Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudci chtějí vysoudit další peníze na platy

  0:01aktualizováno  0:01
Jedenáct soudců Nejvyššího soudu se pokouší vysoudit sobě a svým kolegům vyšší platy, na něž podle svého přesvědčení mají nárok. Pokud uspějí, bude stát doplácet soudcům asi čtyři a půl miliardy korun.

Soudci dospěli k názoru, že po změně zákona o státní službě by se platy ústavních činitelů měly vypočítávat pro ně výhodnějším způsobem.

Soudci Nejvyššího soudu by tak podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Ivy Chaloupkové dostávali o 65 tisíc korun více. "Logicky by se pak zvýšení platu týkalo i soudců nižších stupňů," říká Chaloupková.

S připomínkou se soudci nejdříve obrátili na svého zaměstnavatele, Nejvyšší soud. Když nepochodili, využili svého práva a začali se o peníze soudit. "Je to normální pracovní spor: soudci žalují svého zaměstnavatele o určitou částku. V první instanci vyhráli," říká místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, který je ve sporu zástupcem žalované strany - zaměstnavatele.

Žalobě svých kolegů totiž už vyhověl Městský soud v Brně. Zatím však nepravomocně, takže spor se přesunul k brněnskému krajskému soudu. "Domníváme se, že nárok, který soudci vznesli, je neodůvodněný," říká Iva Chaloupková. Přitom před několika týdny už soudci vysoudili na Ústavním soudu dodatečně peníze na dvanácté a třinácté platy v celkové výši asi půl miliardy Kč.

Kdyby se ukázalo, že pravdu má jedenáct soudců, náležely by vyšší platy nejen soudcům, ale i dalším ústavním činitelům například ministrům či poslancům. Nikdo z nich však nárok nevznesl - buď si sporných ustanovení v zákoně nevšimli, nebo se soudit nechtěli.

"Nikdo jiný ty zákony asi tak podrobně nestudoval," vysvětluje to jeden z jedenácti žalujících soudců - soudce Jiří Pácal. Podle prezidenta soudcovské unie Jaromíra Jirsy je vinen především špatný zákon. "Je to tak, že naši zákonodárci vyrobili legislativní zmetek a našlo se několik lidí, kterým vadí, že se jim kálí na hlavu. Já osobně bych tu žalobu nepodával, protože se mi teď do toho sporu prostě nechce," řekl.

Případ, na nějž jako první upozornil deník Právo, je právním oříškem, který nemá obdoby: o sporu rozhodují soudci, kteří svým verdiktem ovlivní stav vlastních výplatnic. A vše může skončit kocourkovsky: totiž u soudců Nejvyššího soudu, kteří budou současně žalovanými, žalobci a současně i těmi, kteří rozhodují.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Najdete na iDNES.cz