Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudci byli potrestáni za chybu

  21:16aktualizováno  21:16
Hradec Králové - Vedení Krajského soudu v Hradci Králové potrestalo tři soudce pro závažné profesionální pochybení. Kvůli jejich chybě Nejvyšší soud v Brně na jaře propustil na svobodu náchodskou učitelku Jarmilu Vocáskovou obžalovanou z distribuce pervitinu mezi žáky. "Soudce, který předsedal odvolacímu senátu, byl zbaven funkce předsedy senátu, což bude mít pro něho nepříznivé platové dopady," upřesnil předseda královehradeckého soudu Milan Bořek první trest.

Pro potrestaného soudce to znamená ztrátu na finančním ohodnocení zhruba 40 tisíc korun ročně. "Řadovým soudcem však zůstane i nadále. Zbývající dva soudci dostali výtku," dodal Bořek.

Soudce, který byl zbaven funkce, umožnil zbývajícím dvou soudcům, aby v kauze spolurozhodovali, ačkoliv na to podle trestního řádu neměli právo. Oba neměli v senátu vůbec zasednout.

"Zbývající dva soudci byli vedením soudu potrestání mírněji, protože byli dosud bezúhonní," vysvětlil předseda soudu.

Nejvyšší soud v Brně v polovině května rozsudek královéhradeckého soudu zrušil a poslal zpět k novému projednání. Podle Nejvyššího soudu bylo hrubou chybou, že se na rozhodování o vině podíleli stejní soudci, kteří předtím rozhodovali o vazbě, což trestní řád nepřipuští. Druhé pochybení spočívalo v tom, že uplatnili jinou trestní sazbu, než odpovídalo zjištěným skutečnostem.

Třiačtyřicetiletá Vocásková byla původně odsouzena k osmnácti měsícům vězení za prodej a distribuci pervitinu. Ten údajně dovážel její druh z Prahy. Muž byl potrestán přísněji: soud jej poslal na 2,5 roku do vězení.

Případem učitelky Vocáskové se bude královéhradecký soud zabývat znovu, složení soudního senátu bude ale jiné.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž při hromadné rvačce v brněnském baru vytáhl nůž a pobodal tři lidi

(Ilustrační snímek)

Velká bitka se strhla v noci na sobotu v jednom z barů v Kozí ulici v Brně. Dvaadvacetiletý muž při ní vytáhl nůž a...

Lupič vtrhl na radnici, ze stolu šokované úřednice vzal peníze a utekl

policejní auto

Desetitisíce korun ukradl neznámý pachatel v budově Městského úřadu v Orlové. Do pokladny radnice se dostal násilím, ze...

Řidič je obviněný za střet s vlakem, k nehodě však přispěla i šíře přejezdu

Vlak odhodil zdemolované nákladní auto do příkopu.

K loňské srážce vlaku s nákladním vozem na železničním přejezdu v Žichlínku u Lanškrouna přispělo i to, že přejezd...

Najdete na iDNES.cz