Soudce rozhodl proti Microsoftu

- Americký federální soud rozhodl, že softwarová firma Microsoft zneužila dominantního postavení na trhu operačních systémů tím, že začala systém Windows zdarma vybavovat internetovým prohlížečem Explorer a znemožnila konkurenčním výrobcům prohlížečů, aby se prosadili s vlastními výrobky."Soud rozhodl, že Microsoft využíval svého dominantního postavení protikonkurenčními metodami a snažil se dosáhnout monopolu na trhu webových prohlížečů," konstatoval soudce Thomas Penfield Jackson, když četl z rozsudku o 43 stranách.
Zneužívá podle vás firma Microsoft svého dominantního postavení na trhu?
Hlasujte v ANKETĚ.

Trest soudce ještě nestanovil. Vynesení verdiktu potrvá podle znalců několik měsíců a lze ho tedy očekávat koncem léta.

Šéf Microsoftu Bill Gates už se proti verdiktu soudu odvolal. Žalobu proti společnosti za porušení Shermanova protimonopolního zákona podala americká federální vláda a devatenáct států.

Co po rozsudku nad Microsoftem čeká jeho zákazníky?

V očekávání soudního nálezu prudce spadla cena akcií Microsoftu a během jediného obchodovacího dne ztratily téměř patnáct procent hodnoty.

Soudce přijal celkem 23 z 26 argumentů, kterými u soudu argumentovaly jednotlivé americké státy.  "Jsme velice spokojeni s výnosem soudu. Rozhodnutí prospěje spotřebitelům, povzbudí inovace a soutěživost na polici vysokých technologií," náměstek amerického generálního prokurátora Joel I. Klein.

"Rozhodnutí soudu nezmění to, co děláme," reagoval Gates. Microsoft podle něj bude nadále včleňovat své internetové programy do operačního systému Windows. Gates s výnosem soudu podle pozorovatelů počítal od té doby, co Jackson loni v listopadu vynesl přibližně stejný, nicméně přeci jen předběžný nález.

Jackson naléhal na mimosoudní vyrovnání, ale pokus skončil o víkendu nezdarem. Podle nejvyššího soudce amerického odvolacího soudu Richarda Posnera nepřineslo šetření žádné výsledky, protože rozpory mezi oběma účastníky sporu jsou příliš hluboké, aby je bylo možné vyřešit.

Podle pozorovatelů ministerstvo spravedlnosti spolu s generálními prokurátory 19 států unie hodlá pro Microsoft prosadit přísnější trest, tedy buď rozdělení společnosti anebo spíše soudní nařízení přísných pravidel, na která bude muset výrobce brát ohledy při svém působení na trhu.

Spor je přitom považován za jeden z největších případů, kdy se vláda výrazně angažuje ve sporu se soukromou společností. Microsoftu je kladeno za vinu, že zneužil dominantního postavení na trhu operačních systémů tím, že začal systém Windows zdarma vybavovat internetovým prohlížečem Explorer, čímž znemožnil konkurenčním výrobcům prohlížečů, aby se prosadili s vlastními výrobky.

Protimonopolní zákon, který se vláda proti Microsoftu snaží uplatnit, si klade za cíl chránit veřejnost před monopolním chováním. Spotřebitelé by se tak mohli těšit z nižších cen i z inovací, které s sebou konkurenční boj přináší.

Pokud soud dojde k závěru, že některá společnost svého dominantního postavení na trhu skutečně zneužila, má k dispozici hned několik řešení. Tím nejmenším je pokuta, zatímco v horším případě soud vydá nařízení, kterým je dotčená firma nucena změnit své praktiky. Za vůbec nejhorší řešení je považováno nucené rozdělení monopolu na několik samostatných subjektů, což se v minulosti ve Spojených státech již několikrát stalo. V roce 1982 to na příkaz soudu musela učinit telekomunikační společnost American Telephone & Telegraph (AT&T) a v roce 1911 ropný koncern Standard Oil.

Microsoft se spor s ministerstvem snaží urovnat již od loňského listopadu, kdy federální soudce dospěl k předběžnému nálezu, v němž společnost Microsoft poprvé obvinil ze zneužití monopolního postavení na trhu. Microsoft minulý týden učinil vůbec největší ústupek, který spočíval v návrhu, že z operačního systému Windows prohlížeč Explorer vyjme a usnadní tak přístup do svého systému konkurenčním výrobcům programového vybavení.

Šéf Microsoftu Bill Gates odpovídá na otázky novinářů na tiskové konferenci po vyhlášení verdiktu soudce, že firma Microsoft porušila antimonopolní zákon


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video