Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudce nerespektoval názor Nejvyššího soudu

  14:51aktualizováno  14:51
Jeseník - Jesenický soudce Miloš Kubíček nerespektoval názor Nejvyššího soudu a čtyři ze šesti mladíků obžalovaných z rasistického útoku na Roma Tibora Mižigara znovu zprostil obžaloby. Podle něj totiž nespáchali trestný čin. Žalobci, kteří považují postoj soudce za nekázeň, se na místě odvolali. Za útok na Roma, na kterém se podle státního zástupce podíleli všichni mladíci, potrestal soudce dva z nich 18 a 20 měsíci vězení s podmínečným odkladem na tři roky. Ostatní obžalovaní vyvázli bez trestu. "Vypadá to tak, že skinům v Jeseníku teď může projít úplně všechno," komentoval rozsudek rozčileně Mižigar.
    CO BYLO JÁDREM SPORU
Pohled žaloby a soudce se lišil v tom, zda obžalovaní při útoku jednali každý za sebe, nebo ho společně připravili. Soudci rozhodovali podle první varianty. Na jejím základě mladíci dostali mírnější tresty, případně nebyli odsouzeni. Ke druhé variantě, kterou hájili žalobci, se po intervenci ministra přiklonil Nejvyšší soud.

Loni soud čtyři mladíky obžaloby za ublížení na zdraví, hanobení národa, rasy a přesvědčení a výtržnictví zprostil. Dvěma udělil podmíněné tresty. Žalobci se však odvolali a když neuspěli u krajského soudu, požádali o pomoc ministra spravedlnosti. Jeho stížnosti pak dal Nejvyšší soud za pravdu, když rozhodl, že útok na Roma byl předem připravený čin skupiny, v níž měl každý člen svůj úkol.

Soudce: Jednání mladíků
nebylo společensky nebezpečné

"Rozhodnutí Nejvyššího soudu bylo pro mne právně závazné a řídil jsem se jím. Ale dospěl jsem k názoru, že u čtyř mladíků se společné jednání naplnilo pouze po formální stránce. Jejich jednání nebylo společensky nebezpečné," zdůvodnil své rozhodnutí soudce Kubíček.

      STALO SE PŘEDLONI
Podle žalobců si mladíci předloni v červenci v jednom z barů vyhlédli Roma; zatímco část skupiny ho bila baseballovými pálkami, tonfami a kulečníkovými koulemi, zbytek zastrašoval návštěvníky baru nebo kryl útočníkům záda. Přitom prý někteří mladíci vykřikovali rasistické nadávky. Napadený Rom se ze zranění léčil týden. Obžalovaní až na jednoho svou vinu popřeli a tvrdí, že bitce jen přihlíželi nebo v baru vůbec nebyli. Podle nich Roma zbil neznámý muž s kuklou.
Jesenický soudce míní, že část obžalovaných mladíků ani trestný čin spáchat nemohla. "Obžalovaní byli v době útoku v jiné místnosti. Mám pochybnosti o tom, zda do místnosti s kulečníkem viděli a jestli mohli útočícím mladíkům poskytnout psychickou podporu. Do konfliktu se nezapojili," dodal soudce.

Státní zástupce: Jde o přímou nekázeň
Okresní státní zástupce Ladislav Prouza je však jiného názoru. "Právní názor Nejvyššího soudu je pro soudce naprosto závazný. Pokud vím, nebyly prováděny žádné jiné důkazy. Soudce tedy rozhodoval na základě stejného stavu, na jakém rozhodl i Nejvyšší soud. Nebyl podle našeho názoru důvod, aby se odchýlil od tohoto stanoviska. Pokládáme to za přímou nekázeň zdejšího soudu a soudce podle našeho názoru porušil zákon," řekl Prouza.

    ROZHOVOR SE SOUDCEM
Proč jste nerespektoval rozhodnutí Nejvyššího soudu, který uznal spolupachatelství, tedy to, že se trestného činu dopustili všichni obvinění.

To není pravda. Já jsem respektoval rozhodnutí Nejvyššího soudu ohledně spolupachatelství. Po prošetření všech okolností jsem dospěl k názoru, že společenská nebezpečnost účasti čtyř nepotrestaných nebyla vysoká do té míry, aby byla naplněna skutková podstata trestného činu.
Jak může být někdo spolupachatelem trestného činu a zároveň se jej nedopustit?
To je věc posouzení všech svědeckých výpovědí a důkazů.
Podle státního zástupce jste porušil zákon. Evropské středisko pro práva romů chce navrhnout ministerstvu spravedlnosti vaše odvolání. Co na to říkáte?
Zákon jsem v žádném případě neporušil. K návrhu na mé odvolání se nechci vyjadřovat.

Středisko pro práva Romů: Požadáme o odvolání soudce
Soudcův postoj překvapil i Markuse Papeho z Evropského střediska pro práva Romů, který soudnímu líčení přihlížel. "S tím rozsudkem nemůžeme souhlasit. Je neuvěřitelné, co si dovolí okresní soudce nejen vůči Romům, ale i vůči Nejvyššímu soudu, jehož rozhodnutí je závazné. Soudce hraje vabank a riskuje vlastní místo. Budeme požadovat jeho odvolání," řekl Pape.

Ministerstvo spravedlnosti:
soudce může rozhodnout podle svého

Iva Chaloupková z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti uvedla, že soudce má právo rozhodnout podle svého. "Nejvyšší soud soudci nepřikazoval, jak má rozhodnout. Pouze mu přikázal, aby věc znovu projednal. Ministerstvo spravedlnosti ani Nejvyšší soud do jeho rozhodnutí mluvit nemůže," řekla Chaloupková. Nejvyšší soud rozhodl, že útok na Roma byl předem připraveným činem skupiny, v níž měl každý člen svůj úkol.

Jaké tresty padly nyní
Radek Supa dostal za rasový útok, ublížení na zdraví a výtržnictví dvacet měsíců s podmínkou na tři roky, Edvard Šindler, který už byl dříve trestán, dostal za výtržnictví osmnáct měsíců s podmínkou na tři roky.  Šindler se podle soudu útoku přímo neúčastnil, bránil jen servírce zakročit ve prospěch napadeného.

Co bude dál
Vzhledem k tomu, že se žalobci na místě ihned odvolali, bude se kauzou rasistického útoku zabývat znovu Krajský soud v Olomouci.

O dění v Olomouckém kraji můžete diskutovat ZDE.

Budova Okresního soudu v Jeseníku

Vnitřní prostory budovy Okresního soudu v Jeseníku

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Vnitro a čtyři další křesla. Poslanci ČSSD se radili, zda vzít vládu

Jan Hamáček, Jiří Zimola a premiér Andrej Babiš před druhým jednáním...

Poslanci se sešli v „Klubu 5“ v Poslanecké sněmovně, v jednom z restauračních zařízení parlamentu, aby se poradili, zda...

Stát odškodní děti s trvalými následky po očkování, navrhuje ministr

(Ilustrační snímek)

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch plánuje odškodňovat děti, kterým povinné očkování způsobí závažné poškození...

Práce na sesuté trati ztížilo počasí, vlaky tam pojedou nejdřív v květnu

Na trati Cheb - Klášterec nad Ohří od soboty nejezdí vlaky kvůli sesuvu tzv....

Obnovení provozu alespoň na jedné koleji na trati z Chebu do Klášterce nad Ohří, kde se o víkendu sesunul svah, se...

Najdete na iDNES.cz