Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudce neoprávněně používal titul JUDr.

  16:05aktualizováno  16:05
Místopředseda Městského soudu v Praze Bohuslav Horký používal neoprávněně titul JUDr. Ačkoli patřičné zkoušky složil teprve před pár týdny, dokumenty z dřívějších let několikrát podepsal jménem republiky jako JUDr. Bohuslav Horký. Omlouvá to neopatrností.

Bohuslav Horký působí jako místopředseda pražského městského soudu. Přišel sem z Obvodního soudu pro Prahu 2. Z doby tamního působení pochází také případ jeho zapomenutého spisu. 

Horký totiž roce 1991 řešil kauzu mužů obžalovaných z krádeže. Jak ale sám MF DNES přiznal, spis případu, který mu soud vyšší instance vrátil k novému rozhodnutí, si tehdy odnesl domů a zapomněl na něj.

Když se na případ přišlo na počátku letošního roku, na obžalované se už vztahovala amnestie z poloviny devadesátých let.

"Vím, že to je chyba, měl jsem si to ohlídat," řekl v MF DNES ke svému pochybení soudce Horký. - více zde

Soudce neměl titul
Pod zapomenutým spisem (jednací číslo 3T 150/91) je zároveň soudce podepsán jako JUDr. Bohuslav Horký. A to i přes fakt, že si doktorskou zkoušku udělal teprve před pár týdny. Inkriminovaný dokument není jediný, což přiznal i sám soudce Horký.

Vysvětluje to množstvím práce. "Po nástupu do justice jsem opakovaně říkal, aby mi titul nepsali. Ve spisech, které jsem si psal sám, ho nenajdete. Problém byl, že zapisovatelky mi ho ale připisovaly. Někdy jsem je opravil, někdy jsem si toho nevšiml. V té záplavě práce, kterou jsem tam měl, jsem kolikrát podepsal něco a ani to nezkontroloval. To přiznávám."

Předseda městského soudu Jan Sváček ví o tom, že podřízený Horký vykonal rigorózní zkoušky teprve nedávno. Odmítl ale, že by kolega svého postavení zneužíval vědomě: "Za tu dobu, co je kolega Horký na pražském soudu, tedy čtyři pět let, titul nepoužíval. Dokonce opravoval lidi, kteří mu říkali doktore." 

Místopředsedu pražského soudu Horkého ale neopatrnost neomlouvá. Jak poznamenala mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková, soudci jsou ti první, kteří by měli dbát na pečlivost a dodržování zákonů.

"Každý takovýto případ je pro justici vážný, protože její jméno na veřejnosti není nejlepší," přiznala Chaloupková.

Soudce může skončit bez licence
"Pokud by se to potvrdilo, byl by podán návrh na kárné řízení, které by mohlo skončit nejvyšším trestem, tedy odebráním licence," přiznala iDNES mluvčí Chaloupková a dodala, že v minulosti podobný případ skončil právě odebráním licence.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti nicméně vyloučila, že by byla zpětně narušena pravomocnost rozsudků. "Na pravomocnost rozsudků by to vliv mít nemělo, protože pan Horký právnickou školu vystudovanou má. To by v tomto případě mělo být dostačující."

"Já, jako občan, bych to cítila jako velkou chybu. Vždyť to by byl stejný případ jako s panem Kalvodou," prohlásila výkonná manažerka Soudcovské unie ČR Eva Mrzenová.

Naráží tím na kauzu z roku 1997, kdy odstoupil z postu místopředsedy vlády Jan Kalvoda, který se přiznal, že používal titul doktora práv, ač neměl vykonané patřičné zkoušky.

Vyřizování účtů na soudech?
Otázkou zůstává, proč se informace o Horkého prohřešcích dostaly na světlo právě nyní. Bohuslav Horký nabízí vysvětlení, které nepřímo potvrzuje jeho nadřízený i mluvčí Chaloupková.

"Já jsem jako místopředseda městského soudu podal návrh na kárné řízení s jedním soudcem městského soudu, který se dopustil neetického chování. Kárný senát rozhodl a daný soudce projevil zájem přejít na Obvodní soud pro Prahu 2," vzpomíná s odstupem času Horký.

"A přijde mi zajímavé, že se v době, kdy jsem se začal zajímat o další podivný soudní průběh, najednou v médiích objevila tato kauza," řekl soudce. Naznačil tak, že za případem může být některý z jeho bývalých či stávajících kolegů, který si kvůli němu pracovně pohoršil.

"Ano, je možné, že za tím je zákulisní boj, jakési vyřizování účtů. K podvodu ale zřejmě nedošlo. Někdo prostě prozradil na pana Horkého něco, co mělo zůstat skryto. Jeho chyba ale zůstává," přijala spekulaci mluvčí Chaloupková. O "intenzivních tlacích a nadměrné aktivitě" některých lidí hovořil i Horkého nadřízený Jan Sváček.

Do případu se vložila ministerská inspekce
Krátce poté, co v MF DNES vyšel článek o "zapomenutém spisu", se objevila fáma, že Bohuslav Horký na svůj soudcovský post rezignoval. "To není pravda. Nerezignoval jsem a zatím to nehodlám udělat," podivil se nad informací iDNES soudce.

Za Bohuslavem Horkým stojí i nadřízený Sváček: "Já bych rezignaci kolegy Horkého ani nepřijal. Jsem s ním velice spokojen a zatím k jeho odstoupení nevidím důvod." O tom, kdo všechno bude potrestán, rozhodne ministr spravedlnosti Karel Čermák.

Případem Bohuslava Horkého se začala zabývat inspekce ministra spravedlnosti, která poté předloží Karlu Čermákovi své závěry. "Někdo rozhodně bude potrestán. Pan ministr Čermák není z těch, kteří by věci zametali pod stůl," slíbila mluvčí Chaloupková, že zmatky na Obvodním soudě pro Prahu 2 a v pražském městském soudě nezůstanou zapomenuty.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Najdete na iDNES.cz