Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudce napsal, že na zatčení Pitra tlačil premiér

  1:00aktualizováno  1:00
Pochybnosti kolem vydání zatykače na podnikatele Tomáše Pitra neberou konce. Z interního dopisu místopředsedy pražského městského soudu Bohuslava Horkého ministru spravedlnosti Němcovi vyplývá, že se rozvědka při žádosti o jeho vydání oháněla přáním premiéra Paroubka.

Podnikatel Tomáš Pitr. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Kdyby místopředseda pražského městského soudu Bohuslav Horký věděl, že se jeho interní dopis ministru spravedlnosti Němcovi dostane k novinářům, zcela jistě by nebyl tak upřímný a otevřený. Horký v něm totiž popisuje, jak a kdo chtěl koncem roku vydat zatykač na podnikatele Tomáše Pitra.

Z dopisu vyplývá, že se rozvědka, která o vydání zatykače soud loni v prosinci žádala, "oháněla" přáním premiéra Jiřího Paroubka. "Pro předsedu vlády by bylo velmi nepřijatelné, pokud by se Pitrovi podařilo uprchnout," zdůvodňoval podle Horkého žádost o zatykač kancléř rozvědky Vladislav Novák.

Kopii dopisu má MF DNES k dispozici. Horký autenticitu dopisu potvrdil. Stejně tak ministr spravedlnosti Pavel Němec připustil, že dopis dostal.

Premiér Paroubek zasahování do kauzy Pitr odmítl. "Rozhodně jsem do těch věcí nezasahoval, a jestli má někdo nějaký jiný důkaz, tak ať ho předloží," prohlásil ve čtvrtek. Na poznámku, že existuje dopis soudce Horkého, Paroubek reagoval: "Podívejte, to může říkat, co chce."

Ministr vnitra František Bublan, který předal informaci rozvědky Paroubkovi, si na to najednou nevzpomíná. "Nevím, nepamatuji si to," říká.

A jakou paměť má premiér? "Jsem přesvědčen na devadesát procent, že mě Bublan neinformoval," prohlásil Paroubek.

Soudce Horký v dopise popisuje, že důstojník Novák přišel na soud poprvé 22. prosince 2005. "Z jeho vyjádření vyplynulo, že závěr o plánovaném útěku Pitra učinily na základě použití operativní techniky zpravodajské orgány jiné země, přičemž Pitr přímo v hovorech neuvádí, že hodlá trvale opustit ČR, ale z kontextu všech hovorů lze takový závěr učinit. Bylo dohodnuto, že se nám pan Novák pokusí zajistit kopii zvukových záznamů," uvedl Horký.

Druhý den, 23. prosince, prý kancléř rozvědky odposlechy nepřinesl a soudcům předal jen krátký dopis ředitele rozvědky Karla Randáka, který potvrzuje úmysl Pitra zemi opustit.

"Pan Novák znovu zdůraznil zájem premiéra na celé věci," napsal Horký.

Soud nakonec zatykač na Pitra vydal, ale podnikatel byl v té době jen na dovolené v Rakousku, a když se vrátil, slíbil, že nemá v úmyslu utéct, a zaplatil kauci. - více zde

Soud tedy zatykač zrušil. Žádný jiný důkaz (kromě nedoloženého tvrzení rozvědky) soud už nikdy nezískal.

Paroubek se v kauze Pitr angažoval i poté. Vadilo mu, že v prosinci unikly do médií informace o již vydaném zatykači, to pak zkomplikovalo zatčení Pitra.

"Premiér se mi jednou neformálně zmínil o tom, že nese s určitou nelibostí úniky informací o vydání zatykače na Pitra. Proto jsem si nechal vypracovat zprávu od soudce Horkého," řekl Němec.

S Pitrem také v polovině ledna vyjednával Paroubkův muž, náměstek ministra spravedlnosti Jiří Vyvadil (ČSSD). Řešili spolu osud Setuzy, Pitrova potravinářského koncernu. Pitr je přesvědčen, že vláda těžce nese to, že chce Setuzu prodat firmě PPF Investments, protože o Setuzu má zájem jiný vládě nakloněný podnikatel – Andrej Babiš.

Dopis soudce Horkého ministru Němcovi

Vážený pane ministře,

zasíláme pro vaši potřebu požadované informace. Dne 22. 12. 2005 se dostavil k předsedovi Městského soudu v Praze pan Vladislav Novák, kancléř Úřadu pro zahraniční styky a informace (...), tento nám sdělil, že jejich úřad má neoficiální informace o úmyslu obž. Tomáše Pitra opustit trvale území ČR. (...)

Pan V. Novák sdělil, že o tomto úmyslu obž. Pitra byl neoficiálně informován přes ministra vnitra předseda vlády a že pro toho by bylo velmi nepřijatelné, pokud by se Pitrovi podařilo před výkonem trestu uprchnout. Panu V. Novákovi jsme po této informaci sdělili, že soud je přísně apolitický orgán a že případné přání či zájmy předsedy vlády nejsou pro soud směrodatné.

Dne 23. 12. 2005 se pan Vladislav Novák opět dostavil a pokračovalo jednání za přítomnosti mé a předsedy senátu JUDr. Petra Nováka, v jehož rámci pan V. Novák znovu zdůraznil zájem premiéra na celé věci, přičemž předložil písemnou zprávu ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace, že obž. Pitr dle poznatků úřadu má zřejmě v úmyslu ČR trvale opustit. Na základě tohoto písemného dokladu pak předseda senátu dovodil obavu a tentýž den vydal příkaz k zatčení obž. Pitra.

S pozdravem JUDr. Bohuslav Horký, místopředseda Městského soudu v Praze.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz