Bývalý šéf liberecké policie Miroslav Dvořák u soudu.

Bývalý šéf liberecké policie Miroslav Dvořák u soudu. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Soudce na mě řval, stěžuje si bývalý šéf liberecké policie

  • 15
Případ bývalého libereckého policejního ředitele Miroslava Dvořáka začal také sledovat spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun. Ten má pochybnosti o tom, zda je soudní proces nezávislý. Na spolek se obracejí lidé, podle kterých došlo k porušení práv na spravedlivý proces.

Právě to tvrdí obžalovaný Dvořák. "Obvinit mohou kohokoli, ale musí být zachováno respektování jeho práv. To se v mém případě nestalo," tvrdí Dvořák. "Účelem bylo obvinit mě, nabalit kolem mě špínu a věřit tomu, že se něco podaří na Dvořáka najít. Ať se s tím soud popere," říká.

KAUZA DVOŘÁK

Miroslav Dvořák, který pracoval v letech 2003 až 2008 jako ředitel policie na Liberecku, je obžalován z podvodu, zneužití pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatků, porušování povinností při správě cizího majetku, porušování služebních povinností a ze zkreslování údajů o stavu hospodaření. Policejní inspekce Dvořáka zatkla loni v únoru.

Podle něj se už obžaloba nevypořádala s celou řadou nesrovnalostí, na které upozorňoval. Nyní v tom podle něj pokračuje soud. "Myslel jsem, že u soudu budu moci alespoň všechno podrobně vypovědět, ale místo toho na mě soudce řval, že jsem skončil, a abych pokračoval dál," uvedl obžalovaný Miroslav Dvořák.

Sledovanou kauzu otevřel okresní soud 19. října. A právě začátek vyzněl velmi emotivně. Soudce několikrát přerušil Dvořákovu výpověď s odůvodněním, že je příliš obsáhlá a Dvořák při ní zabíhá do nepodstatných podrobností. Došlo k vyhroceným slovním výměnám.

"Tak vy tady rozhodujete? O tom, co tady souvisí s tou věcí, nebo nesouvisí, rozhoduju já a neskákejte mi do řeči. Má trpělivost je úplně na konci," uvedl například během přelíčení soudce Richard Skýba.

Soudce se prý choval nevhodně a dostal výtku

Soudce dostal výtku za nevhodné chování. Soud se k ní zatím nechce vyjadřovat. "Stížnosti na chování magistra Skýby proběhly. Ale na informaci, jestli byla udělena výtka, si podejte písemnou žádost," komentovala pouze místopředsedkyně okresního soudu Bernátková.

Spolek Šalamoun zatím nechce před vynesením rozsudku případ obšírněji komentovat. Jeho člen Zdeněk Jemelík však už nyní tvrdí, že by měl případ probíhat u jiného soudu. Mimo působnost Krajského soudu v Ústí nad Labem. "Vzhledem k postavení obžalovaných, k jejich sepětí s lokálními politiky a přítomnosti policistů na obou stranách barikády," myslí si Jemelík.

"Mimo kraj by se to mělo také soudit proto, že policisty vyšetřovala místní policejní inspekce, jejíž někteří příslušníci přišli z liberecké policie. Neví se, jestli mezi nimi a obžalovanými nejsou nějaké vztahové problémy," komentoval člen Šalamouna.


Video