Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudce Kučera přišel o talár. Ovlivňoval kauzu Čunek, řekl kárný senát

  7:40aktualizováno  15:39
Jeden z nejvyšších představitelů justice, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, byl kárným senátem zbaven funkce. Soud ho tak potrestal za to, že nepřípustně zasahoval do vyšetřování korupční kauzy expředsedy lidovců Jiřího Čunka. Kučera se na místě odvolal, případ bude řešit Nejvyšší soud.

Místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera u Vrchního soudu v Praze - Projednávání kárné žaloby na Kučeru (10. srpna 2010) | foto: Kateřina ŠulováČTK

"Jsem tím velmi překvapený a zklamaný," komentoval verdikt Pavel Kučera. Soud podle něj nebral v úvahu některé důkazy. Jeho obhájce Tomáš Sokol podal na místě proti rozsudku odvolání, které má odkladný účinek, což znamená, že Kučera zatím zůstává soudcem.

Iva Brožová"Verdikt přispěl k posílení důvěryhodnosti justice," řekla předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, která před kárný senát Kučeru poslala.

Obvinění se týkalo třech schůzek, na kterých Pavel Kučera údajně požadoval, aby se kauza Jiřího Čunka protáhla, nebo také prý prohlásil, že když hrozí pád vlády, musí jít nezávislost rozhodování stranou politickým zájmům. Na setkáních byla ostravská žalobkyně Zlatuše Andělová, jejíž podřízení dozorovali zpočátku kauzu Jiřího Čunka a která o výrocích sepsala záznam.

Během předchozích soudních jednání vypovídali svědci, jejichž líčení událostí bylo jiné. Na jedné straně Andělová a dva její podřízení, kteří potvrzovali věrohodnost záznamu o výrocích Kučery, proti nim další účastníci schůzek: někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec a šéfka státních zástupců Renáta Vesecká, kteří Kučeru jednoznačně podpořili.

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

"Ten výrok o rozhodování podřízeném politické vůli jsem neslyšela. Ale pokud by padl, určitě by se o něm rozvinula nějaká diskuse, a tu jsem nezaznamenala," řekla například Vesecká.

Její slova se s Kučerovými shodovala také v tom, že zmíněné schůzky byly především přátelská setkání. "Koncem února mě požádal doktor Kučera, abych pozvala Andělovou do Brna. Nic jsem v tom neviděla, s oběma se znám, již v minulosti jsme udržovali přátelské kontakty," popisovala jednu ze schůzek. Doplnila, že důvodem byla oslava Kučerových narozenin.

Soudce kárného senátu Viktor Mach ale uvedl, že tvrzení o společenských setkáních nemůže uspět, protože soudce je vázán povinnostmi svého úřadu neustále, tedy nejen v jednací síni během pracovní doby. Mach vycházel z vystoupení Andělové a dalších svědků žaloby, které označil jako hodnověrné.

"Skutek se stal a má charakter kárného provinění," uvedl Mach a dodal, že Kučera podle něj jednal opakovaně a cíleně. Přitížil mu také fakt, že na schůzkách byl také někdo, kdo už neměl s justicí nic společného, v tomto případě exministr Němec.

Názor

Justiční mafie existuje, otázka je, co s ní?

O případu bude nyní rozhodovat Nejvyšší soud, jehož je Kučera místopředsedou a Brožová šéfkou. Na dotaz, jestli se tím nedostane tamější odvolací senát do střetu zájmů, Brožová uvedla, že věří v morální integritu a nestrannost vybraných soudců.

Kučeru poslala před kárný senát, protože podle ní snížil důvěryhodnost justice. "Všechny skutky pana Kučery dokládají opakovaný nepřípustný zájem místopředsedy Nejvyššího soudu o kauzu, která nespadá do jeho kompetence a kterou neměl důvod se zabývat," uvedla Brožová.

Prohlásila také, že o cestě svého zástupce na jednu ze schůzek, která se konala v Ostravě, nevěděla, ani k ní nedala souhlas. Upozornila, že Kučera navíc působil na soudu, který o Čunkově kauze mohl v budoucnu případně rozhodovat.

Tři schůzky, na kterých justice údajně utrpěla šrámy

Podle žaloby vyrazil Pavel Kučera začátkem února 2007 za Zlatuší Andělovou do Ostravy a vzal s sebou exministra spravedlnosti Pavla Němce. Prý se zajímal o vývoj v Čunkově kauze.

Na podobné schůzce dva týdny nato v Brně byla navíc šéfka žalobců Renáta Vesecká a Kučera tam údajně hovořil v tom smyslu, že by bylo dobré, aby řízení ohledně Čunka ještě neskončilo žalobou, ale protáhlo se.

Třetí setkání: na rautu při slavnostním otevření nové justiční budovy v Jihlavě označil Kučera podle Andělové situaci kolem vicepremiéra jako závažnou a údajně dodal: "Nezávislost justice musí jít stranou politickým zájmům."

Kučera odmítá, že by něco takového řekl. Ani to nemá podle něj logiku, protože mohl těžko kauzu ovlivnit. Schůzky označil jako ryze neformální a přátelská setkání s profesními kolegy. Protože noviny byly plné článků o Čunkovi, přišel na řadu i hovor na toto téma.

Kučerovi hrozilo kromě zbavení soudcovství také potrestání formou důtky nebo snížení platu. Místopředsedou Nejvyššího soudu je už od roku 1993, patří k uznávaným expertům na trestní právo. Letos oslavil 70. narozeniny, ve funkci soudce smí proto bez ohledu na výsledek kárného řízení setrvat jen do konce letošního roku.

"Já tento případ považuji za zpolitizovaný, stejně končím, ale takto končit nechci," řekl na závěr jednání Kučera. Sám rezignovat na funkci soudce nehodlá a chce, aby soud uznal, že je nevinný. Soudce Mach vysvětlil odebrání taláru vysokým postavením a odpovědností Kučery v justici.

Další případ týkající se Kučery projednával nedávno soudce Vojtěch Cepl: bývalá šéfka žalobců Marie Benešová označila vrcholné představitele justice jako mafii, protože podle ní ovlivňovali právě kauzu někdejšího vicepremiéra Čunka.

Benešová k tzv. justiční mafii přiřadila kromě Kučery žalobce z Brna Petra Coufala, jeho jihlavského kolegu Arifa Salichova, svou nástupkyni Renátu Veseckou, jejího podřízeného Karla Černovského, bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce a pražského žalobce Libora Grygárka. Zatím vysoudil omluvu pouze Grygárek.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Dealeři drog se domlouvali šifrovanou řečí, členem gangu byl i důchodce

Kriminalisté odhalili organizovanou skupinu prodejců marihuany.

Kriminalisté po několika měsících rozkryli organizovanou skupinu, která několik let pěstovala konopí a v pražských...

GIBS zasahovala kvůli ovlivňování trestních řízení i u pražských advokátů

GIBS zadržela 9 lidí, tři z nich byli policisté

Generální inspekce bezpečnostních sborů v úterý zasahovala na několika místech v Praze kvůli údajnému ovlivňování...

Manažer vagonky dostal za neodvádění plateb za zaměstnance podmínku

Obžalovaný Pavel Prázný (uprostřed) před soudem.

S podmínkou a peněžitým trestem odešel od lounského soudu Pavel Prázný, bývalý manažer vagonky v úpadku Heavy Machinery...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz