Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudce Kučera chtěl ovlivnit kauzu Čunek, tvrdí žalobci

  17:59aktualizováno  17:59
Před Vrchním soudem v Praze promluvila ostravská krajská žalobkyně Zlatuše Andělová ohledně ovlivňování kauzy někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Údajně se o to snažil místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Žalobu na něj podala jeho nadřízená Iva Brožová. Soud zatím skončil u tvrzení proti tvrzení.

Místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera (vpravo) a advokát Tomáš Sokol u Vrchního soudu v Praze - Projednávání kárné žaloby na Kučeru (10. srpna 2010) | foto: Kateřina ŠulováČTK

Výpověď Zlatuše Andělové trvala včetně odpovědí na otázky advokátů Kučery téměř hodinu a půl. Žalobkyně popsala své tři schůzky s Kučerou z února a května 2007 a v podstatě opakovala to, co zaznělo už dříve z kárné žaloby Ivy Brožové. Všech třech schůzek se účastnil také exministr spravedlnosti, advokát Pavel Němec a dvakrát se na nich objevila nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

První setkání se odehrálo v Ostravě u Andělové v práci a v pizzerii, druhé v jednom z brněnských hotelů a třetí v Jihlavě u příležitosti otevření nového justičního paláce. Andělová u soudu líčila, jak se schůzky odehrály a co ji vedlo k tomu, že o nich dala vědět svým nadřízeným.

Podle ní se soudce Kučera v prvním případě dotazoval na vyšetřování kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka, na další už se ji snažil přímo ovlivnit hovorem o problémech, které jsou kvůli kauze ve vládě, a na posledním setkání ji údajně velmi překvapil výrokem, že "nezávislost justice musí jít stranou politickým zájmům".

Soudce tak prý využíval toho, že se s Andělovou zná a pojí je dobré vztahy. Cílem mělo být protahování případu Čunka. Andělová o všem informovala tehdejšího šéfa olomouckého zastupitelství Iva Ištvana a své kolegy Jana Tatárka a Josefa Malinu. Trojice žalobců mluvila před soudem také a její slova potvrdili s tím, že jim chování Kučery přišlo přinejmenším neobvyklé.

Schůzky byly údajně setkání mezi přáteli

Ištvan uvedl, že mu závažnost případu došla později, když si uvědomil souvislosti vzniklé časem. "Schůzky souvisí s procedurálním kroky v té kauze, jsem o tom přesvědčen," řekl Ištvan, ale odmítl jít do podrobností kvůli mlčenlivosti dané zákonem. "Hovořilo se o tom, jak má být vyšetřování skončeno a ono tak skončeno bylo," dodal pouze.

Slavnostní otevření Justičního areálu v Brně

Kučera od začátku odmítá, že by popsané výroky vůbec vyslovil, svědkem mu byl poslední předvolaný, advokát a někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec. Za Andělovou jel v únoru 2007 s Kučerou údajně proto, že ho s ní pojily přátelské vztahy a stejně označil i další schůzku. "Velmi příjemné setkání, kde se hovořilo také o rodině," uvedl Němec. To, že se sešli také v Jihlavě, bylo prý zcela nahodilé a v žádném případě se to nedá označit jako jednání.

Čunkova kauza se podle jeho slov dostala na řadu také, ale důvodem byl fakt, že v té době plnila stránky novin a bylo to přirozené společenské téma a také právnicky zajímavé. Odmítl, že by se s Kučerou ptal na vyšetřování, natož aby se ho snažili ovlivnit.

Kučera: Protahovat kauzu by nemělo logiku

Při posledním setkání na slavnostním rautu v Jihlavě naopak podle něj začala o Čunkovi mluvit sama Andělová. "Tak co, už máte ve vládě náhradu za Čunka," prohodila prý u stolu. Věta, kterou měl podle ostravské žalobkyně Kučera pronést o nezávislosti justice, pak podle Němce nikdy nezazněla.

Kučera se také hájí tím, že by takový výrok neměl v dané situaci logiku, protože mohl těžko kauzu ovlivnit a pokud by to skutečně chtěl, musel by v tom pokračovat, což nedělal. Také podle něj neměl nikdo zájem na protahování řízení, ale naopak na tom, aby co nejdříve skončilo a Vesecká dokonce později vydala pokyn, aby se v kauze postupovalo co nejrychleji.

Šéfka Nejvyššího soudu v Brně Iva Brožová podala na svého podřízeného Pavla Kučeru kárnou žalobu, protože podle ní porušil povinnosti soudce a ohrozil důvěru v nezávislé rozhodování soudů a vychází přitom z výpovědi Andělové.

Předseda kárného senátu Viktor Mach jednání odročil na počátek září. Vyslechnout chce Veseckou a možná i další svědky. Mezi další důkazy zařadil Čunkův trestní spis.

Soudní líčení se stěhovalo z Olomouce do Prahy

Další případ týkající se Kučery projednával nedávno soudce Vojtěch Cepl - bývalá šéfka žalobců Marie Benešová označila vrcholné představitele justice jako mafii, protože podle ní ovlivňovali právě kauzu někdejšího vicepremiéra Čunka.

Benešová k tzv. justiční mafii přiřadila kromě Kučery žalobce z Brna Petra Coufala, jeho jihlavského kolegu Arifa Salichova, svou nástupkyni Renatu Veseckou, jejího podřízeného Karla Černovského, bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce a pražského žalobce Libora Grygárka. Dotyční Benešovou za její výrok žalovali a žádali omluvu, soud ji uznal pouze Grygárkovi.

Kučera je místopředsedou Vrchního soudu už od roku 1993, patří k uznávaným expertům na trestní právo. Letos oslavil 70. narozeniny, ve funkci soudce smí proto bez ohledu na výsledek kárného řízení setrvat jen do konce letošního roku. Řízení může vedle zproštění žaloby skončit důtkou, snížením platu či odvoláním z funkce. Kárný senát může dospět i k názoru, že samo projednání případu bylo dostatečným trestem.

Původně měl zasedat místně příslušný Vrchní soud v Olomouci. Nejvyšší soud ale rozhodl, že kárné řízení přestěhuje do Prahy. O přesunutí požádal sám Kučera, zdůvodnil to kolegiálními vztahy s olomouckými soudci. To, že kárný senát NS skutečně delegoval případ do hlavního města, je podle některých komentářů ale výhodné právě pro Kučeru. Brožová chtěla, aby kauza zůstala v Olomouci.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pitbul vyběhl v baru vstříc ženě, místo přivítání ji kousl do obličeje

Pitbul - ilustrační foto

Návštěvnici jednoho z přerovských barů pokousal do obličeje pes majitelky podniku. Vyběhl ji vstříc, když přicházela a...

Kvůli havárii vody se v brněnské Líšni sesunul svah, s sebou vzal dvě auta

Kvůli havárii vody se v Brně-Líšni sesunul svah, který s sebou sebral i dvě...

Od brzkého rána zasahují hasiči v brněnské Líšni. Prasklo tam potrubí a voda podemlela svah, který se sesunul. Kromě...

Hasiči v Krkonoších hledali ztraceného muže, pomohly stopy ve sněhu

Hasiči předávají podchlazeného muže do rukou záchranářů (11.12.2017).

Hasiči a policisté pátrali v noci na pondělí ve východních Krkonoších po muži, který sešel z cesty a ztratil se. Muž...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz