Soudce Jiří Horký před soudní síní

Soudce Jiří Horký před soudní síní - Soudce pražského městského soudu Jiří Horký vchází do síně Vrchního soudu v Praze, který 27.října začal projednávat návrh bývalého ministra spravedlnosti Otakara Motejla, aby byl Horký zbaven funkce. | foto: ČTK - Michal Krumphanzl

Soudce Horký může opět obléknout talár

Jiří Horký, kterého loni v říjnu zbavil kárný senát Vrchního soudu v Praze soudcovské funkce, bude i nadále moci soudit. Rozhodl o tom Nejvyšší soud, který tak zrušil výrok vrchního. Přesto i Nejvyšší soud dospěl k závěru, že se Horký dopustil závažného kárného provinění. Odvolal ho proto z funkce předsedy trestního senátu. "Horký tedy může nadále vykonávat funkci řadového soudce," potvrdil předseda senátu Nejvyššího soudu Oldřich Jehlička.

"Dospěli jsme k závěru, že na úplné odvolání Horkého z funkce soudce není dostatečný důvod," uvedl Jehlička. Horký, který nyní může působit jako soudce pražského městského soudu, se čtvrtečního jednání zúčastnil, ale odmítl ho komentovat.

Řekl pouze, že se k němu vyjádří nejdříve poté, co obdrží rozhodnutí Nejvyššího soudu v písemné podobě a prostuduje ho.

Čím se Horký provinil
Soudce byl obviněn z toho, že se nevhodně choval k jiné soudkyni (pronesl na její adresu a v přítomnosti dalších pracovníků soudu velmi vulgární urážky), že nezařídil, aby žena, kterou poslal do vězení na pět a půl roku, trest také nastoupila. Horký je rovněž podezřelý z toho, že vyhotovil protokol o neveřejném soudním jednání, v němž se rozhodovalo o propuštění muže obviněného z mnohamilionového podvodu z vazby na kauci. Ve skutečnosti se ale podle předsedy soudu Sváčka takové jednání vůbec neuskutečnilo.
Kárný senát odvolal Horkého loni v říjnu
Kárný senát Vrchního soudu odvolal Horkého na návrh tehdejšího ministra spravedlnosti Otakara Motejla loni v říjnu.

Motejl postavil Horkého mimo službu již loni v srpnu. Předseda Městského soudu v Praze, kam se může nyní Horký vrátit, Jan Sváček, si na soudce stěžoval, že se dopustil tří deliktů, které jsou v rozporu se soudcovskou etikou.

Horký před pětičlenným kárným senátem pouze připustil, že urazil svou kolegyni. "Neřekl jsem ji ale ta slova do očí, bylo to takové nervové uvolnění," uvedl Horký.

Soudce většinu chyb neuznal
Další body obvinění ale striktně odmítl. Tvrdil, že průtahy při nástupu odsouzené do výkonu trestu nemohl zavinit, protože v rozhodné době už nebyl ve funkci předsedy senátu a byl přeřazen na jinou práci. "Ta věc už nespadala do mé kompetence," konstatoval. Trval rovněž na tom, že jednání o propuštění obviněného na kauci se uskutečnilo, protokol o něm však vyhotovil až dodatečně.

"O žádné chybě, kterou bych udělal jako předseda senátu nevím, mám dojem, že to je jen vyvrcholení různých nátlakových akcí na mou osobu," konstatoval Horký.

Jiný soudce Horký - tentokrát však Bohuslav Horký, současný místopředseda městského soudu, který po svém jmenovci přebíral po jeho přeřazení veškerou agendu a před kárným senátem figuroval jako svědek - však měl jiný názor.

Horkého agenda prý byla v katastrofálním stavu
"Bohužel musím říct, že ta agenda byla v katastrofálním stavu. Byla tam řada nevyřízených věcí, jedna například z roku 1973," řekl Bohuslav Horký, který se postupně "prokousával" horou spisů svého předchůdce. "Zpočátku jsem si říkal, že to byla taková v uvozovkách méně závažná opomenutí - například, že doktor Horký nevymáhal peněžité tresty a ty se pak promlčely. Když jsem nacházel stále další a další, nařídl jsem hloubkovou prověrku."

Kárný senát musel vyslechnout všechny svědky incidentu, při němž Jiří Horký hrubě urazil svou kolegyni z kanceláře Vlastu Šafárikovou. Verze aktérů se totiž výrazně liší, například ve vlugarismech, které Horký použil.

Jiří Horký stál před kárnou komisí podruhé
Soudce Jiří Horký je zřejmě jediným soudcem, který se před kárnou komisí zodpovídá podruhé: v roce 1997 požadovala tehdejší ministryně spravedlnosti Vlasta Parkanová jeho odvolání kvůli tomu, že opomněl prodloužit vazbu několikanásobnému vrahovi Ivanu Roubalovi. Kárný senát ale návrhu ministryně nevyhověl a Horkého potrestal dvacetiprocentním snížením platu na tři měsíce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video