Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za osm let průtahů dostal soudce důtku, o peníze nepřijde

  9:50aktualizováno  16:11
Známý pražský soudce Petr Braun dostal důtku za osm let průtahů. Právě tak dlouho řešil kauzu náměstka ministra pro místní rozvoj Petra Formana a vytunelování evropských fondů. Soudce může být rád, protože mu hrozilo snížení platu. O peníze ale nepřijde. V druhém bodě kárné žaloby byl dokonce zproštěn.

Soudce Petr Braun. | foto: Michal DoležalČTK

Pražský soudce Petr Braun z městského soudu šel ve čtvrtek před kárný senát kvůli průtahům. Neúnosně dlouho podle kárné žaloby řešil případ vytunelování peněz z dotací Evropské unie. Největší paradox je, že Braun dotáhl do konce celou kauzu tento týden v úterý a byl kvůli ní pokárán dva dny poté ve čtvrtek. "V jedné věci byl soudce zproštěn. V druhé věci byl uznán kárně odpovědným a dostal důtku," informovala o výsledku jednání mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

V kauze, kvůli které zaměstnavatel hnal Brauna před kárný senát, byl obžalován i bývalý náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Forman. Na Formana a spol. podal státní zástupce obžalobu už v roce 2006, takže Braun s kauzou strávil osm let života.

Soudce, který potrestal vraždu Horákové

Soudce Petr Braun na sebe upozornil třeba rozsudkem nad prokurátorkou Ludmilou Brožovou Polednovou, kterou poslal do vězení za justiční vraždu Milady Horákové.

Měl na starosti i odsouzení jedné větve gangu Davida Berdycha. Ocitl se ale také na seznamu plzeňských "rychlostudentů" práv, i když tvrdil, že získal titul JUDr. řádně.

Vinu, pokud jde o průtahy, Braun částečně uznal. "Měl jsem býti důraznější a rychlejší. Cítím se vinen. Ale neumím sedět na dvou židlích. Jsem zařazen na odvolacím senátu, ale musím dosoudit ještě asi čtyři věci z minulosti, které jsem řešil v senátu prvního stupně," řekl Braun. V kauze Petra Formana padlo několik verdiktů, protože ji městskému soudu vracel vrchní soud. Kárný senát skutečně uznal, že soudce Braun byl přetížený a proto dostal nízký trest.

Druhý případ kromě Formana, kde soudce soudili za průtahy, se týkal ukrajinského lupiče Andreje Temčenka, který byl souzen jako uprchlý. Tady Braun vinu necítil vůbec. Braun čelil kárnému obvinění, že příliš pozdě předal Temčenkův spis  na Ukrajinu, když ho tam zatkli a chtěli soudit doma. Braun ale namítá, že tady jednala pomalu hlavně ukrajinská justice, a to i kvůli komplikované politické situaci v zemi. Kárný senát ho ale v této věci osvobodil, trest dostal jen za evropské fondy.

Ani před kárným senátem nestál Braun prvně. V roce 2011 zkritizoval nadřízené odvolací soudce, kteří mu vrátili jeden případ vraždy. Tehdy byl zproštěn viny.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Zdrogovaný řidič na sněhu ujížděl policistům, zapadl v závěji

Policisté na Chebsku honili zdrogovaného řidiče, který jim ujížděl po zasněžené...

Policisté na Chebsku honili zdrogovaného řidiče, který jim ujížděl po zasněžené silnici. Nakonec zapadl v závěji,...

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Najdete na iDNES.cz