Venuše Kindlová

Venuše Kindlová | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Soud zrušil výpověď úřednice, která odmítla tahat kelímky a stavět věž

  • 98
Bývalá úřednice krajského úřadu Ústeckého kraje Venuše Kindlová uspěla u okresního soudu s žalobou na neplatnost své výpovědi. Dostala ji kvůli sporům s kancléřem Alešem Konopáskem. Ten Kindlové vytýkal například to, že na stmelovací akci odmítla tahat kelímky a stavět věž.

"Rozsudkem bylo určeno, že je výpověď neplatná. Neexistoval pro ni důvod," uvedl mluvčí okresního soudu Jan Tichý. Rozsudek zatím nenabyl právní moci, krajský úřad se ještě může odvolat.

Kdo je Konopásek

Evidenční karta StB nynějšího kancléře ústecké hejtmanky Aleše Konopáska

Aleš Konopásek za komunistů pracoval u StB pod krycím jménem Kaprál.

Když odcházel od policie, zřídil pro něj bývalý hejtman Jiří Šulc funkci vedoucího kanceláře hejtmana.

Hejtmanka Jana Vaňhová ho "zdědila" a v úřadu si ho ponechala.

Nadřízení Konopáska hájí, že je "výkonný a kompetentní" a tvrdí, že ukázal negativní lustrační osvědčení.

"O odvolání rozhodneme, až se seznámíme s písemným vyhotovením rozsudku," řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková

Někdejší tajemnice bezpečnostní rady Venuše Kindlová byla uznávanou odbornicí na krizové řízení, kterou za organizování pomoci při povodních ocenil i prezident Václav Klaus. Pak se ale stal vedoucím odboru kanceláře hejtmana Konopásek a Kindlové se rozhodl zbavit.

V říjnu 2008 jí odebral navždy osobní příplatek 5 500 korun měsíčně a předal tři vytýkací dopisy naráz, vesměs kvůli malichernostem. Že nespolupracovala během víkendové teambuildingové akce, odmítla školení o rovnoprávnosti mužů a žen a že když dostala úkol, který jí nepříslušel, obracela oči v sloup. Odmítla dát výpověď, ale úřad ji stejně propustil (o dramatických okolnostech výpovědi zde).

"Hlavním důvodem, v kterém soud shledal rozpor, je to, že paní Kindlová pracovala jako vedoucí úřednice a jako takové jí při rozvázání pracovního poměru mělo být nabídnuto jiné adekvátní místo, což se nestalo," řekl advokát Kindlové Jiří Zájeda.

Pokud rozsudek nabude právní moci, krajský úřad bude podle Zájedy povinný uhradit Kindlové zpětně ušlou mzdu za tři roky.

"Ona si pak může vybrat, zda do toho zaměstnání nastoupí zpátky, nebo ne. Pokud bude chtít nastoupit, úřad by měl vše uvést do původního stavu, aby mohla nastoupit na svou původní pozici. Pokud by na tom netrvala, tak by ten pracovní poměr zanikl," poznamenal advokát.

Není to spor se mnou, ale s Ústeckým krajem, tvrdí Konopásek

Konopásek rozsudek nekomentoval a odkázal na tiskový odbor úřadu. "Jedná se o soudní řízení mezi bývalou zaměstnankyní a zaměstnavatelem, tedy Ústeckým krajem," uvedl jen.

Reakci na rozsudek se vyhnul i ředitel krajského úřadu Milan Zemaník. "Nic o tom nevím. Jsem na dovolené, takže na to nebudu reagovat," řekl.

Kindlová uspěla už loni v listopadu u krajského soudu s žalobou, ve které si stěžovala na to, že jí Konopásek neoprávněně odebíral osobní ohodnocení. Krajský úřad jí pak musel vyplatit téměř 54 tisíc korun a proplatit dalších 53 tisíc za náklady řízení a právního zastoupení.

"Je to uznávaná odbornice, její propuštění mě překvapilo," vypověděl tehdy u soudu například bezpečnostní ředitel libereckého krajského úřadu Rudolf Broulík.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video