Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zpochybnil Balvína jako šéfa ČT

  16:40aktualizováno  16:40
Jiří Balvín nemusí být právoplatným šéfem ČT. Obvodní soud pro Prahu 4 rozhodl, že jeho jmenování Radou ČT je neplatné. "Ano, můžeme to potvrdit. Zatím ale nemáme oficiální sdělení soudu," řekl iDNES mluvčí televize David Jirušek. "Až dostaneme zprávu oficiálně, odvoláme se. To je vše, co vám k tomu mohu říci," dodal. Generální ředitel Jiří Balvín se nad celou věcí usmívá. "Není to tak," reagoval pro iDNES.

"Soud nezrušil mé jmenování. Šlo o případ, ve kterém si pan Hlinovský, nebo jak se jmenuje, stěžoval na to, že ho rada nepřipustila k výběrovému řízení. Není to vůbec o mně," dodal Balvín.

Podle advokáta Jaroslava Vaška, který zastupoval žalující stranu, Balvín pravdu nemá. "Můj klient Evžen Hlinovský, který byl jedním z kandidátů na generálního ředitele, podával žalobu na více usnesení Rady ČT," vysvětluje Vaško.

"Jedním z těchto procesních usnesení je právě jmenování Jiřího Balvína generálním ředitelem. Soud rozhodl, že bylo neplatné," říká advokát.

Pokud by celý spor skončil konstatováním soudu, že Balvín nebyl do křesla šéfa ČT dosazen právoplatně, ocitla by se televize prakticky bez ředitele. Rada ČT by pak musela vypsat nové výběrové řízení.

Dva právní názory:

Podle právníka Petra Čunderlíka, který mimo jiné zastupuje televizní odboráře, by v případě, že by rozsudek začal platit, neplatilo nic, co Balvín ve své funkci vykonal. "Kdyby to začalo platit, znamenalo by to, že všechny akty učiněné Balvínem a jím
jmenovanými lidmi, by byly neplatné," řekl ČTK Čunderlík.

Právník Evžena Hlinovského Jaroslav Vaško si to nemyslí. "Soud by musel prokázat, že právní dokumenty či smlouvy Balvín podepisoval úmyslně s tím, že věděl, že není právoplatně zvoleným ředitelem televize. To není tento případ," řekl iDNES Vaško.

Soud: Rada ČT kandidáty diskriminovala
Hlinovský se loni v říjnu účastnil výběrového řízení na šéfa televize. Rada několik uchazečů vyloučila již v prvním kole za to, že nesplňovali podmínky.

"U mého klienta šlo například o nedodání lustračního osvědčení. Takto to ale v podmínkách nestálo. Hlinovský měl o osvědčení požádáno, do konkursu jej však ministerstvo vnitra nemohlo stihnout prověřit," říká Vaško.

Soud také podle advokáta uznal, že ze strany rady k některým uchazečům šlo o diskriminaci. "Některé uchazeče z konkurzu vyloučila a poté je tam znovu vrátila. Musí v tomto případě vysvětlit proč, což neudělala," dodal advokát.

Na rozsudek jsem zvědavá, říká členka rady
Bývalá první místopředsedkyně a nynější členka Rady ČT Zdena Hůlová vystupovala v procesu s předsedou rady Janem Mrzenou jako svědkyně.

"Neznám přesné odůvodnění soudu a jako právnička se s ním na papíře ráda seznámím. Jsem zvědavá, co si přečtu," řekla iDNES Hůlová.

"Pokud by soud mohl rušit usnesení Rady ČT kvůli každé stížnosti, bylo by to na změnu legislativy," dodává členka rady, která připravovala řadu mediálních zákonů.

Podle Hůlové byla v zadání jasná podmínka, že každý kandidát musí mít v druhém kole lustrační osvědčení. "Pan Hlinovský ho nedodal. Pokud měl o ně požádáno, neřekl nám to," dodala právnička.

Právní oddělení ČT se nevyjadřuje
Právníci České televize se k případu nevyjadřují. "Zatím se k tomu vyjádřit nemohu, neviděla jsem to na papíře," řekla iDNES zastupující vedoucí právního oddělení ČT Eliška Bedrnová.

Na otázku, co by pro Českou televizi znamenalo, kdyby nebyl Jiří Balvín generálním ředitelem, odmítla odpovědět. "Výstupy tady dělá řditel PR oddělení. Já bych pouze řekla svůj právnický názor, který na tuto věc nemám, protože případ neznám," dodala Bedrnová.

BALVÍNOVY KAUZY

Vše o aférách šéfa České televize

Balvín nemá ve funkci problémy poprvé
Jiří Balvín v čele veřejnoprávní televize na sebe upozornil už několika aférami. Naposledy pobouřil veřejnost jeho nápad instalovat na jednom z technických pracovišť Kavčích hor skryté kamery.

Kauzou se zabývá Úřad pro ochranu osobních údajů. Podle mluvčí úřadu Hany Štěpánkové mohl Balvín porušit zákon o ochraně osobních údajů. Více informací najdete ZDE.

O Balvína se intenzivně zajímala police, která ho před několika měsíci začala vyšetřovat pro podezření z korupce.

Stíhala ho kvůli podezřelé zakázce na nákup přenosového vozu. Policisté prověřovali informace, podle nichž nákup digitálního přenosového vozu od firmy ČNTS provázela pětiprocentní provize pro Balvína. Podrobnosti čtěte ZDE.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz