Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zmrazil výsledky ukrajinských voleb

  17:31aktualizováno  17:31
Ukrajinský Nejvyšší soud zmrazil výsledky voleb. Zakázal jejich oficiální publikování a oddálil tak inauguraci Viktora Janukovyče, který byl oficiálně prohlášen vítězem. Soud v pondělí prověří stížnost opozičního kandidáta Juščenka. Prezidentem zatím zůstává Leonid Kučma.

Ukrajinský opoziční předák Viktor Juščenko rozhodnutí soudu přivítal a dodal, že je to teprve první krok k vítězství.

"Je to jen začátek. Malá kompenzace za to, co jsme museli přetrpět," řekl davu svých příznivců, kteří mu odpověděli jásotem. Viktor Juščenko se ve čtvrtek obrátil na Nejvyšší soud se stížností na ústřední volební komisi.

Juščenkovi spolupracovníci vyzvali demonstrující přívržence opozičního kandidáta, aby blokovali budovy ukrajinské vlády a parlamentu. Chtějí tak prosadit zrušení výsledků voleb.

"Budeme pokojně blokovat vládní budovu a parlament a posílíme tak naši blokádu kolem prezidentského paláce," řekla agentuře Reuters opoziční představitelka Julia Tymošenková na přeplněném Náměstí nezávislosti v Kyjevě. "Zahajujeme obléhání úřadů." 

Ústřední volební komise ve středu prohlásila vítězem voleb premiéra Janukovyče. Juščenko tvrdí, že se tak stalo díky rozsáhlým podvodům. Opozice plánuje napadnout volby i u nižších soudů a už ve středu pohrozila generální stávkou. Chce také blokovat dálnice.

Odcházející prezident Leonid Kučma obvinil opozici z toho, že chce vyvolat státní převrat. Ve čtvrtek rovněž požádal o zprostředkování jednání prezidenty Litvy a Polska Valdase Adamkuse a Aleksandera Kwasniewskiho.

Kwasniewski řekl, že je připraven odjet na Ukrajinu. Do Kyjeva dorazil i polský exprezident a vůdce Solidarity Lech Walesa. Doufá, že přispěje k uklidnění situace svými zkušenostmi z boje za svržení autoritářského režimu v Polsku.

Oficiální vítěz voleb Viktor Janukovyč oznámil, že je připraven diskutovat s opozicí. Ta ale odmítá sednout ke stolu s kýmkoli kromě prezidenta Leonida Kučmy, s nímž chce vyjednávat o předání moci Viktoru Juščenkovi.

Zachovejte klid, vzkázal Havel
Bývalý český prezident Václav Havel vyzval ukrajinskou opozici k udržení klidu. "Přeji si, aby váš protest zůstal pokojný. Z vlastní zkušenosti vím, jak důležité je nenechat se vyprovokovat k násilí," vzkázal po internetu z cesty po Tchaj-wanu.

Václav Havel také požádal ukrajinské novináře, aby informovali o vývoji v zemi poctivě. "Nenechte se zastrašovat a pište pravdu," uvedl.

Rezignoval první vládní úředník
V Kyjevě už čtvrtým dnem demonstrují desítky tisíc lidí. Řada jich strávila mrazivou noc před prezidentským palácem, který chrání kordon těžkooděnců. Jejich počet se zvýšil na více než tisíc. Policie údajně prošetřuje pokus o obsazení budovy.

Několik tisíc studentů ve čtvrtek obsadilo budovu ministerstva školství. Ministr Vasyl Kremeň jim slíbil, že nebudou pronásledováni kvůli politickému přesvědčení. Z vyučování uvolnil ty, kteří se účastní demonstrací. Odmítl však odstoupit.

Rezignovat se naopak rozhodl náměstek ministra financí Oleh Haiduk. "Vyjádřil jsem tím svůj postoj občana. Pokud evropské společenství neuznává výsledky voleb, jak potom můžeme hovořit o nějaké integraci?" vysvětlil Kanálu 5.

Z Ruska došly gratulace, vojáci snad ne
Bývalý ukrajinský ministr zahraničí Borys Tarasyuk v polském parlamentu uvedl, že v jeho zemi jsou ruská komanda. "Na Ukrajině je možná až tisíc po zuby ozbrojených příslušníků speciálních sil připravených střetnout se s lidmi," řekl.

Tarasyuk je jedním z prvních cizinců s výjimkou hlav států, který směl promluvit k polským poslancům. Varšava tím dala najevo své sympatie ukrajinské opozici a obavy z toho, aby se její východní soused nedostal do područí Moskvy.

Ruský ministr obrany Sergej Ivanov označil Tarasyukova obvinění za nesmysl, který měl poplašit obyvatele ukrajinské metropole. Metropolí se sice šíří podobné fámy, nikdo ale zatím ozbrojené ruské specialisty neviděl.

Z Ruska tak přišel pouze telegram od prezidenta Vladimira Putina, který gratuloval Viktoru Janukovyčovi k volebnímu vítězství. To podle něj může "povznést rusko-ukrajinské strategické partnerství na novou úroveň".

Putin jednal o ukrajinské krizi v Haagu s představiteli Evropské unie. Řekl, že nyní je na ukrajinských soudech, aby vyřešily veškeré pochybnosti kolem voleb.

Nizozemský premiér Jan Peter Balkenende, který momentálně předsedá unii, zopakoval vážné znepokojení EU nad průběhem voleb. "Neodpovídají mezinárodním standardům a výsledek nelze akceptovat," prohlásil.

Demonstrace na podporu oficiálního vítěze prezidentských voleb Viktora Janukovyče se konala ve východoukrajinském městě Doněck. (24. listopadu 2004)

Opoziční vůdce Viktor Juščenko hovoří k davu svých příznivců v centru Kyjeva. (24. listopadu 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Najdete na iDNES.cz