Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zmírnil trest za injekce s výkaly

  16:12aktualizováno  16:12
Praha - Vrchní soud snížil o dva roky trest pro psychicky narušenou matku, která vpichovala své dvouleté dceři injekce s fekáliemi. Způsobila jí tak otravu střevními bakteriemi. Odvolací soud uložil ženě pět let vězení a nařídil jí ambulantní léčbu na psychiatrii.

Prodavačka Lucie Baranijaková z Kadaně se podle obžaloby předloni v pražské motolské nemocnici pokusila otrávit svou dvouletou dceru střevními bakteriemi.

Dva měsíce jí do krve vpravovala látku znečištěnou fekáliemi. Holčičku zachránili až lékaři na oddělení intenzivní péče.

Městský soud poslal matku loni v září za mříže na sedm let.

Nic jsem neudělala, tvrdí žena
Před pražským městským soudem trvala Baranijaková na své nevině. "Nic takového jsem neudělala. Své dceři bych rozhodně neublížila. Vždy jsem se snažila o ni pečovat co nejlépe." Dodala, že dítě mělo zdravotní potíže proto, že se narodilo předčasně.

Soudce pražského městského soudu Petr Novák při vyhlašování verdiktu konstatoval, že o její vině nemá trestní senát žádné pochybnosti.

Soud se ale také ztotožnil s názorem psychologa a psychiatra, že trpí takzvaným Münhauserovým syndromem. Lidé, kteří jím jsou postiženi, mají sklony k sebepoškozování. V některých případech ubližují i svým dětem.

Psychiatr Karel Hynek vysvětlil, že tento syndrom není duševní chorobou, ale pouze poruchou osobnosti. To znamená, že jeho nositel je schopen kontrolovat své chování a ovládat se, i když jeho ovládací schopnosti jsou snížené.

"Podle mne jednala vědomě, to znamená, že žádnou poruchu vědomí neměla a jednala záměrně, protože její intelektové schopnosti byly dostatečné, aby dovedla posoudit, že dítěti může uškodit," uvedl psychiatr.

Podle něj je kauza Baranijakové s největší pravděpodobností prvním případem v Česku, kdy se člověk s tímto syndromem dostal až před soud.

Co tvrdil žalobce
Podle žalobce holčičce žena od listopadu 2001 až do ledna 2002 píchala do těla látku obsahující stolici, čímž jí vystavovala smrtelnému nebezpečí otravy střevními bakteriemi.

Dítě se v motolské nemocnici léčilo, protože trpělo vážnými zdravotními problémy. Jejich příčinu však lékaři nebyli schopni odhalit. Matka byla hospitalizována společně s dcerou.

K podezření, že Baraniaková trpí Münhauserovým syndromem dospěl už primář kliniky Jan Janda. Došel k tomu po zjištění, že žena často dlouhodobě stonala na zcela banální nemoci.

Například po operaci slepého střeva se jí asi pět let z neznámých důvodů nehojila pooperační rána. Nakonec se zjistilo, že důvodem byla vata zasunutá v ráně.

Její dceru léčili v Motole antibiotiky, ale protože nezabírala, podrobili lékaři dítě dalším testům. Ty prokázaly, že dítě trpí infekcí způsobenou střevními bakteriemi. Zdravotní sestra pak našla v matčiných věcech injekční stříkačky s podezřelým obsahem.

Následný bakteriologický rozbor prokázal, že obsahovaly kultury střevních bakterií, které se našly také v krvi děvčátka.

Když lékaři holčičku od matky izolovali, začala se uzdravovat. Dnes už žádnými problémy netrpí.

O nevině mladé ženy je ale přesvědčena její matka a o rok starší partner a otec dítěte. "Tohle vše je jako zlý sen. Je to ta nejlepší matka a výborná partnerka," přesvědčoval městský soud.

Vrchní soud snížil o dva roky trest pro psychicky narušenou matku Lucii Baranijakovou (vlevo), která vpichovala své dvouleté dceři injekce s fekáliemi. Způsobila jí tak otravu střevními bakteriemi (5. března 2003).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...Najdete na iDNES.cz