Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Soud zkoumá podvod za desítky milionů, spis má 30 tisíc stran

  • 4
Nejméně o 48 milionů korun ošidila stát na dani skupina osmi lidí, která organizovala dovoz oblečení a bot z Číny a Vietnamu do Česka. Kauzou obrovských rozměrů se začal zabývat ústecký krajský soud.

Vyšetřovatelům se podařilo zdokumentovat "jen" asi 70 dovozů zboží od konce roku 2004 do října 2008. Podle státního zastupitelství jich ale byly stovky, možná tisíce.

O rozsahu případu však vypovídá skutečnost, že i tak má spis 30 tisíc stran. Za balíky s dokumenty na stole v jednací síni nebyl jeden z přísedících soudců ani vidět.

Jen čtení obžaloby včera trvalo státní zástupkyni dvě hodiny. Soudkyně Jana Kurešová pak vyhlásila přestávku, aby si žalobkyně mohla vydechnout.

Padělali faktury, aby podvodem snížili daň. Hlavními organizátory podvodu byli podle žaloby Jan Hulín, Dung Phung Quoc a Petra Kopečná. V Číně a Vietnamu nakoupili zboží, jeho cenu ale výrazně snížili, aby nemuseli platit vysoké clo a DPH. Vyšetřovatelé získali originální i padělané faktury, které to dokládají.

Například při jednom z dovozů činila skutečná částka za zboží skoro 1,7 milionu eur, na finanční úřad v Chomutově ale putovala faktura na pouhých 7 584 dolarů. Celní úřad přišel o 815 tisíc korun, finanční úřad o 5 milionů korun.

Hulín podle žaloby padělal faktury se sníženou cenou přes svou firmu Limax plus z Lipové u Šluknova. Kopečná pak posílala řidiče své firmy Haimark s fiktivními doklady pro zboží do Hamburku.

S falšováním faktur jim podle obžaloby pomáhali další obžalovaní podnikatelé Čeněk Krobot, Pavel Kouba, Lubomír Charvát a Miloslav Resler. Vietnamec Dung potom díky svým kontaktům na krajany zajišťoval odbyt zboží do tržnic po celé republice.

Fiktivními vývozy zboží se prý navíc v roce 2005 pokusil Jan Hulín podvést stát i jinak. A pomáhala mu v tom podle obžaloby i manželka Renáta. V Česku měl prodat zboží, a aby nemusel zaplatit daň 9 milionů korun, předstíral, že ho vyvezl do Norska a na Ukrajinu.

Finančnímu úřadu v Rumburku obžalovaný předkládal desítky fiktivních faktur, které měly vývoz potvrzovat. Chomutovští celníci mu však plány překazili, když vyloučili, že by zboží ve skutečnosti přešlo hranice.

Až na Hulínovou a Reslera jsou všichni obžalovaní ve vazbě. Za zkrácení daně jim hrozí až dvanáctiletý trest. Vinu však popírají, v přípravném řízení odmítali policistům cokoli říct.

Hlavní líčení je naplánované do konce týdne a bude pokračovat na konci ledna. Podle soudkyně Jany Kurešové však potrvá ještě řadu měsíců, než soud probere všechny důkazy.


Video