Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zatrhl České televizi přímý přenos

  11:13aktualizováno  11:13
Proces s Karlem Srbou pokračuje bez přímého přenosu. Ten trval jen 30 minut. Pak ho soudce ukončil. Vyhověl žádosti dvou obžalovaných, Jiřího Slavíka a Michala Novotného. První živě přenášené soudní přelíčení v historii ČR tak vyznělo doztracena.

ON-LINE REPORTÁŽ:
PROCES SE SRBOU
(pokračuje i bez ČT)

FOTOGALERIE:
ZÁBĚRY ZE SOUDU

DÁLE ČTĚTE:
Jak se vyvíjí proces po ukončení přímého přenosu? Čtěte zde (článek)
To tedy byl monstrproces! (glosa)

"Právo na obhajobu je nad právem informovat veřejnost," odůvodnil rozhodnutí senátu jeho předseda Jiří Lněnička.

Česká televize podle verdiktu senátu smí živě vysílat pouze vynesení rozsudku. Ze zbytku procesu smí pořídit jen záznam.

Soudce na začátku jednání oznámil, že povolil pořizování obrazového a zvukového přenosu.

O ČEM ROZHODUJE VRCHNÍ SOUD

Vrchní soud v Praze rozhoduje o odvolání v kauze Karla Srby, bývalého tajemníka exministra Jana Kavana. Za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové dostal v červenci osm let vězení.

Na lavici obžalovaných zasedla i Eva Tomšovicová, která od Krajského soudu v Českých Budějovicích odešla se šestiletým trestem za to, že si u ní Srba vraždu objednal. Stejně dostal i vimperský podnikatel Michal Novotný.

Vedle nich usedl Jiří Slavík, který za prodej semtexu Tomšovicové dostal podmínku. Z jednání se omluvil jen Novotného komplic Petr Volf, který dostal čtyřletý trest.

Soud nyní může tresty zvýšit i snížit. Proti verdiktu soudu nižší instance se odvovaly obě strany.

"Se záznamy nikdy problémy nebyly. Velký rozdíl mezi záznamem a přenosem není. Naopak je to lepší, protože nejsou možné střihy," uvedl Lněnička.

Pak obžalované a jejich obhájce ale vyzval, aby se k možnosti živého vysíláni vyjádřili.

Karel Srba prohlásil, že nesouhlasí s komentovanými vstupy ČT. "Nemám zásadní výhrady proti přímému přenosu, ale proti tomu, aby do přenosu vstupovaly svými komentáři další osoby," řekl.

Eva Tomšovicová soudu řekla, že proti živému vysílání nic nemá. "Kometářů už bylo tolik, že už mi více uškodit nemohou," uvedla.

Obhájci Michala Novotného i Jiřího Slavíka shodně řekli, že s přenosem nesouhlasí, a že žádají, aby o něm rozhodl celý senát, ne jen jeho předseda Lněnička. Senát nakonec jejich žádosti vyhověl.

Jak přímý přenos začal
Druhý program České televize začal vysílat první přímý přenos soudního procesu v české historii krátce před devátou hodinou. 

Nejdřív se přihlásila redaktorka ze studia na Kavčích horách. Zopakovala, že vysílání je v zájmu veřejnosti, a že živé vysílání povolil předseda Vrchního soudu v Praze.

Mezi pozvanými hosty do studia na Kavčích horách byli předseda soudcovské unie Jaromír Jirsa, bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva a člen Rady ČT Petr Uhl a advokátka Dagmar Raupachová.

Zajištěno bylo také přímé spojení do brněnského studia, kam byla pozvána nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.

Odvolací řízení s Karlem Srbou živě snímaly celkem čtyři kamery. Tři kameramani stáli přímo v soudní síni a jeden byl v předsálí. Přenos zajišťoval jeden přenosový vůz.

"Projekt má na starosti Jolana Voldánová, ve studiu debatu moderuje Daniela
Drtinová, na místě jsou redaktorky Marcela Augustová a Veronika Sedláčková,
pro účely zpravodajského souhrnu pak Světlana Zárubová," uvedl mluvčí ČT Richard Klatovský.

ČT musela slevit
Ještě před začátkem historického přenosu musela ČT slevit ze svých plánů. Původně totiž chtěla pozvat do studia hosty, kteří by celý případ i postavu Karla Srby komentovali.

Od toho však ČT ustoupila: ve studiu zasednou justiční autority, které se budou vyjadřovat pouze k "technickým" otázkám procesu a k tomu, zda je správné takový přenos vůbec vysílat.

"Chtěli jsme se vyhnout komentování případu samého, abychom se nedopustili zásahu do práce soudu," prohlásil ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal.

Rozhodnutím ČT tak odpadají starosti advokátů Karla Srby, kteří dávali najevo, že se způsobem komentování nesouhlasí.

"Pokud takové komentáře nebudou, nemám s tím problém," řekl Srbův advokát Vít Široký. "Nepochybuji, že proces bude veden řádně, ale i tak je to tlak, který si soudci nedovedou představit." - více o reakci obhájců zde

Bude to nuda, říká soudce i šéf ČT
Kdo od dnešního premiérového soudního procesu v přímém přenosu čeká napínavou podívanou, bude zklamán.

"Myslím, že to bude velká nuda," připouští i generální ředitel ČT Jiří Janeček. "Lidi po chvíli přepnou a bude to sloužit především novinářům, možná někdy v budoucnu výuce ve školách."

Napínavé křížové výslechy svědků, nečekané zvraty, vzrušené projevy obhájců a žalobců totiž budou na obrazovce chybět.

Zjednodušeně se dá říci, že soudce Jiří Lněnička bude hlavně zdlouhavě předčítat ze spisů.

"Podivoval jsem se nad tím, že to televize chce vysílat. Odvolací řízení je z mediálního pohledu nudné," řekl předseda senátu. - rozhovor se soudcem čtěte zde

Janečka zaráží kampaň
Přesto je Česká televize přesvědčena, že její počin má smysl. "To je věc, kterou by veřejnoprávní televize dělat měla. Je to důležité ve vztahu k posuzování naší justice, vztahu k právu," říká ředitel Janeček a dodává: "Trochu mě zaráží ta kampaň proti našemu záměru."

Česká televize si na svou obhajobu připravila hned celé desatero argumentů. V kostce tvrdí: Soudní proces je veřejná záležitost. A i vzhledem k někdejšímu postavení Karla Srby ve státní správě má veřejnost právo vědět, jak k němu justice přistupuje. - deset důvodů ČT najdete zde

Vrchní soud uzavřel kauzu Srba. Nikomu z pětice obžalovaných výši trestu nezměnil. Karlu Srbovi zůstalo za objednání vraždy novinářky Sabiny Slonkové 8 let (30. října 2003).

Vrchní soud uzavřel kauzu Srba. Nikomu z pětice obžalovaných výši trestu nezměnil. Karlu Srbovi zůstalo za objednání vraždy novinářky Sabiny Slonkové 8 let (30. října 2003).

Vrchní soud uzavřel kauzu Srba. Nikomu z pětice obžalovaných výši trestu nezměnil. Karlu Srbovi zůstalo za objednání vraždy novinářky Sabiny Slonkové 8 let (30. října 2003).

Projednávání kauzy Srba začalo probíhat i na obrazovkách ČT. Přímý přenos trval jen prvních 30 minut. Pak ho soudce ukončil. (30. října 2003)

Krátce po ukončení přímého přenosu se slova ujal státní zástupce Vlastimil Kraus. Pro Karla Srbu, Evu Tomšovicovou a Michala Novotného chce tresty v sazbě od 12 do 15 let vězení. (30. října 2003)

Předseda senátu Jiří Lněnička zahájil odvolací řízení. Kromě Karla Srby jsou přítomni i další obžalovaní. (30. října 2003)

Karel Srba prohlásil, že nesouhlasí s komentovanými vstupy ČT. "Nemám zásadní výhrady proti přímému přenosu, ale proti tomu, aby do přenosu vstupovaly svými komentáři další osoby," řekl. (30. října 2003)

Do jednací síně vchází za asistence televizních kamer Karel Srba, bývalý tajemník exministra Jana Kavana. Za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové dostal v červenci osm let vězení. (30. října 2003)

Eva Tomšovicová soudu řekla, že proti živému vysílání nic nemá. "Kometářů už bylo tolik, že už mi více uškodit nemohou," uvedla. (30. října 2003)

Vrchní soud uzavřel kauzu Srba. Nikomu z pětice obžalovaných výši trestu nezměnil. Karlu Srbovi zůstalo za objednání vraždy novinářky Sabiny Slonkové 8 let. (30. října 2003)

Proces s Karlem Srbou pokračuje bez přímého přenosu. Ten trval jen 30 minut. Pak ho soudce ukončil. Vyhověl žádosti dvou obžalovaných, Jiřího Slavíka a Michala Novotného. První živě přenášené soudní přelíčení v historii ČR tak vyznělo doztracena. (30. října 2003)

Vrchní soud uzavřel kauzu Srba. Nikomu z pětice obžalovaných výši trestu nezměnil. Karlu Srbovi zůstalo za objednání vraždy novinářky Sabiny Slonkové 8 let. Srba vyslechl verdikt bez pohnutí. (30. října 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Vláda schválila demisi. Přesto bude dál úřadovat

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi, v úterý nezískala důvěru Sněmovny. Mandát bude vykonávat do...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Najdete na iDNES.cz