Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zastavil transformaci nemocnic, podle Ratha je podjatý

  16:15aktualizováno  16:15
Ústavní soud zrušil některá ustanovení zákona o neziskových nemocnicích, který prosadil exministr Rath. Zasahuje prý do práva krajů vlastnit a spravovat majetek. Zrušení navrhovalo několik senátorů. Podle Davida Ratha je soud politicky podjatý, pod vlivem ODS.
Zákon ve Sněmovně přes odpor pravice prosadil exministr Rath.

Zákon ve Sněmovně přes odpor pravice prosadil exministr Rath. | foto: Dan MaternaMF DNES

Zřizovatelé asi 140 nemocnic je na základě rozhodnutí soudu nemusí přeměnit na veřejná nezisková zařízení.

Zákon o nemocnicích schválila Sněmovna před volbami, a to zejména hlasy ČSSD a KSČM.

Nemocnice se podle něj měly přeměnit k 28. listopadu na neziskové organizace. Nová vláda ale už schválila odklad na leden 2008. Jestli se termín posune, však záleží na Sněmovně.

Pravicoví politici tvrdí, že zákon ohrozí některé nemocnice a pacienty. Jejich oponenti říkají, že naopak zaručí dostupnou péči. Předpis počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny.

Obce a kraje bez vlivu
Senátorům, kteří podali stížnost k ústavnímu soudu, se nelíbí zejména fakt, že seznam zahrnuje i nemocnice, které byly už dříve převedeny na obce a kraje.

Ministerstvo zdravotnictví také podle kritiků získá oprávnění rozhodovat o rozsahu a druzích poskytované péče. Obce a kraje ale nebudou mít možnost to ovlivnit. Zákon navíc nezajišťuje, aby stát nemocnicím hradil činnosti, které budou direktivně nařízeny z ministerstva.

Podle soudu by nikdo neměl diktovat krajům, co mají a nemají dělat. Zákon podle soudkyně minimalizoval prostor pro výkon samosprávy. Zařízení, která nebyla zařazena do seznamu 140 nemocnic v příloze zákona, byla podle soudu znevýhodněna. Přitom nebyla stanovena kritéria, které nemocnice mají být do seznamu zahrnuty.

Hejtmani: Je to pozitivní zpráva
"Zatím nemám detailní informace, ale zpráva je pro nás rozhodně pozitivní  a já doufám, že Ústavní soud byl důsledný a zrušil všechny nesmyslné paragrafy zákona o neziskových nemocnicích," reagoval na verdikt soudu hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský.

Vad je v zákoně je podle něj mnoho. "Zatím je dobře, že nebudeme muset naše nemocnice k 28. listopadu měnit na nezisková zařízení," dodal. Na seznamu podle mluvčí kraje byly téměř všechna krajská nemocniční zařízení.

"Rozhodnutí Ústavního soudu ČR vítám a pokládám je za velké zadostiučinění. Pro kraje znamená velké oddechnutí, protože už nemusí čelit hrozbě komplikací, které zákon přinášel. Nemocnice se nemusejí na konci listopadu obávat nejistoty, zda budou moci léčit, a pacienti, zda budou ošetřeni. Ukázalo se také, že snaha ČSSD a KSČM v podobě prosazení tohoto zákona zasahovala do ústavních práv občanů," soudí hejtman Středočeského kraje Petr Bendl.

Rath: Soud je pod vlivem ODS

Co jako "otec" zákona o neziskových nemocnicích na rozhodnutí soudu říkáte?
Já jsem u toho soudu byl. Ústavní soud zrušil velmi důležitou část o povinném přechodu základní sítě nemocnic do režimu veřejných nemocnic. Teď stojí rozhodnutí čistě na krajích. Já se obávám, že většina krajů to dřív nebo později zprivatizuje, což ohrozí zdraví občanů.

Kritici vašeho zákona ale naopak tvrdili, že to ohrožení by spočívalo v nuceném přechodu na neziskové nemocnice.
To je jen takový trik. ODS to používá jako nečisté metody a argumenty, samozřejmě se snaží před lidmi zastírat tu pravou povahu.

Berete to jako svoji osobní prohru?
Myslím si, že osobně mám v uvozovkách několik výhod. Jsem lékař, mám spoustu známých v nemocnicích a žiju ve velkém městě, kde je dost fakultních nemocnic, které zůstanou státní. Takže já a mí blízcí ohrožení nebudeme, ale ten zákon jsme dělali pro sedm milionů lidí, kteří nežijí v těch největších městech, kde jsou fakultní nemocnice.

Spíš jsem myslela osobní politickou prohru. Je to přece jen zákon, o kterém jste mluvil jako o jednom z nejdůležitějších, jaké jste ve své funkci prosadil.
To určitě. Ale jako politickou prohru to také nevnímám. Všichni ústavní soudci nebyli pro, poměrně hodně jich bylo proti, ale většinu v ústavním soudu mají lidi, kteří jsou spřízněni s Občanskou demokratickou stranou. Vemte si, že zpravodajka, která to připravovala, je bývalou členkou ODS. Je to mimochodem ta soudkyně, která za minulého režimu odsoudila hostinského za urážku komunistických pohlavárů. Lidé by si ji měli zapamatovat.Vnímám to jako nešťastnou shodu okolností, že kraje plně ovládá ODS a u ústavního soudu má také vliv.

Vy tvrdíte, že ústavní soud je politicky podjatý?
Jednoznačně. Sama jste se mě ptala, jestli to beru jako politickou prohru. Já to vnímám jako politické rozhodnutí.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Najdete na iDNES.cz