Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Soud zastavil stíhání Minaříka

  0:01
Agent komunistické tajné policie Pavel Minařík se prozatím nemusí bát trestu za plánovaný atentát na Rádio Svobodná Evropa v Mnichově v sedmdesátých letech. Brněnský krajský soud v neveřejném jednání jeho trestní stíhání zastavil. Rozhodnutí je pravomocné a není možné se proti němu odvolat.

Jedinou možností je ještě mimořádný opravný prostředek, který umožňuje nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové poslat případ k posouzení Nejvyššímu soudu. Ta už rozhodla, že to zkusí. "Náš odbor trestního řízení dává podnět k dovolání, zpracováváme to," řekla Benešová.

Soud zastavil Minaříkovo stíhání po jedenácti letech soudních tahanic. Jedním z argumentů bylo, že prý Minařík neměl v úmyslu atentátem někomu ublížit . "Z písemné dokumentace je zřejmé, že obviněný v jedné ze zpráv k akci navrhuje telefonicky varovat Rádio Svobodná Evropa krátce před případnou explozí tak, aby budova mohla být včas lidmi vyklizena," píše v odůvodnění soudkyně Zuzana Kratochvílová.

Minařík vypracoval v letech 1973 až 1975 několik plánů teroristického útoku a toto varování zvažoval jen v jednom z nich. V pondělí nebyl ve své firmě k zastižení.

Minaříkův "bombový" plán je bez trestu
Měl to být ničivý útok, který by skoncoval s "hanbou éteru", jak Minařík posměšně nazýval mnichovskou Svobodnou Evropu. Naštěstí plány zůstaly na papíře.

Redaktoři a zaměstnanci Rádia Svobodná Evropa měli v první polovině sedmdesátých let obrovské štěstí. Vůbec netušili, že jejich tehdejší kolega a oblíbený spolupracovník tajně vymýšlí plány, jak stanici vyhodit do vzduchu.

A dokumenty dokazují, že se Minařík opravdu činil: od roku 1972 do roku 1975 vypracovával opakovaně varianty na uložení bomb tak, aby byl výbuch co nejničivější. Plány posílal svým nadřízeným do Prahy, ti však už tehdy zřejmě měli víc rozumu než on, takže k vlastnímu útoku nikdy nedali souhlas.

Nakonec ho v roce 1976 nechali stáhnout ze zahraničí zpět a Minařík na zvláštní tiskové konferenci v Praze mnichovskou stanici (která ho do té doby dobře platila) pomluvil, jak mohl.

"Udivuje mne, že za to, co udělal a jak se choval, v Německu potrestán nebyl a možná nebude. Nepochybujte o tom, že podobný názor budou mít i další bývalí pracovníci rádia," říká bývalá Minaříkova kolegyně z Mnichova, která nechtěla zveřejnit své jméno.

"V Mnichově se choval solidně, nevzbuzoval podezření, prostě budil důvěru na všechny strany," říká. Jenže s bombovým útokem měli pracovníci mnichovské stanice vlastní tragickou zkušenost: v roce 1981 do Mnichova poslal komando rumunský diktátor Ceaušescu a při výbuchu bomby byli těžce zraněni čtyři redaktoři.

Spojení mezi atentátem a Minaříkem se však nikdy neprokázalo. A za "pouhé" plánování teroristického útoku se Minařík v Česku trestu zatím bát nemusí: české soudy opakovaně rozhodly v jeho prospěch: případ je natolik jasný, že není ani třeba nařizovat veřejné jednání.

"Pokud by soudy chtěly něco dokazovat, mohly líčení nařídit," uvedla brněnská městská zástupkyně Milena Hojovcová, jež na případ dohlížela. Pro soudkyni Zuzanu Kratochvílovou, která naposledy rozhodla v Minaříkův prospěch, je věc jasná: chybí přesný výpočet možné škody, kterou by Minaříkova nálož mohla způsobit.

Navíc Minařík prý nechtěl nikomu ublížit, protože k jednomu z plánů napsal, že by před explozí lidi včas varoval. Trestní stíhání tak zastavila a může ho obnovit jen Nejvyšší soud. I kdyby to udělal, případ se bude táhnout další měsíce, možná roky.

"Soudy jsou specializované instituce. To, že Minaříkovo trestní stíhání bylo zastaveno, neznamená, že Minařík přestane být komunistickým špionem, který plánoval to, co plánoval," upozorňuje ředitel Ústavu pro soudobé dějiny, historik Oldřich Tůma.

Minařík, kterému původně hrozil několikaletý trest vězení, tak může nyní (na čas) klidně spát. Alespoň co se týká Svobodné Evropy. Brněnský soud už však připravuje jiný proces: v něm se bude současný brněnský podnikatel Minařík zodpovídat z pojišťovacího podvodu za více než pět milionů korun.

Soud rozhodl neveřejně. Proč?

Jak je možné, že o osudu mezinárodně sledovaného případu, v němž jde navíc o podezření z plánování teroristického útoku, rozhodne nakonec soud v neveřejném jednání? Je to vůbec správné? Možné odpovědi jsou dvě. První: čistě podle zákona je to v pořádku.

Existuje však i druhá odpověď: "Samozřejmě, že to mělo být veřejné, znám lidi, kteří byli při explozi v roce 1981 vážně zraněni. Veřejné jednání mohlo vnést více světla do toho, zda byla spojitost mezi výbuchem v roce 1981 a Minaříkovými plány," říká Zdeněk Šedivý, někdejší ředitel československé sekce Rádia Svobodná Evropa.

Nestalo se poprvé, že si soudci ožehavé téma z české minulosti rozhodli v tichosti a jen se zpožděním oznámili výsledek. Podobně rozhodl Nejvyšší soud ostře sledovaný případ Karla Vaše, který zosnoval justiční vraždu hrdiny z druhé světové války Heliodora Píky.

Oba verdikty mají jedno společné: soudy rozhodly ve prospěch obou podezřelých a ti unikli bez trestu. Zákony však tomuto postupu nijak nebrání. "Bohužel jsme v situaci, kdy jsou práva obviněného chráněna přísněji, než je veřejný zájem na potrestání lidí obviněných z činů spojených s minulostí," říká Kateřina Šimáčková z katedry ústavního práva Masarykovy univerzity v Brně.

Jinými slovy: obviněný právo má větší právo na veřejné projednání svého případu než veřejnost. Ne všichni soudci se však na neveřejná soudní jednání dívají stejně. "Tento postup je v souladu se zákonem, ale přesto i z hlediska věrohodnosti soudnictví by se některé věci neměly projednávat neveřejně," řekl místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.

V případě agenta Minaříka se však soudy řádným jednáním vůbec nezatěžovaly. Rozhodly jeho stíhání zastavit usnesením podle ustanovení, které jim umožňuje takto postupovat v případech, kdy se ukáže, že nejde o trestný čin.

"Jestliže po jedenácti letech dojde soud k závěru, že se nejedná o trestný čin, je to tristní a hodně drahé zjištění. Je to špatná vizitka práce orgánů činných v trestním řízení," říká místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Státu propadly pozemky za pět miliard. Vlastníci se o ně včas nepřihlásili

20. dubna 2024

Premium Česko letos velmi zbohatlo. Získalo do svého majetku rozsáhlé pozemky miliardových hodnot po...

Režim nás zatáhne do války, děsí se Íránci. Ultrakonzervativci v zemi posilují

20. dubna 2024

Premium Zdaleka ne všichni Íránci podporují místní konzervativní islámský režim a jeho válečné choutky....

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...