Soudkyně Marie Korbelová na Boubíně spolu s manželem oběti Jaroslavem Šauerem

Soudkyně Marie Korbelová na Boubíně spolu s manželem oběti Jaroslavem Šauerem | foto: ANNA VAVRÍKOVÁ, MF DNES

Soud „zasedal“ v Boubínském pralese

  • 44
Turisté na naučné stezce podél Boubínského pralesa mohli včera zahlédnout podivné shromáždění. Prachatický okresní soud vyjel na místo, kde před třemi roky zabil strom turistku. Rozhoduje totiž, zda jsou na vině správci Národního parku Šumava a pozůstalým náleží odškodnění.

Manžel tragicky zabité, Jaroslav Šauer, se snaží dokázat, že stezky a lesní cesty na Boubíně jsou špatně označené a nevarují dostatečně před nebezpečím.

Státní lesy a Správa Národního parku Šumava podle něj nechávají u naučné stezky suché stromy, které se mohou kdykoliv zlomit a spadnout na turisty.

Šauer z Ústí nad Orlicí vymáhá na parku a státu soudně odškodnění pro sebe a tři děti. Spor trvá už dva roky.

"Stálo mě to desetitisíce korun. Nechci se nechat finančně zruinovat, chci jen spravedlnost," vysvětloval u místa neštěstí Šauer.

Obrázek

Zbytky stromu smrti stále leží u cesty. Turisté, kteří jdou po trase od boubínského jezírka a vrcholu hory, většinou o neštěstí neví.

Soud zkoumal rozcestník u jezírka
Na začátku naučné stezky je několik směrovek na společném stojanu. Další tabulky upozorňují na zákaz vstupu mimo lesní a turistické cesty. Je to dostatečné varování?

"Beru to tak, že jsem v lese, kde hrozí pořád nějaké nebezpečí. Možná, kdybychom byli v Americe, budou cedulky všude. U nás je povědomí lidí jiné," soudí jedna z turistek na naučné stezce Lenka Hrušková z Brna.

Právě rozcestník u jezírka pod Boubínem na začátku naučné stezky zkoumal soud. Předsedkyně senátu Marie Korbelová si dokonce měřila jeho vzdálenost od jednoho ze tří směrů turistických stezek.

"Je to přece nelogické. Nikdo tady neví, pro jaký směr platí upozornění na zákaz vstupu mimo lesní cesty," namítala právní zástupkyně rodiny Eva Machová.

Podle ní upravená a poměrně široká naučná stezka, na níž se neštěstí stalo, psychologicky navozuje dojem bezpečí a vyzývá k chůzi po ní. Žalovaní trvají na tom, že podle lesního zákona je automaticky rizikový každý vstup do lesa.

"Pokud bychom rodinu odškodnili i mimosoudním vyrovnáním, bereme vlastně vinu na sebe. Nic jsme nezavinili," míní vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Šumava Pavel Hubený.

Obrázek

Neštěstí připomíná pouze křížek s květinami u cesty.

Nebezpečné jsou všechny stezky
Soud bude rozhodovat o tom, jak mají být v Česku zabezpečené naučné stezky v přírodě. Tisíce tras přitom doporučují turistům průvodci. Hubený má k tomu odpověď: Zavřít je na závoru.

Podle Liboslava Jánského z ředitelství Lesů České republiky je případ výjimečný. "Například po orkánu Kiryll se zranilo a zemřelo v lesích hodně lidí, ale soudy to neřešily," poznamenal.

Manžel: Ucpali jsme jí ránu, by mohla dýchat
Okamžiky neštěstí si na stezce včera připomněl Jaroslav Šauer. Strom padl na jeho ženu v momentu, kdy šla za ním a držela jedno z dětí za ruku. Záda jí probodl ostrý výčnělek po ulomené větvi.

"Měla protrženou levou plíci. Jinak nic, ale byla v bezvědomí. Rozdýchali jsme ji. Ucpával jsem jí ránu rukou, aby mohla dýchat. Doba, kdy jsme se dostali na parkoviště a než přijela záchranka, se zdála nekonečná," popsal Šauer.

Jeho manželka, matka tří dětí, zemřela druhý den po zranění v českobudějovické nemocnici.

,

Video