Soud zamítl odvolání v kauze Kuřim, platí původní tresty

  7:38aktualizováno  14:31
Vrchní soud v Olomouci zamítl odvolání pětice obžalovaných z týrání nyní devítiletého Ondřeje a jedenáctiletého Jakuba. Matka chlapců Klára Maueová tak musí na 9 let do vězení, její sestra Kateřina na deset. Platí i sedmileté tresty pro Hanu Bašovou a Jana Škrlu i pětiletý pro Jana Turka.

Advokát Kláry Mauerové tvrdí, že je její devítiletý trest příliš přísný, a žádá jeho snížení. | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Verdikt se netýká Barbory Škrlové, jejíž případ soud projedná samostatně. V době zahájení líčení byl totiž její advokát nemocný.

Rozhodnutí je pravomocné, obžalovaní si proti němu mohou ale podat jako mimořádný opravný prostředek dovolání k Nejvyššímu soudu. To už plánuje advokát Kateřiny Mauerové Pavel Holub. Ostatní se zatím nevyjádřili.

.kdo je kdo v kuřimské kauze

"Soud odmítl procesní námitky obžalovaných, ale i návrhy na doplnění dokazování," uvedl v odůvodnění soudce Milan Kaderka. Jeho verdikt si na místě vyslechly sestry Mauerovy a Jan Turek. Hana Bašová a Jan Škrla nepřijeli.

Poté Kaderka ve ztichlé jednací síni olomouckého soudu, kde je v řadách veřejnosti i třetí ze sester Mauerových Gabriela a přítelkyně Jana Turka, začal probírat jednotlivé námitky. Třeba to, že výpověď Kláry Mauerové je nevěrohodná.

"Že by obžalovaná vypovídala tak, jak vypovídala, s cílem dostat se z vazby, nemůže obstát i proto, že nikdy nepožádala o propuštění z vazby. Její výpověď považuje i odvolací soud za věrohodnou," uvedl Kaderka.

Odmítl osvobodit i Jana Turka proto, že na chatě ve Veverské Bítýšce policie nenašla žádné DNA stopy svědčící o tom, že by na chatě byl. "S pravděpodobností hraničící s jistotou lze říci, že neexistence stop na chatě souvisí s masivními úpravami, které zde po srpnu 2006 byly objeveny," vysvětlil Kaderka.

Senát odmítl i další výslechy svědků, kteří by o týrání mohli něco vědět. "Jak namítali obhájci, celá věc byla extrémně medializovaná, to je samozřejmě pravda. Za této situace je ale nepravděpodobné, že by někdo v okolí chaty něco viděl a nepřihlásil se policii," uvedl předseda senátu.

Výpověď Kláry Mauerové podle něj odpovídá dalším důkazů, výpovědím dětí i následkům, které na nich týrání zanechalo. "Pokud lze dětem uvěřit v tom, co se jim dělo, není důvod jim nevěřit v tom, kdo je týral," podotkl Kaderka v reakci na tvrzení Bašové i Turka a Škrly, kteří jejich výpověď označovali za lež.

"Musíme přiznat jistou nedůslednost soudu prvního stupně. I my si dovedeme představit, že by se výpověďmi dětí mohl zabývat obšírněji. To ale nemění nic na jejich věrohodnosti," dodal.

Soudce:Nebyl důvod snížit sestrám Mauerovým tresty

Soudce uvedl, že snížit trest tetě dětí Kateřině Mauerové nepřipadalo v úvahu. "Celodenní zavírání do psích klecí, které nepopírá, ale i zavírání do komory v Kuřimi bez možnosti hygieny není omezení osobní svobody, ale zbavení. S ohledem na délku a intenzitu má zavírání charakter uvěznění," vysvětlil.

Podobně to vnímal i u Kláry Mauerové, která podle něj byla jako rodič povinna dětem poskytnout péči a výchovu.

Chlapce ale na chatě, kde došlo k týrání, předala triu dalších obžalovaných, kteří s nimi byli zavřeni v jedné místnosti. "Byli matkou de facto svěřeni do péče obžalovaných Škrly, Turka a Bašové," popsal Kaderka s tím, že ti měli za děti odpovědnost.

"Není ale ani přípustné, když matka působí na děti několikaměsíčním vězněním a týráním, které zejména na psychice zanechalo neodepsatelné následky," připomněl soudce.

Advokáti Kláry a Kateřiny Mauerových požadovali po soudu zmírnění trestu pro své klientky. Jan Turek, Jan Škrla i Hana Bašová tvrdili, že pro jejich odsouzení neexistují důkazy. -  čtěte Obhájci Mauerových i matka Škrlových prosili odvolací soud o nižší tresty 

Odůvodnění rozsudku.

 Klára Maureová byla matkou poškozených, tedy osobou jim nejbližší. To výrazným způsobem zvyšuje nebezpečnost jejího jednání. I s ohledem na závěry znalců, že následky týrání budou dlouhodobé a nelze vyloučit, že budou celoživotní, a nelze ani vyloučit, že ovlivní jejich budoucí vztahy s vlastními partnery či dětmi.

I my bereme za prokázané, že Klára byla také obětí. I s ohledem na to měla být diferenciace výše trestů Kláry a Kateřiny Mauerové větší. Ale spíše v tom smyslu, že Kateřině Mauerové měl být uložen trest ještě přísnější. (Soudce Kaderka naznačil, že vrchní soud by jí uložený trest ještě zvýšil. Protože se ale státní zástupkyně neodvolala v neprospěch obžalované tety dětí, vrchní soud jí nemohl uložený trest více zpřísnit. - poznámka redakce)

Také u Bašové, Škrly a Turka soud prvního stupně správně zhodnotil jejich jednání i přitěžující a polehčující okolnosti.

Zákaz práce s dětmi pro obžalované je opodstatněný, protože se týrání dopustili jako pedagogičtí pracovníci zaměstnaní v dětském centru Paprsek. (rok po odhalení kauzy se raději přejmenovalo na Sluníčko - poznámka redakce) 

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Seniorka za tmy přecházela obchvat Písku. Po střetu s autem zemřela

Seniorka, která zemřela po střetu s autem na rušné silnici v Písku, je letos...

V českobudějovické nemocnici podlehla zraněním jednaosmdesátiletá žena, kterou v pondělí srazilo auto na rychlostním...

Policisté dopadli podezřelé z přepadení klenotnictví v Teplicích

Přepadení zlatnictví v Teplicích

Kriminalisté zadrželi podezřelé z pondělního ozbrojeného přepadení klenotnictví v Krupské ulici v Teplicích. Bližší...

Do auta policistů nabourala opilá řidička, nadýchala přes tři promile

Opilá žena ve Vysočanech nabourala policejní hlídku (18. 12. 2018)

Do služebního vozu policistů nabourala v úterý večer v pražských Vysočanech opilá řidička. Nehoda se obešla bez...

Najdete na iDNES.cz