Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zamítl odvolání v kauze Kuřim, platí původní tresty

  7:38aktualizováno  14:31
Vrchní soud v Olomouci zamítl odvolání pětice obžalovaných z týrání nyní devítiletého Ondřeje a jedenáctiletého Jakuba. Matka chlapců Klára Maueová tak musí na 9 let do vězení, její sestra Kateřina na deset. Platí i sedmileté tresty pro Hanu Bašovou a Jana Škrlu i pětiletý pro Jana Turka.

Advokát Kláry Mauerové tvrdí, že je její devítiletý trest příliš přísný, a žádá jeho snížení. | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Verdikt se netýká Barbory Škrlové, jejíž případ soud projedná samostatně. V době zahájení líčení byl totiž její advokát nemocný.

Rozhodnutí je pravomocné, obžalovaní si proti němu mohou ale podat jako mimořádný opravný prostředek dovolání k Nejvyššímu soudu. To už plánuje advokát Kateřiny Mauerové Pavel Holub. Ostatní se zatím nevyjádřili.

.kdo je kdo v kuřimské kauze

"Soud odmítl procesní námitky obžalovaných, ale i návrhy na doplnění dokazování," uvedl v odůvodnění soudce Milan Kaderka. Jeho verdikt si na místě vyslechly sestry Mauerovy a Jan Turek. Hana Bašová a Jan Škrla nepřijeli.

Poté Kaderka ve ztichlé jednací síni olomouckého soudu, kde je v řadách veřejnosti i třetí ze sester Mauerových Gabriela a přítelkyně Jana Turka, začal probírat jednotlivé námitky. Třeba to, že výpověď Kláry Mauerové je nevěrohodná.

"Že by obžalovaná vypovídala tak, jak vypovídala, s cílem dostat se z vazby, nemůže obstát i proto, že nikdy nepožádala o propuštění z vazby. Její výpověď považuje i odvolací soud za věrohodnou," uvedl Kaderka.

Odmítl osvobodit i Jana Turka proto, že na chatě ve Veverské Bítýšce policie nenašla žádné DNA stopy svědčící o tom, že by na chatě byl. "S pravděpodobností hraničící s jistotou lze říci, že neexistence stop na chatě souvisí s masivními úpravami, které zde po srpnu 2006 byly objeveny," vysvětlil Kaderka.

Senát odmítl i další výslechy svědků, kteří by o týrání mohli něco vědět. "Jak namítali obhájci, celá věc byla extrémně medializovaná, to je samozřejmě pravda. Za této situace je ale nepravděpodobné, že by někdo v okolí chaty něco viděl a nepřihlásil se policii," uvedl předseda senátu.

Výpověď Kláry Mauerové podle něj odpovídá dalším důkazů, výpovědím dětí i následkům, které na nich týrání zanechalo. "Pokud lze dětem uvěřit v tom, co se jim dělo, není důvod jim nevěřit v tom, kdo je týral," podotkl Kaderka v reakci na tvrzení Bašové i Turka a Škrly, kteří jejich výpověď označovali za lež.

"Musíme přiznat jistou nedůslednost soudu prvního stupně. I my si dovedeme představit, že by se výpověďmi dětí mohl zabývat obšírněji. To ale nemění nic na jejich věrohodnosti," dodal.

Soudce:Nebyl důvod snížit sestrám Mauerovým tresty

Soudce uvedl, že snížit trest tetě dětí Kateřině Mauerové nepřipadalo v úvahu. "Celodenní zavírání do psích klecí, které nepopírá, ale i zavírání do komory v Kuřimi bez možnosti hygieny není omezení osobní svobody, ale zbavení. S ohledem na délku a intenzitu má zavírání charakter uvěznění," vysvětlil.

Podobně to vnímal i u Kláry Mauerové, která podle něj byla jako rodič povinna dětem poskytnout péči a výchovu.

Chlapce ale na chatě, kde došlo k týrání, předala triu dalších obžalovaných, kteří s nimi byli zavřeni v jedné místnosti. "Byli matkou de facto svěřeni do péče obžalovaných Škrly, Turka a Bašové," popsal Kaderka s tím, že ti měli za děti odpovědnost.

"Není ale ani přípustné, když matka působí na děti několikaměsíčním vězněním a týráním, které zejména na psychice zanechalo neodepsatelné následky," připomněl soudce.

Advokáti Kláry a Kateřiny Mauerových požadovali po soudu zmírnění trestu pro své klientky. Jan Turek, Jan Škrla i Hana Bašová tvrdili, že pro jejich odsouzení neexistují důkazy. -  čtěte Obhájci Mauerových i matka Škrlových prosili odvolací soud o nižší tresty 

Odůvodnění rozsudku.

 Klára Maureová byla matkou poškozených, tedy osobou jim nejbližší. To výrazným způsobem zvyšuje nebezpečnost jejího jednání. I s ohledem na závěry znalců, že následky týrání budou dlouhodobé a nelze vyloučit, že budou celoživotní, a nelze ani vyloučit, že ovlivní jejich budoucí vztahy s vlastními partnery či dětmi.

I my bereme za prokázané, že Klára byla také obětí. I s ohledem na to měla být diferenciace výše trestů Kláry a Kateřiny Mauerové větší. Ale spíše v tom smyslu, že Kateřině Mauerové měl být uložen trest ještě přísnější. (Soudce Kaderka naznačil, že vrchní soud by jí uložený trest ještě zvýšil. Protože se ale státní zástupkyně neodvolala v neprospěch obžalované tety dětí, vrchní soud jí nemohl uložený trest více zpřísnit. - poznámka redakce)

Také u Bašové, Škrly a Turka soud prvního stupně správně zhodnotil jejich jednání i přitěžující a polehčující okolnosti.

Zákaz práce s dětmi pro obžalované je opodstatněný, protože se týrání dopustili jako pedagogičtí pracovníci zaměstnaní v dětském centru Paprsek. (rok po odhalení kauzy se raději přejmenovalo na Sluníčko - poznámka redakce) 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

U Vodňan přejel řidič přímo před kamion, skončil na svodidlech

Z VW Polo se po střetu s kamionem stala hromada šrotu.

Vážné zranění utrpěl řidič osobního auta na obchvatu Vodňan na Strakonicku. Muž ve Volkswagenu Polo přejel do...

Za pobodání české expřítelkyně soud potrestal Němce pěti lety vězení

Obžalovaný Němec před Krajským soudem v Ústí nad Labem.

Ústecký krajský soud poslal na pět let do vězení čtyřiadvacetiletého Němce Nilse Antonia Matiase Tesouru. Muž loni v...

Podvodné e-maily „vytáhly“ z firem na Chrudimsku pět milionů

(Ilustrační snímek)

Nový typ internetového podvodu zasáhl i do Pardubického kraje. Kriminalisté-kybernetici se v současné době zabývají...Najdete na iDNES.cz