Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zamítl Kajínkovu druhou šanci

  10:13aktualizováno  10:13
Doživotně odsouzený vězeň Jiří Kajínek nedostal šanci na obnovení procesu. Krajský soud v Plzni žádost jeho obhájců zamítl jako bezdůvodnou. Kajínkův obhájce podal okamžitě stížnost k Vrchnímu soudu v Praze. Navíc podal námitku proti podjatosti soudce.

Podle soudu Kajínkův advokát nepředložil takové nové důkazy, které by mohly zvrátit původní rozhodnutí o Kajínkově vině.

"Soudu se zdá podivné, že svědci, kteří soudu ke kauze sdělili něco nového, se podle svých slov o těchto skutečnostech dozvěděli v letech 1993, 1996 nebo 1997, ale nechávali si to pro sebe a až začátkem roku 2004 se náhle všichni sami přihlásili advokátovi s tím, že na základě jejich svědectví by mohl být obnoven případ," řekl předseda senátu Tomáš Bouček.

"My jako soud se můžeme pohybovat jen v mezích návrhů, které jsou podány oběma stranami. Jaké návrhy byly podány, takové jsme zhodnotili. Ty ale k otevření případu nestačily," řekl Bouček na úplný závěr čtvrtečního jednání.

Jiří Kajínek přijal rozhodnutí soudu klidně. Stejně tak jeho příznivci, kterých se do jednací síně dostalo asi sedm. Dalších několik desítek čekalo na chodbě.

Kajínkův advokát Kolja Kubíček je s rozhodnutím soudu nespokojený. "Už po včerejším jednání jsme nevěřili, že soud případ otevře," řekl.

Soud ve středu vyslechl například bývalého policistu, který byl před 11 lety na místě činu mezi prvními. Jeho výpověď nepřinesla nic nového a navíc byla v rozporu s tím, co řekl advokátovi. Návrhy na výslechy dalších svědků soud zamítl. - více zde

Žalobkyně nechtěla obnovení procesu
Státní zástupkyně Radomíra Anderlová navrhla v závěru středečního jednání, aby senát plzeňského soudu Kajínkovu žádost zamítl. Podle ní byly sice předloženy nové důkazy, ale žádný z nich není tak silný, aby kvůli němu soud proces obnovil.

"Řada svědků není vzhledem ke své kriminální minulosti i zapletenosti do případu věrohodná. Jiní jsou sice důvěryhodní, ale neřekli nic důležitého," uvedla Anderlová.

Žalobkyně zpochybnila i nový znalecký posudek z oboru psychologie a psychiatrie, podle kterého je Kajínek schopný resocializace. Původní revizní ústavní znalecký posudek tvrdil opak a jeho závěr přispěl k tomu, že soud uložil Kajínkovi doživotí.

ANKETA

Přesvědčili vás Kajínkovi advokáti, že by se měl znovu otevřít jeho proces?

DÁLE ČTĚTE

Všechny články o případu Jiřího Kajínka

Chronologie případu Jiřího Kajínka

30. května 1993 - Jiří Kajínek podle rozsudku zastřelil na útěku z vězení pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho strážce. Údajně vraždu objednal podnikatel Antonín Vlasák.

8. února 1994 - Kajínka dopadla pražská zásahová jednotka.

29. září 1995 - Kajínek byl obžalován z dvojnásobné vraždy.

11. září 1996 - Kajínek se pokusil uprchnout z věznice, kde si odpykával trest za útok na veřejného činitele a loupež.

23. června 1998 - Krajský soud v Plzni odsoudil Kajínka za dvojnásobnou vraždu na doživotí.

23. února 1999 - Vrchní soud v Praze Kajínkův trest potvrdil.

29. října 2000 - Kajínek uprchl z věznice Mírov na Šumpersku.

8. prosince 2000 - Policisté Kajínka zadrželi v Praze.

2. února 2001 - Ministr Pavel Rychetský uvedl, že v Kajínkově případu podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona.

19. září 2001 - Nejvyšší soud zamítl Rychetského stížnost.

10. října 2001 - Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš podal v Kajínkově případu ústavní stížnost. Ústavní soud se jí nezabýval.

Září 2002 - Kajínek podal žádost o milost prezidentu Václavu Havlovi. Ministr spravedlnosti Rychetský milost nedoporučil.

Říjen 2003 - Kajínkův právní zástupce Jaroslav Janeček se obrátil kvůli nesrovnalostem v kauze na úřad ombudsmana. Ten uvedl, že soudní rozhodnutí v případu přezkoumávat nebude.

26. ledna 2004 - V kauze se objevil zcela nový svědek. Reportérům TV Nova řekl, že z cely viděl střelbu pod věznicí Bory. Okolnosti zločinu vylíčil jinak, než jak je popsaly v rozsudku nad Kajínkem soudy.

27. ledna 2004 - Kajínek požádal o obnovu procesu.

8. dubna 2004 - Inspekce ministra vnitra opětovně neprokázala podezření, že někdo z policistů byl zapleten do nájemných vražd.

24. května 2004 - Plzeňský krajský soud začal jednat o možném obnovení Kajínkova procesu.

20. července 2004 - Vojtěch Pokoš, hlavní svědek v případu, odmítl u soudu vypovídat. Další svědek prohlásil, že mu Pokoš řekl, že nestřílel Kajínek, ale policisté.

zdroj ČTK

"Posudek se vztahuje k aktuálnímu stavu, ale ne k době, kdy se stal trestný čin.

Navíc pokud znalci chtěli zpochybnit původní posudek, měli vysvětlit, proč byl chybný, a měli předložit pádné argumenty. To neudělali," řekla žalobkyně.

Vrátila se také ke svědectví Vojtěcha Pokoše, který v původním líčení Kajínka označil jako vraha. Pokoš tentokrát odmítl vypovídat.

"Jaký k tomu měl důvod, o tom lze jen spekulovat. Mohla to být i nevybíravá mediální kampaň," uvedla žalobkyně.

Kajínkův advokát Kolja Kubíček ale tvrdil, že Pokoš nyní nevypovídal proto, aby nebyl obviněn z křivého svědectví, protože tehdy podle něj lhal.

Kajínek: Policii nevěřím
Kajínek s výroky státní zástupkyně nesouhlasil. Tvrdil, že policie i justice stejným svědkům s kriminální minulostí v původním líčení věřila, ale nyní je považuje za nevěrohodné.

Ohradil se i proti tomu, že se v médiích objevilo, že odmítl detektor lži. "Není to pravda. Já sám jsem toto testování navrhl, ale bylo mi řečeno, že jsem inteligentní a že bych ten detektor oblbnul," uvedl Kajínek.

Na konec své asi 45 minutové závěrečné řeči, v níž mimo jiné zdůrazňoval i svou nedůvěru v policii, požádal soud, aby jeho proces obnovil.

"Doufám, že pokud bude líčení obnoveno, podaří se prokázat moji nevinu a vyjde najevo, že jsem odsouzen na doživotí za něco, co jsem nespáchal," uvedl.

Jednání se uskutečnilo stejně jako minule za přísných bezpečnostních opatření. Do soudní síně mohl vstoupit jen omezený počet lidí, a to jen ti, kteří si předem vyzvedli vstupenky. 

Kajínek byl k doživotí odsouzen v červnu 1998 za to, že v roce 1993 v borských serpentinách pod plzeňskou věznicí zastřelil Štefana Jandu, Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Kajínek svou vinu vždy popíral.

Dvě jednání v procesu o obnovu řízení se uskutečnila již v květnu a v červenci. Vyslechnutí svědci hovořili v Kajínkův prospěch. Pouze Vojtěch Pokoš, který kdysi Kajínka před soudem usvědčil, odmítl vypovídat.

Dva Pokošovi bývalí spoluvězni u soudu uvedli, že Pokoš řekl, že Kajínek nestřílel. Údajně také řekl, že mu policisté slíbili za falešné svědectví úplatu.

Jiří Kajínek v jednací síni. (22. září 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Řidič zůstal s autobusem na kolejích a vrazil do něj vlak, dostal podmínku

U Lužan na Plzeňsku se srazil osobní vlak s autobusem. (20. září 2016)

Podmíněný osmiměsíční trest vyměřila samosoudkyně Okresního soudu Plzeň-jih sedmačtyřicetiletému šoférovi, který loni v...

Trestance soudí za útok na jiného vězně, zbraní byl skleněný střep

Vězeň Jan Slavík při prvním dnu hlavního líčení před pardubickou pobočkou...

U pardubické pobočky krajského soudu začalo hlavní líčení v případu vězně Jana Slavíka, který je obžalovaný z pokusu o...

Při požáru Rychnovsku zemřel muž, hořet nejspíš začalo od myčky nádobí

Shořelá myčka nádobí v zemědělské usedlosti v Pěčína na Rychnovsku (10.12.2017).

Při požáru v zemědělské usedlosti v Pěčíně na Rychnovsku zemřel v neděli večer muž, který se podle všeho nadýchal...Najdete na iDNES.cz