Julija Tymošenková u ukrajinského nejvyššího správního soudu (19.2.2010)

Julija Tymošenková u ukrajinského nejvyššího správního soudu (19.2.2010) | foto: AP

Soud začal rozhodovat o platnosti ukrajinských voleb

  • 0
Ukrajinský nejvyšší správní soud začal projednávat stížnost Julije Tymošenkové. Premiérka tvrdí, že ji vůdce opozice Viktor Janukovyč porazil v prezidentských volbách 7. února jen díky podvodům. Janukovyč si už přitom mohl vychutnat blahopřání od státníků řady zemí včetně USA či Evropské unie.

Devětapadesátiletý Janukovyč by měl být podle rozhodnutí parlamentu inaugurován na prezidenta 25. února. Podle oficiálních výsledků zveřejněných minulý týden vyhrál nad Tymošenkovou o 3,5 procenta.

Nejvyšší soud však tuto středu platnost výsledků pozastavil do doby, než bude projednána stížnost Tymošenkové. Předpokládá se, že projednávání stížnosti nebude trvat déle než dva dny.

Viktor Janukovyč Podle Tymošenkové se volební podvody týkají více než milionu hlasů, které prý byly zfalšovány anebo špatně spočítány. Pokud by tyto hlasy připadly na její stranu, znamenalo by to obrat - svému protivníkovi ve volbách podlehla zhruba o 890 tisíc hlasů.

Devětačtyřicetiletá premiérka požaduje, aby vyhlášení Janukovyče vítězem bylo označeno za nezákonné. V parlamentu se mezitím snaží dosáhnout odkladu Janukovyčovy inaugurace.

Časy Oranžové revoluce už jsou pryč

Jednání Tymošenkové připomíná dění v časech takzvané Oranžové revoluce v roce 2004. Tehdy se prozápadním silám, jejichž kandidátem byl Viktor Juščenko, podařilo za podpory mohutných demonstrací zejména v Kyjevě a na západě země nové volby prosadit. Původně vyhlášený vítěz Janukovyč, jehož podporují zejména proruské regiony na východě, pak musel do opozice.

Příznivci Viktora Janukovyče v ulicích Kyjeva

Příznivci Viktora Janukovyče v ulicích Kyjeva

Nyní však jen málokdo očekává, že by mohla Tymošenková uspět. Pozorovatelé soudí, že její výzva, aby lidé neprotestovali proti výsledkům voleb v ulicích, svědčí o jejím poznání, že davy už jí do křesla nepomohou. Podle nich se snaží především oslabit Janukovyčovu pozici ještě před tím, než se ujme úřadu.

Janukovyčovi příznivci v parlamentu se nyní snaží získat dost hlasů pro vyslovení nedůvěry vládě Tymošenkové. Ta výzvy k odstoupení odmítá a naopak nařídila svému kabinetu vypracovat plán ekonomických reforem na příštích pět let.

Čekají Ukrajinu předčasné parlamentní volby?

Agentura Reuters připomněla, že investoři napjatě čekají, až se situace v zemi uklidní. Doufají ve stabilní vládu, která bude schopna přesvědčit Mezinárodní měnový fond o obnovení dříve pozastavené pomoci, kterou země naléhavě potřebuje. Ukrajinská ekonomika nyní prochází nejhorší recesí za posledních 15 let.

Ukrajinský analytik Vadim Karasjov však odhadl, že by neústupnost Tymošenkové mohla nakonec přimět Janukovyče k vyhlášení předčasných parlamentních voleb.

"Pokud se Janukovyčovi nepodaří dostat Tymošenkovou mimo hru, má dvě možnosti: být slabým prezidentem ve stínu silné premiérky, nebo zariskovat v parlamentních volbách," citovala Karasjova agentura AP.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video