Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zablokoval web s dlužníky, tvářil se jako stránky ministerstva

  10:51aktualizováno  10:51
Městský soud v Praze vydal na návrh ministerstva spravedlnosti předběžné opatření, na jehož základě byla zablokována doména ministerstvo-spravedlnosti.cz. Adresa propaguje soukromý podnikatelský projekt Centrální registr dlužníků ČR. Ministerstvo se od něj dlouhodobě distancuje.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jediné oficiální webové stránky ministerstva spravedlnosti se nacházejí na odkazu portal.justice.cz.

Doména ministerstvo-spravedlnosti.cz podle mluvčí resortu Terezy Palečkové  záměrně vzbuzuje zdání, že je internetovou stránkou ministerstva, a to mimo jiné tím, že na její hlavní straně jsou umístěny platné kontakty na tento úřad i fotografie jeho sídla. Podle ministerstva dochází užíváním takové domény k neoprávněnému použití názvu právnické osoby.

"Jednání žalovaného naplňuje podle ministerstva jak generální skutkovou podstatu nekalé soutěže, tak i některé speciální skutkové podstaty nekalé soutěže - konkrétně parazitování na pověsti a dále také vyvolání nebezpečí záměny, protože žalovaný prostřednictvím domény vyvolává dojem, že ministerstvo schvaluje či podporuje informace uvedené na webové stránce, a to včetně projektu Centrálního registru dlužníků ČR," uvedla Palečková.

Ministerstvo se proto obrátilo na soud, aby předběžným opatřením současnému držiteli doménového jména, jímž je společnost Realtime Investments, používání adresy zakázal. Městský soud v Praze návrhu vyhověl.

V odůvodnění konstatoval, že uživatel internetu by se po zadání doménového jména a zobrazení hlavní stránky mohl domnívat, že se jedná o internetovou stránku ministerstva spravedlnosti. Dal ministerstvu zapravdu v tom, že obsah webu by mohl přivodit újmu jak samotnému ministerstvu, tak i uživatelům internetu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz