Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud za 11. září se odkládá

  20:22aktualizováno  20:22
Jediný muž, který je obviněn z podílu na útocích z 11. září se před soud dostane později. Proces se Zacariasem Moussaouim soudkyně odloužila z plánovaného 30. září až na šestého ledna příštího roku. Leonie Brinkemaová tak vyhověla požadavkům právníků obžalovaného, kteří by se podle vlastních slov nestihli na původně stanovený termín dostatečně připravit.

Brinkemaová řekla, že rozsah a spletitost případu odklad hlavního líčení opravňuje. Prokuratura odklad procesu odmítala.

Moussaoui si přiznání rozmyslel
Zacarias Moussaoui v červenci tohoto roku prohlásil, že se k části žaloby přiznává. Krátce poté opět vše odvolal. Argumentoval přitom Alláhem. "Vzhledem k závazkům ke svému stvořiteli Alláhovi a abych zachránil a ochránil svůj život, beru doznání viny zpět," prohlásil před zaplněnou soudní síní. Soudkyně přijala jeho rozhodnutí a dodala, že jeho předcházející doznání nebude bráno v potaz.

"K části těch věcí se hlásím, ale ne ke všem," řekl Moussaoui krátce po zahájení přelíčení ve městě Alexandria ve státě Virginie. "Nechtěl bych, aby došlo k nedorozumění. Doznání neznamená, že se doznávám k obvinění v celém rozsahu," zdůraznil s tím, že míru viny ještě upřesní.

Čtyřiatřicetiletý Moussaoui se již v polovině července rozhodl doznat vinu, a to v plném rozsahu. Prohlásil přitom, že byl členem teroristické sítě Al-Kajda a že věděl o chystaných útocích proti Světovému obchodnímu středisku a proti Pentagonu. Přihlásil se také k celosvětově hledanému teroristovi Usámovi bin Ládinovi.

"Chci prohlásit, že se cítím vinen. Vím, kdo útoky z 11. září provedl, které uskupení a kdo se na nich podílel. Pomůže mi to zachránit si život. Přísahám věrnost Usámovi bin Ládinovi. Jsem člen Al-Kajdy," prohlásil zhruba před měsícem Moussaoui pohnutým hlasem. Řekl, že tímto krokem chce zmařit snahu amerických úřadů nechat ho popravit.

Soudkyně Leonie Brinkemaová ale jeho doznání nepřijala a dala mu ještě týden, aby si své rozhodnutí dobře promyslel.

Moussaoui tvrdí, že americká vláda ví, že nemá s útoky nic společného, protože je sledován již od roku 1998, kdy britská policie prohledávala jeho tehdejší bydliště v Londýně.

Žaloba proti Moussaouimu má šest bodů. Za čtyři z nich mu hrozí až trest smrti. Těmito obviněními jsou spiknutí s úmyslem spáchat mezinárodní teroristický čin, spiknutí s úmyslem dopustit se pirátského únosu letadla, spiknutí s úmyslem zničit letadla a spiknutí s úmyslem zneužít zbraní hromadného ničení.
Moussaouimu hrozí trest smrti
Obžaloba Moussaouiho, který je Francouz marockého původu, viní ze spiknutí s cílem spáchat teroristický čin a letecké pirátství. Dále ze záměru zničit letadlo, použít zbraně hromadného ničení, zavraždit americké federální zaměstnance a zničit majetek. Jeden z bodů obžaloby praví, že se Moussaoui v roce 1998 podrobil výcviku v jednom z afghánských táborů teroristické organizace Al-Kajda Usámy bin Ládina.

Moussaoui byl zadržen již 17. srpna ve státě Minnesota, kde usiloval o pilotní výcvik a vzbudil podezření místních úřadů. Chtěl se totiž naučit na trenažéru Boeingu 747, jak letět, ale ne, jak startovat a přistávat.

Americký ministr spravedlnosti John Ashcroft, který otevřeně podporuje nejvyšší trest pro Moussaouiho, v březnu na Floridě uvedl, že prokuratura shromáždila dostatek průkazných materiálů, které umožňují žádat pro obviněného trest smrti. "Nesnažíme se jen učinit spravedlnosti zadost, ale i zajistit, že práva obětí budou plně prosazena," řekl Ashcroft.

Moussaoui letos v lednu požádal americkou justici, aby zajistila přístup zpravodajských televizních kamer do soudní síně po dobu celého procesu. Jeho žádost se netýká živého televizního přenosu z přelíčení, nýbrž pořizování záznamu.

Americké federální soudy obvykle po dobu konání procesů zůstávají televizním kamerám zapovězeny. Bylo tomu tak mimo jiné i v případě procesu s Timothym McVeighem, který byl odsouzen a letos popraven za atentát na budovu federálních úřadů v Oklahoma City.

Podle obhájců Moussaoui soudí, že kamery přiblíží americký soudní systém v praxi celému světu. Televizní kamery v přeneseném slova smyslu poskytnou obviněnému dalšího právníka, který dohlédne na to, aby proces proběhl spravedlivě, argumentovali Moussaouiho právníci v žádosti.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

VIDEO: Řidiče v USA vymrštil náraz do výšky, skončil s autem v druhém patře

Řidič vozu naboural do zábrany vedle silnice, náraz auto pak katapultoval do...

Kuriózní nehodu zažil řidič osobního auta, který v kalifornském městě Santa Ana narazil v neděli do zábrany vedle...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Najdete na iDNES.cz