Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud vzal vrahům naději na nový proces

  14:19aktualizováno  16:28
Plzeňský soud odmítl žádost o obnovu procesu dvou doživotně odsouzených mužů, Josefa Kotta a Michala Kutílka. Na počátku 90. let zavraždili čtyři lidi. Pátý přežil střelu z pistole do hlavy.
Oba odsouzení muži tvrdí, že měli dostat maximálně 25 let. Ilustrační foto

Oba odsouzení muži tvrdí, že měli dostat maximálně 25 let. Ilustrační foto | foto: Dan Materna

Proces chtěli vězni obnovit kvůli údajné nezákonnosti. Navíc začali svalovat vinu jeden na druhého.

Pátá oběť přežila
Kott s Kutílkem začátkem května 1990 postupně zavraždili vrátného v Nýřanech, dvě sedmnáctileté stopařky, které svázali a brutálně ubodali v lese, a pražského taxikáře. Nakonec na parkovišti na pomezí středních a západních Čech prostřelili hlavu anglickému řidiči kamionu.

Při posledním soudním jednání vzal Kutílek odpovědnost za vraždy na sebe. Tvrdil, že v případě brutálně ubodaných stopařek šlo o satanský rituál.

"První stopařku jsem zabil levou rukou, přesně, jak si to rituál žádá. Všechno bylo provázenou mou satanskou vírou. Kott sedí za něco, co neudělal," tvrdil soudcům Kutílek.

Teď chtěli odsouzenci přesvědčit plzeňského soudce Romana Dočkala a jeho přísedící, aby případ znovu otevřeli.

"Při vyšetřování manipulovali s důkazy proti nám policisté, znalci a pak se zásadních pochybení dopustili i soudci, kteří nás odsoudili," prohlásili letos v červenci u soudu.

Opírali se o to, že v květnu 1990 neexistoval v této zemi trest doživotního vězení, ale jen trest smrti nebo maximálně pětadvacet let vězení.

"Trest smrti se už v té době nedával, trest tak měl být maximálně pětadvacet roků," argumentovali vězni.

Přitom už v červnu 1995 při vynášení doživotních trestů soudce vysvětloval, že Kott i Kutílek splnili brutálními vraždami všechny podmínky pro udělení trestu smrti. "Ještě v roce 1990 byl trest smrti změněn v trest doživotního vězení," vysvětloval tehdy soudce.

Vězni nepřinesli nové důkazy
Soudce žádosti o obnovu procesu zamítl. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že vězni nepředložili žádné nové důkazy. Všechny už prý dříve u soudu zazněly a byly brány v potaz.

Soud se také znovu zabýval údajným "satanismem" Michala Kutílka. Jeho tvrzení, že Kott byl tak opilý, že se nemohl ani hnout, označil soud za účelovou lež. Předchozí výpovědi svědků tuto variantu vyloučily.

Podle soudce Romana Dočkala oba odsouzení pouze zopakovali všechny argumenty, které už použili v předchozích líčeních: jak při prvním soudním jednání v roce 1991, tak o čtyři roky později, kdy se poprvé pokusili o znovuobnovení procesu.

Oba vězni podali proti rozhodnutí soudu stížnost. Tou se teď bude zabývat vrchní soud.

Obnovu procesu žádá i Kajínek
O obnovení procesu se pokouší také odsouzený vrah Jiří Kajínek. Jemu žádost zamítl letos v červnu Vrchní soud v Praze. Kajínek si odpykává doživotí, ale trvá na své nevině. - více zde

Rozhodujícím důkazem pro obnovu jeho procesu mělo být svědectví bývalé ředitelky odboru pro styk s veřejností prezidentské kanceláře Jany Chalupové. V lednu před soudem vypověděla, že za ní přišel svědek Alexandr Hegedüss a řekl, že proti Kajínkovi svědčil křivě.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz