Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Soud vyslechl Topolánka i Julínka, verdikt o poplatcích odložil

  8:29aktualizováno  12:08
Ústavní soud podrobil kvůli poplatkům křížovému výslechu premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Svědectví obou si vyžádal na návrh ČSSD, která poplatky u lékaře napadá jako protiústavní. Soudci jednání odročili na neurčito.

Soud pozval premiéra a ministra na návrh sociálních demokratů. | foto: Igor ŠefrČTK

Předseda soudu Pavel Rychetský začal jednání výslechem premiéra. Chtěl znát důvody, které vládu k reformě vedly.

Premiér vysvětloval své počínání hrozící destabilizací veřejných rozpočtů. "Nevidím na tom nic protiústavního. Chtěl jsem zlepšit kvalitu zákona. To je normální postup," prohlásil Topolánek.

"Hlavní účel změn byla stabilizace veřejných rozpočtů, hrozba byla evidentní, museli jsme na to reagovat. Nejlepší odpověď na vaši otázku je tedy realita. Chtěli jsme zajistit právo každého na ochranu zdraví, jak říká článek 31 ústavy," hájil se premiér.

Podle něj byla zdravotní péče za minulé vlády ohrožena. Reforma se proto podle něj také snaží zamezit tomu, aby lidé hradili plnou cenu léků. "Dopláceli na to ti nejvíce nemocní, kteří třeba dopláceli i šedesát tisíc korun na péči. Zdravotní péče je dostupná, respektuje kvalitu srovnatelnou v Evropě," dodal premiér.

Hašek s Rychetským "grilovali" Topolánka
Premiéra se kromě předsedy Rychetského ptali i další soudci, stejně jako předseda poslanců ČSSD Michal Hašek. Topolánka tlačili k odpovědím, premiér odpovídal krátce. "Otázka mířila jinam," naléhal soudce na premiéra. "Nevím, nejsem právník, nerozuměl jsem vaší otázce," hájil se ministerský předseda.

"Zkoušíte mne z něčeho, co nevím. Já na to proto nebudu odpovídat," reagoval Topolánek na Haškovy otázky. Hašek je rychle předčítal z papíru, Topolánek musel odpovídat spatra. "Pane svědku, odpovídejte jen na otázku, na hodnotící soudy není prostor," okřikoval ho bývalý sociálnědemokratický ministr Rychetský, který nyní soudu předsedá.

Topolánek odjel do Prahy, po něm nastoupil Julínek
Soudce se pak s premiérem rozloučil. "Vzhledem k tomu, že probíhá vláda, dovolím si odjet do Prahy," odpověděl premiér. Výslech u soudu nechtěl komentovat. "Až do skončení soudního řízení se k němu pan premiér nebude vyjadřovat," řekla iDNES.cz mluvčí vlády Jana Bartošová.

Rychetský poté vyzval k předstoupení před soud dalšího svědka, ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Jeho výslech by delší a důkladnější.

"V důvodové zprávě je napsáno, že má zákon omezit zneužívání zdravotní péče. Jaký účel má denní poplatek při pobytu v nemocnici?" ptal se například Rychetský Julínka. Ministr vysvětloval, že poplatek má i psychologický dopad, aby si lidé rozmysleli, zda není návštěva lékaře či hospitalizace zbytečná.

"Který z těchto důvodů platí pro pacienta, který je v umělém spánku, v bezvědomí, novorozenec v inkubátoru? naléhal soudce. "U dítěte v inkubátoru platí poplatek rodiče," kontroval ministr. "Mají ho vyndat z inkubátoru?" zvyšoval hlas Rychetský.

Ptala se i soudkyně Wagnerová. Julínka okřikovala, skákala mu do řeči a navrhovala vlastní řešení, jak se měla reforma provést. "Proč jste nešli třeba touto cestou?" ptala se.

Po výslechu navrhovatelé stížnosti přečetli dlouhé závěrečné přednesy. Poté dostali slovo i obhájci reformy, místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová a a senátor Jiří Šneberger, oba z ODS.

Soud pak ústy svého předsedy jednání odročil na neurčito, aby se soudci mohli o verdiktu poradit a zformulovat své stanovisko. Příště už rovnou vyhlásí nález, vyplynulo ze slov Rychetského.

. Poplatkový strop překročilo u VZP už 148 pacientů

Ústavní soud pozval premiéra a ministra na návrh sociálních demokratů. Premiér tak poprvé v historii vypovídal jako svědek před Ústavním soudem.

Šéf poslanců ČSSD Hašek to odůvodnil tím, že by měl Topolánek vysvětlit okolnosti, za nichž byly klíčové změny v reformě zdravotnictví, daní a sociálního systému přijaty jeho pozměňovacím návrhem předloženým na poslední chvíli, aniž by ho projednaly parlamentní výbory.

Zároveň by měl podle ČSSD Topolánek Ústavnímu soudu vysvětlit, proč byly do jednoho reformního zákona "slepeny" věci, které spolu věcně nesouvisí. - čtěte: Ústavní soud nerozhodl o poplatcích, chce vyslechnout Topolánka

Reforma zdravotnictví je podle sociálních demokratů v rozporu s právem na ochranu zdraví zaručeným v ústavě.

Soud rozdělil stížnost opozice na tři části, o kterých rozhoduje samostatně. Dosud rozhodoval o způsobu přijetí reformy jako celku, nyní se zabývá změnami ve zdravotnictví, příště by měl posoudit ještě sociální stránku reforem.

.ukázka z Topolánkova výslechu

Soudce: Jak a proč vznikl váš rozsáhlý pozměňovací návrh?

Topolánek: Nejlepší odpovědí je realita. Jak skutečnost odráží záměr. Naplňujeme změnami nárok občanů na ochranu zdraví. Minulá vláda toto nezajistila. Dopláceli na to ti nejvíce nemocní, kteří třeba dopláceli i šedesát tisíc na péči. Zdravotní péče je dostupná, respektuje kvalitu srovnatelnou v Evropě.

Soudce: Jak se zachová lékař, když pacient přečerpal?

Topolánek: Zeptejte se Julínka.

Hašek (ČSSD): Celá řada členů vlády vznesla mnoho připomínek, víte o tom, pane premiére?

Topolánek: Důležité je hlasování vlády, je možné, že připomínky byly vyřešeny před začátkem jednání vlády.

Hašek: Bylo vám známo stanovisko paní ministryně Stehlíkové, která chtěla od poplatků osvobodit některé skupiny (vězně, důchodce v domovech důchodců, klienty ústavů...)?

Topolánek: Protože jste ještě neseděl v žádné vládě, nemůžete vědět, jak to chodí. Zřejmě všechny připomínky byly vyřešeny.

Hašek: Jakým způsobem jste se vypořádali s připomínkami ministra Nečase? Jak bude zajištěna péče u osob, které nemají dostatek finančních prostředků?

Topolánek: Připomínkové řízení probíhalo v meziresortech i na vládě. Zřejmě byly vyřešeny.

Hašek: Připomínka ministra vnitra - nezatěžovat děti regulačními poplatky.

Topolánek: Vyřešeno zvýšením slevy na dítě.

Zuzka Rujbrová (KSČM): Jak zákon řeší dostupnost neodkladné zdravotní péče u občanů v hmotné nouzi?

Topolánek: Povinnost platit poplatky nesouvisí s poskytnutím zdravotnické péče.

. ukázka Julínkova výslechu

Soudce Rychetský: Regulační poplatky byly už v původním znění zákona. Důvodová zpráva je stručná a v místech, kde zdůvodňuje, proč jsou zavedeny, je jedna věta: omezení zneužívání zdravotní péče. Mezi poplatky je i poplatek za hospitalizaci. Jaký účel má denní poplatek při pobytu v nemocnici?

Julínek: Pochybuji, že tam byla tato jediná věta. Hlavním důvodem bylo plýtvání ve zdravotnictví. V ambulantní péči jsme rekordmani v návštěvě lékařů (my 13 návštěv ročně, Švédsko čtyři návštěvy). Máme jednu z nejdelších hospitalizací. Uměle ji prodlužují i lékaři. Poplatek působí i psychologicky, aby si lidé rozmysleli, zda návštěva lékaře nebo hospitalizace není zbytečná.

Rychetský: Který z těchto důvodů platí pro pacienta, který je v umělém spánku, v bezvědomí, novorozenec v inkubátoru?

Julínek: U dítěte v inkubátoru platí poplatek rodiče.

Rychetský: Mají ho vyndat z inkubátoru?

Julínek: I v tomto případě má psychologický účinek na ostatní lidi.

Rychetský: Třicet korun na položku na receptu. Vyfasuje ho od lékaře. Proč má pacient platit ještě 30 korun, když regulační účinek je nulový? Nechcete, aby zahodil ten recept?

Julínek: Česká republika je rekordmanem ve spotřebě léčiv. Odhadem se spláchne 10 miliard léků. Pacient není pasivní. Chodí tam také pro léky.

Rychetský: Chcete tedy prostřednictvím pacientů tlačit na lékaře, aby tolik léků nepředepisovali?

Julínek: Ze statistiky vyplývá, že počet receptů poklesl o 40 procent. To je důkaz, že jsou tam jiné motivy, tím že došlo k redukci. Lidé si některé léky kupují sami. Za první čtvrtletí úspora 1,75 miliardy korun. Mohou být použity na léčbu vážně nemocných pacientů.

Rychetský: Proč má pacient platit za každou položku lékárníkovi poplatek? Nemá přece možnost volby, musí jít do lékárny.

Julínek: Lidé chodí k lékaři také pouze pro léky.

Rychetský: Tedy. Lékaři špatně plní své funkce a rozhodli se poplatky uvalenými na pacienty zkvalitnit jejich činnost.

Soudce Nykodým: Za co se zdravotnickému zařízení platí 30 korun?

Julínek: Platí se regulační poplatek, ne za co. A je brán v úvahu při jednání o cenách mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními. U praktiků to bylo dlouhodobé podhodnocení výkonu.

Nykodým: Platím tedy za nic...

Julínek: Ty poplatky slouží k tomu, abychom všichni my tady, co sedíme v sále, mohli dostat péči, kterou budeme potřebovat. Na výzkum ve zdravotnictví třeba...

Nykodým: Jak je to ve světě s ústavní úpravou výběru regulačních poplatků?

Julínek: To si nepamatuji, to je expertní stanovisko.

Nykodým: V žádné jiné zemi to tak totiž není.

Rychetský: napomíná ministra

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Odpuzující. Strašit migrací je tak jednoduché, kritizoval Babiše ministr

24. dubna 2024  22:42

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v CNN Prima News vyčetl Andreji Babišovi...

Ukrajinci v branném věku budou moci získat pas jen ve vlasti, rozhodl Kyjev

24. dubna 2024  22:20

Ukrajinská vláda přijala rozhodnutí, podle něhož muži ve věku od 18 do 60 let budou moci získat...

Biskupové se distancovali od Zemanovy akce v Arcibiskupském paláci

24. dubna 2024  19:05,  aktualizováno  21:31

Pražský arcibiskup Jan Graubner se distancoval od akce, při které byla minulý týden v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...