Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za výhrůžky pistolí kvůli akciím Puppu uložil soud Makedonci podmínku

  15:10aktualizováno  15:10
Makedonský podnikatel Baškim Kjazimi, známý také pod přezdívkou Bojan, dostal zatím nepravomocně u Obvodního soudu pro Prahu 1 dvouletou podmínku za vydírání. Kvůli sporu o akcie Grandhotelu Pupp měl na drobného akcionáře v pražské restauraci vytáhnout zbraň. Kjazimi, který je považován za jednoho z šéfů podsvětí, se na místě odvolal.

Podle obžaloby se Kjazimi v roce 2015 sešel s poškozeným Petrem Cvrkem v pražském podniku Kogo kvůli zájmu o akcie karlovarského Puppu. Jelikož se zájmy obou mužů zásadně lišily, přistoupil podnikatel s kořeny na Balkánu k tvrdšímu „přesvědčování“.

Cvrk vypověděl, že se mu Kjazimi zmínil, že má informace o jeho ženě a dětech. Napjatá situace vyvrcholila tím, že Makedonec vytáhl zbraň a krátce s ní namířil Cvrkovi do obličeje. Na dalším setkání, kde Cvrk řekl, že by svých pět akcií prodal za více než sto milionů, pak údajně zazněly další výhrůžky. „Za těch sto milionů by do mě nasypal zásobník z pistole a předtím by mě pověsil za koule na lustr,“ popsal reakci Kjazimiho Cvrk soudu při květnovém stání.

Fotogalerie

Kjazimi ale takový průběh schůzek popřel. Vysvětlil, že měl pouze zájem o nákup pěti akcií, které držel Cvrk, avšak na transakci se nedomluvili.  Vyhrožování zbraní si podle něj Cvrk vymyslel až později. „V životě jsem na nikoho nevytáhl zbraň, je to vymyšlený případ,“ bránil se obžalovaný Kjazimi. Jeho advokát uvedl, že Cvrka k takové výpovědi mohla navést policie.

Soud si ve čtvrtek jako svědka předvolal i brněnského podnikatele Albina Arifoviče. U tohoto údajného bývalého informátora Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu totiž Generální inspekce bezpečnostních sborů při domovní prohlídce objevila informace o Cvrkovi. Z výslechu ale nic nebylo. Arifovič odmítl vypovídat, protože je sám vyšetřován i v souvislosti s dokumenty o Cvrkovi a výpovědí by si mohl uškodit.

Arifovič odmítá vypovídat:

Podle soudu za roztržkou stálo počínání Cvrka vůči společnosti Grandhotel Pupp. Spekulant Cvrk, sám několikrát trestaný za majetkovou trestnou činnost, jako drobný akcionář útočil na společnost. Firma uvedla, že jeho nákup malého množství akcií považovala za účelový a jeho následné konání za takzvaný racketeering. Grandhotel Pupp vyzýval, aby od něj koupil akcie za pět milionů eur, a on s napadáním skončí.

Státní zástupkyně Zdeňka Galková se i na základě odposlechů domnívá, že záležitost s Cvrkem měl vyřešit právě Kjazimi. Jenže tasení zbraně či výhrůžky v restauraci nepotvrdili žádní svědci. Přesto se Obvodní soud pro Prahu 1 plně ztotožnil s verzí obžaloby.

Soud uložil výchovný trest. Kjazimi se okamžitě odvolal

Předsedkyně senátu Vlasta Langhammerová sice uznala, že případ stojí zejména na výpovědi Cvrka, jehož důvěryhodnost obhajoba zpochybňovala, ale vše podle ní ukazuje, že k vydírání opravdu došlo. „Soud neměl pochyb o tom, že se to jednání skutkově stalo, jak je popsáno v obžalobě a naplnilo jednoznačně znaky trestného činu vydírání,“ řekla Langhammerová.

Pistole v obličeji a výhrůžky likvidací. Soud řeší spor o akcie Puppu

Podle soudkyně pro to hovoří například zachycené hovory a SMS zprávy mezi Kjazimim a dalšími lidmi. O incidentu navíc Cvrk informoval předsedu představenstva společnosti Grandhotel Pupp po několika dnech, kdy ještě s policií nespolupracoval.

Langhammerová vyměřila Makedonci dvouletou podmínku. Podle soudkyně si má během zkušební lhůty uvědomit, že „nelze ani vůči osobám, které dle jeho názoru nepostupují eticky a v pořádku, uplatňovat metody v podobě vyhrožování, vydírání, že tímto způsobem se nelze chovat“.

Kjazimi byl v minulosti trestán za násilnou činnost, avšak vzhledem k době, která od toho uběhla, k tomu soud nepřihlížel a dal mu nejnižší možný trest. „Pan obžalovaný má zjevně s podobnou trestnou činností z minulosti určité zkušenosti. Nicméně v daném případě, tedy dle názoru soudu, se takového jednání dopustil,“ dodala soudkyně s tím, že „při respektování zákonů takto na území České republiky postupovat nelze“.

Už nyní je jasné, že případ bude řešit i odvolací instance, protože Kjazimi s trestem nesouhlasí a na místě se odvolal.

Jak popsali účastníci schůzky spor o akcie:

Autoři: ,


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Čtyři chlapci z thajské jeskyně jsou venku, záchranáři doplňují kyslík

V thajské jeskyni pokračují záchranné akce. (8. července 2018)

Z thajské jeskyně se zatím podařilo zachránit čtyři chlapce, upřesnil v neděli odpoledne vedoucí thajského záchranného...Záchranáři začali zachraňovat chlapce z jeskyně, rozdělili je do skupin

Záchranáři dorazili k zatopené jeskyni na severu Thajska (8. července 2018).

Záchranáři v Thajsku v neděli zahájili riskantní operaci, jejímž cílem je dostat dvanáct chlapců a jejich fotbalového...

Osmý thajský fotbalista je venku, na záchranu čekají čtyři chlapci a trenér

Do záchrany chlapců se zapojili i australští potápěči (3. července 2018)

V pondělí odpoledne vyvedli záchranáři z jeskyně čtyři další chlapce. Na pomoc dál čekají čtyři malí fotbalisté a...

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...Další z rubriky

V poli na Olomoucku ležel mrtvý novorozenec, policie pátrá po matce

Ilustrační snímek

Ženu, která byla donedávna ve vysokém stupni těhotenství, a nyní u sebe navzdory tomu nemá žádné dítě, hledají...

Traktor s valníkem se na svahu převrátil, osmnáctiletý hoch zemřel

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Tragická nehoda se stala dopoledne v katastru obce Býkov-Láryšov na Krnovsku. Převrátil se tam traktor s připojeným...

Muž dostal jedenáct let za pobodání dealera. Nic si nepamatuji, hájil se

Ilustrační snímek

Na jedenáct let do vězení se zvýšenou ostrahou poslal českobudějovický krajský soud 41letého Roberta Dlouhého. Původně...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz