Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud vrátil Opočno šlechtě

  13:13aktualizováno  13:13
Hradec Králové - Zámek v Opočně vrátil soud šlechtě. Dcera posledního majitele a jediná dědička Kristina Colloredo-Mansfeldová ho získala po devíti letech sporů. Rozhodl o tom v odvolacím řízení Krajský soud v Hradci Králové, který tak potvrdil předchozí verdikt okresního soudu. Památkaři ale s rozhodnutím nesouhlasí.

Národní památkový ústav to považuje za průlom do Benešových dekretů a zvažuje, zda ještě využije mimořádného opravného prostředku.

"Námitky ze strany památkového ústavu jsou liché," zdůvodnil rozsudek předseda soudního senátu Pavel Kučera.

Památkáři se chtějí napřed poradit s advokátem, zda ještě najdou zásadní důvody pro dovolání. "Spokojeni nejsme, protože máme jiný názor, ve hře je výklad Benešových dekretů. V zásadě pokud nebudeme mít pochybnosti, není důvod, abychom kladli překážky oprávněným nárokům," uvedl ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu v Pardubicích Jiří Švec.

Dvaašedesátiletá dědička žádá kromě ceněného zámku také přilehlý anglický park, letohrádek, starou hájovnu a historický trakt na Trčkově náměstí.

Její otec doktor Josef Colloredo-Mansfeld přišel o opočenský velkostatek v roce 1942, kdy mu ho zkonfiskovali Němci jako nepříteli Říše. Po druhé světové válce mu ho úřady ale nevydaly.

Hrabě i s manželkou a dcerou odešel koncem roku 1947 do emigrace napřed v Rakousku a pak v Kanadě. Colloredo-Mansfeld zemřel v lednu roku 1990 v Salzburgu.

Potomci šlechticů žádají o majetek. Čtěte ZDE

Dědička v minulosti dvakrát u českých soudů prohrála, ale před třemi lety uspěl její advokát s dovoláním k Nejvyššímu soudu, když postavil konfiskaci majetků šlechty do podobného světla jako vyvlastňování židovského majetku.

Památkáři se však brání tím, že Colloredo nebyl perzekuovaným člověkem. Naopak dokazovali, že kolaboroval, požádal o německou státní příslušnost a připravil se tím o české občanství.

Opočenský zámek se pyšní několika ceněnými rodovými sbírkami, vystavují se tu zbraně, obrazy a etnografické sbírky. Také o sbírky se zvlášť vede další spor, v něm už Kristina Colloredo-Mansfeldová spolu s bratrancem Jeromem získali 68 obrazů.

Zámek patří k nejnavštěvovanější památce v Hradeckém kraji, loni sem zavítalo kolem šedesáti tisíc lidí.

Dědička opočenského panství obdržela od státu během posledních dvou let 4800 hektarů lesů a asi dvacet domů. V Opočně už rekonstruovala byt, malířka střídavě žije v Čechách, Řecku a Rakousku.

Co se cení na opočenském zámku

Hrad Opočno připomíná Kosmova kronika roku 1068. Původně gotický hrad začal Zdeněk Trčka z Lípy a na Vlašimi roku 1527 přestavovat na renesanční sídlo. Zámek dostal sgrafita, arkádové nádvoří, ale zachoval si i obranné prvky.

Po požáru na konci 17. století nechali majitelé provést úpravy podle barokních trendů. Kolem roku 1820 nechali Colloredo-Mansfeldové v údolí Zlatého potoka vybudovat anglický park, tehdejší úpravy se dotkly i zámku a letohrádku.

Z počátku 20. století pocházejí poslední úpravy zámeckých interiérů inspirované barokem a rokokem. Tím se však znehodnotily původní interiéry z období renesance.

Rodová obrazárna - vznikla na konci 18. století za Františka Gundakara Colloredo-Mansfelda. Zahrnuje vynikající díla benátské a neapolské školy, dokumentuje vývoj italské malby od 16. do 18. století. Jsou v ní díla z okruhu Tintoretta či Raffaela. Colloredové obrazy původně vystavovali nedaleko Vídně a v Praze, v polovině 19. století se sbírka scelila a od roku 1895 je v Opočně.

Sbírka historických zbraní - čítá na deset tisíc kusů a dokumentuje vývoj evropské výzbroje a válečnictví od konce 15. století do první světové války. Jsou v ní například šavle jatagany z Bosny a Hercegoviny, indické sekery a kolekce dýk a šavlí z jihovýchodní Asie.

Etnografická sbírka - sbírku artefaktů z černé Afriky shromáždil a začátkem 20. století zpřístupnil nevlastní dědeček Kristiny Colloredo-Mansfeldové Josef. Ten podnikl dvě cesty do jižního Súdánu. Součástí sbírky jsou i indiánské předměty.

Královéhradecký krajský soud rozhodl, že stát má vrátit zámek v Opočně dceři posledního majitele Kristině Colloredo-Mansfeldové (na snímku), 13. května 2003

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamurovi vadí Šlechtová, Ťok a Pelikán. Chce „vládu odborníků“

Tomio Okamura na sjezdu SPD

Pětadvacet konkrétních bodů programu SPD chce lídr hnutí Tomio Okamura řešit při jednání o nové vládě s premiérem a...

PŘÍMÝ PŘENOS: Ústní interpelace na členy vlády ve Sněmovně

Ustavující schůze Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu 2017.

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, když hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Vyjednávání o nové...

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Najdete na iDNES.cz