Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud vrátil kauzu Biľak prokurátorovi

  14:03aktualizováno  14:03
B r a t i s l a v a - Téměř po roce se vrací případ bývalého komunistického funkcionáře Vasila Biľaka k prokurátorovi. Tentokrát kauzu do přípravného řízení poslal senát slovenského nejvyššího soudu. Loni koncem března vrátil případ k došetření krajský soud v Bratislavě. Prokurátor se však tehdy odvolal. Případ tak putoval k nejvyššímu soudu. Biľak, kdysi jeden z nejmocnějších předlistopadových politiků, se má zodpovídat z pozvání armád pěti států Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa.
Vasil Biľak

Vasil Biľak - Vasil Biľak, jeden z nejmocnějších československých komunistických politiků 70. a 80. let, se bude 28. března před bratislavským krajským soudem zodpovídat z pozvání armád pěti států Varšav ské smlouvy v srpnu 1968 do Československa. (27. března 2001) | foto: Jana MišauerováČTK

"Nejvyšší soud SR akceptoval důvodnost vrácení věci na došetření a navíc nařídil doplnit došetření o další procesní úkony," řekla vedoucí kanceláře předsedy slovenského nejvyššího soudu Eva Sobotová.

Spor se může táhnout léta
Krajský soud v Bratislavě vrátil Biľakův případ k došetření loni 28. března. Krajský prokurátor se proti jeho rozhodnutí odvolal a případ tak putoval k nejvyššímu soudu.

"Přípravné řízení v této věci vykazuje závažné vady a nedostatky v objasnění základních skutečností nevyhnutelných pro rozhodnutí soudu. Podrobnější zdůvodnění rozhodnutí bude v písemném vyhotovení, proto vás s ním nemohu seznámit, neboť ani obhájce ani obžalovaný ještě důvody vrácení věci na došetření neznají," řekla loni předsedkyně senátu bratislavského soudu Margita Horná.

Není však vyloučeno, že kauza se potáhne až několik let. Biľakův spis totiž nabobtnal asi na 25 tisíc stran a čítá na 95 svazků z bývalého federálního i českého ministerstva vnitra, k nimž dalších 19 svazků přidali i slovenští vyšetřovatelé, nemluvě o dvou desítkách svazků příloh, které představují dalších zhruba 5 tisíc stran.

Vzhledem k závažnosti posuzovaných činů slovenský ministr spravedlnosti Ján Čarnogurský v lednu 2001 nevyhověl Biľakově žádosti o milost. Rozhodl se, že nedoporučí hlavě státu, aby zastavila trestní stíhání, protože o vině a nevině by měl rozhodnout soud.

Socialistickou vlast jsem nezradil, tvrdí Biľak
Okupace trvala přes dvě desetiletí a osudným způsobem poznamenala miliony lidí. Poslední žijící z pěti signatářů tzv. zvacího dopisu, dnes čtyřiaosmdesátiletý Biľak, měl předstoupit před soud na základě obžaloby vynesené 30. března 2000 slovenskou prokuraturou. Na 23 stranách je obviněn z vlastizrady a trestných činů spadajících pod zákon na ochranu míru, z porušování závazných pravidel hospodářského styku a z ohrožení devizového hospodářství.

Jedním z finančních deliktů je odeslání téměř 10 milionů dolarů moskevskému fondu mezinárodního komunistického hnutí.

Bývalý člen předsednictva ÚV KSČ trvá na své nevině. Je přesvědčen, že v roce 1968 nešlo v Československu o reformu, nýbrž o odstranění socialismu, a že vojska Varšavské smlouvy by přijela i bez zvacího dopisu. Obžalobu přijal, ale považuje ji za nelogickou, protože socialistickou vlast nezradil, ale nejvyšší možnou měrou bránil.

Vasil Biľak, kterému okupace zajistila postup v kariéře až k funkci hlavního ideologa Komunistické strany Československa (KSČ), zůstal nezlomným stoupencem komunismu. Tvrdí, že i po všech krizích idea komunismu nezahyne stejně jako křesťanství, islám a ideály Pařížské komuny. V připadě, že soud uzná bývalého tajemníka KSČ vinným, hrozí mu až 15 let vězení.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

Najdete na iDNES.cz