Agenti bombu zamaskovali jako krabici s doutníky. Ilustrační foto.

Agenti bombu zamaskovali jako krabici s doutníky. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Soud vrátil k došetření kauzu atentátníků z StB

  • 13
Pražský městský soud se rozhodl vrátit k došetření případ půl století staré vraždy. Chybí mu důkazy v kauze příslušníků StB Milana Michela a Stanislava Tomeše, kteří v roce 1957 údajně poslali bombu štrasburskému prefektovi. Exploze zabila jeho ženu.

Dnes již devětasedmdesátiletí Michel a Tomeš podle žalobce v květnu 1957 odeslali výbušninu do Francie. Chtěli zabít tehdejšího štrasburského prefekta André Trémeaudoa. Za to jim hrozí až patnáct let vězení.

"Důkazy jsou nedostatečné ve vztahu ke skutku vraždy ve Francii. Proto jsem rozhodla vrátit případ k došetření. Proti tomu si státní zástupce může podat stížnost k vrchnímu soudu," řekla soudkyně Hana Hrnčířová.

Spis odešle na zastupitelství v nejbližších dnech.

Bomba byla v krabici s doutníky
Muži pracovali jako náčelník a zástupce náčelníka IV. odboru komunistické rozvědky. Bombu jim podle policie vyrobil už zesnulý Ladislav Kratochvíl. Zamaskoval ji jako krabici s doutníky. Balík obsahoval 200 až 250 gramů acetonperoxidu.

V dubnu 1957 Michel bombu převezl do Francie. Spolu s Tomešem pak odeslali balíček na adresu Trémeauda. - více zde

Oba muži podle žalobce předpokládali, že se balíček s bombou dostane do rukou prefekta na zasedání Evropského společenství uhlí a oceli. Údajnou krabici s doutníky ale rozbalila až o tři dny později Trémeaudova manželka Henriette. - více zde

Výbuch jí utrhl levou ruku a pravou zlomil, roztrhl slezinu, utrhl levý prs, zlomil žebra a pánev. Žena na následky těchto zranění okamžitě zemřela.

KGB chtěla zabránit sjednocování Evropy
Návrh na obžalobu podal Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV). Podíl StB na atentátu ale prozradil už v roce 1972 její bývalý agent Ladislav Bittman v knize The Deception Game.

Bittman po roce 1968 uprchl do USA. Nyní zde žije pod jiným jménem a vyučuje na Bostonské univerzitě dezinformace. V rámci právní pomoci ho vyslechly americké úřady. Podle něj měl být atentát vyvrcholením dezinformační kampaně připravené sovětskou KGB. Měla vyvolat dojem, že se v Německu aktivuje neonacismus.

Smyslem rozsáhlé akce bylo zhatit německo-francouzské usmiřování. To by ohrozilo vznik Evropského společenství, které podle Moskvy poškozovalo sovětské zájmy.

,

Nejlepší videa na Revue