Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ať má dcera příjmení po matce, žádal italský pár. Uspěl až ve Štrasburku

  15:55aktualizováno  15:55
Italské manželské páry si pravděpodobně už brzy budou moci vybrat, jaké příjmení svému dítěti dají. Dosavadní praxi, kdy dítě mohlo mít pouze otcovo příjmení, státu totiž v úterý zatrhl Evropský soud pro lidská práva. Dle jeho názoru je italský zákon v rozporu s rovnoprávností pohlaví, kterou přitom zakotvuje v ústavě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Manželé Alessandra Cusanová a Luigi Fazzo bojovali za tuto možnost celých patnáct let. Své dceři Maddaleně narozené v roce 1999 chtěli dát příjmení Cusanová, to však úřady vzhledem k zavedenému udělování mužských příjmení odmítly.

"Nařízení, abychom naše dítě pojmenovali Fazzová, narušuje náš soukromý život," stěžovali si manželé a proti rozhodnutí se odvolali. Bez úspěchu.

Soud se totiž postavil za úřady. "Pravidlo udělování mužského příjmení vychází z principů zakořeněných v duchu celé společnosti a v italské historii," citovala BBC jeho odůvodnění. 

Pár se však nevzdal a po dvanácti letech dosáhl toho, že jim milánské úřady povolily dát dceři obě příjmení. Ani s tím nebyli manželé spokojeni, případ tedy hnali až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Ten italskou praxi označil jako patriarchální a rozhodl ve prospěch manželského páru. "Tradice udělování otcova příjmení nemůže ospravedlnit diskriminaci žen," vzkázal zároveň Itálii a nařídil jí zákon okamžitě změnit. Stát však má ještě tři měsíce na to, aby se odvolal.

"Je to pokrok a bude to především přínos pro naše děti," reagovala na rozhodnutí  Evropského soudu pro lidská práva Alessandra Cusanová. 

V případě změny zákona na úřadech zřejmě stráví spolu se svým manželem spoustu času. Přejmenovat totiž chtějí i své další dvě děti.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Najdete na iDNES.cz