Soud uvalil na Šrejbera vazbu

Bývalý tenisový reprezentant a podnikatel Milan Šrejber, který už několik měsíců čelí obžalobě kvůli zneužívání informací v obchodním styku, je od včerejška v cele vazební věznice na Pankráci. Policie jej zatkla na žádost Městského soudu v Praze (kam se opakovaně odmítl dostavit k hlavnímu líčení) v sobotu večer na letišti v Ruzyni.
"Byl zadržen při běžné pasové kontrole těsně po příletu z Londýna. Zjistilo se, že je na seznamu celostátně hledaných osob a že na něj byl 4. ledna vydán zatykač," uvedla mluvčí policie Martina Bártová. Šrejber se zadržení nijak nebránil a byl převezen do cely předběžného zadržení. Už včera dopoledne však soudce městského soudu Luboš Vlasák rozhodl, že na obžalovaného uvalí vazbu.

"Hrozí totiž, že by se pan Šrejber i nadále vyhýbal soudu a mařil řízení tím, že velmi často vycestovává do zahraničí," uvedl soudce. Šrejbrovi zároveň dal šanci dostat se na svobodu - rozhodl, že vazba může být nahrazena kaucí ve výši pěti milionů korun.

Je však téměř jisté, že tentokrát Milan Šrejber do soudní síně vkročí. Další hlavní líčení bylo nařízeno už na tento čtvrtek. Žalobce jej viní z toho, že v letech 1995 a 1996 obohatil o čtrnáct milionů firmu Šrejber Tennis Inves- ting nezákonnými obchody, které poškodily podílové fondy, jež spravoval. Tyto finanční operace podle obžaloby Šrejber uskutečnil na základě informací, jež nejsou veřejné. Na transakci upozornilo policii ministerstvo financí, které kvůli ní uložilo Šrejbrovi pokutu deset milionů. U soudu mu hrozí až dvanáct let vězení.

Asistence policie byla zřejmě jediná možnost, jak Milana Šrejbra k soudu dostat. Ze všech dosavadních líčení ho jeho advokát omluvil pro pracovní zaneprázdněnost. Od února loňského roku také Šrejber prakticky neopustil Spojené státy americké.

V říjnu se sice do republiky nečekaně vrátil, k soudu 21. prosince však opět nepřišel. Čtvrtého ledna tedy soudkyně požádala o pomoc policii a na Šrejbra byl vydán příkaz k zatčení. "Blížil se termín soudu a toto byl zřejmě jediný způsob, jak zajistit jeho zdárné konání," řekl předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček.

Vzhledem k tomu, že v kauze jsou již vyslechnuti všichni svědci, a není tedy obava z jejich možného ovlivňování, mohl soudce povolit složení kauce jako náhradu za vazbu. Pokud by Šrejber či jeho advokáti pětimilionovou záruku zaplatili a obžalovaný by se i nadále soudu vyhýbal, propadnou peníze státu a znovu by musela zakročit policie. "Záleží také na soudkyni, jestli případnou nabídnutou kauci přijme," podotkl Vlasák.

Šrejbrův advokát Stanislav Balík před časem uvedl, že se jeho klient nemá čeho bát, a nemá proto důvod před spravedlností utíkat. Obhájce totiž doufá, že jeho klient bude nakonec zproštěn viny. "Obžaloba není po právu. Ke spáchání trestného činu evidentně nedošlo. V obžalobě jsou uvedena nepravdivá tvrzení jako například to, že v době od 20. června 1996 do 26. listopadu téhož roku měly klientovy firmy shodný předmět činnosti - obchodování s cennými papíry," prohlásil Balík, který případ označuje jako právnický rozpor mezi paragrafy trestního zákona a zákona o cenných papírech.

Policie i žalobce jsou nicméně přesvědčeni, že Šrejbrova vina je již dostatečně prokázána. "Důkazů pro nepodmíněný trest je dost," konstatoval státní zástupce, který má případ na starosti. Úřady navíc zjistily, že Šrejber se pomalu, ale jistě stěhuje do USA. "Má v Americe pronajatý dům. Zachytili jsme například nějaké pohyby na účtech, které by nasvědčovaly tomu, že svůj majetek stahuje do zahraničí," uvedl loni v létě jeden z policistů, který má o Šrejbrově pobytu v USA informace.

Podle jeho názoru také Šrejbra od návratu do vlasti odrazovaly (kromě jeho vlastních potíží s úřady) také opakované výzvy, aby přišel k soudu svědčit v kauze bývalého pokladníka ODS Libora Nováka. V ní byl Šrejber, coby jeden z hlavních sponzorů ODS, klíčovým svědkem. Ani jednou však nepřišel a nakonec to zdůvodnil tím, že by se svou výpovědí sám mohl vystavit trestnímu stíhání. V roce 1997 vyšlo najevo, že jeho dva roky starý sedmiapůlmilionový dar maskovala ODS vymyšlenými sponzory Bácsem a Sinhou. Soud navíc konstatoval, že tyto peníze přišly v souvislosti s privatizací Třineckých železáren. Ty ve stejné době, kdy ODS dary dostala, získala firma Moravia Steel, jejímž spolumajitelem byl právě Šrejber.

Podezřením, že privatizace železáren byla ovlivněna politickou korupcí, se policie stále zabývá. Navíc není vyloučeno, že se díky zásahu ministra spravedlnosti Pavla Rychetského znovu otevře i kauza Libora Nováka, který byl odvolacím soudem zproštěn obžaloby.

Bývalý tenista a podnikatel Milan Šrejber (na archivním snímku z 24.11.1997), který čelí obžalobě ze zneužívání informací v obchodním styku, byl v noci ze 6. na 7 .ledna zatčen policií na letišti v Praze Ruzyni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video