Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud uvalil na Šrejbera vazbu

  20:01aktualizováno  20:01
Bývalý tenisový reprezentant a podnikatel Milan Šrejber, který už několik měsíců čelí obžalobě kvůli zneužívání informací v obchodním styku, je od včerejška v cele vazební věznice na Pankráci. Policie jej zatkla na žádost Městského soudu v Praze (kam se opakovaně odmítl dostavit k hlavnímu líčení) v sobotu večer na letišti v Ruzyni.
"Byl zadržen při běžné pasové kontrole těsně po příletu z Londýna. Zjistilo se, že je na seznamu celostátně hledaných osob a že na něj byl 4. ledna vydán zatykač," uvedla mluvčí policie Martina Bártová. Šrejber se zadržení nijak nebránil a byl převezen do cely předběžného zadržení. Už včera dopoledne však soudce městského soudu Luboš Vlasák rozhodl, že na obžalovaného uvalí vazbu.

"Hrozí totiž, že by se pan Šrejber i nadále vyhýbal soudu a mařil řízení tím, že velmi často vycestovává do zahraničí," uvedl soudce. Šrejbrovi zároveň dal šanci dostat se na svobodu - rozhodl, že vazba může být nahrazena kaucí ve výši pěti milionů korun.

Je však téměř jisté, že tentokrát Milan Šrejber do soudní síně vkročí. Další hlavní líčení bylo nařízeno už na tento čtvrtek. Žalobce jej viní z toho, že v letech 1995 a 1996 obohatil o čtrnáct milionů firmu Šrejber Tennis Inves- ting nezákonnými obchody, které poškodily podílové fondy, jež spravoval. Tyto finanční operace podle obžaloby Šrejber uskutečnil na základě informací, jež nejsou veřejné. Na transakci upozornilo policii ministerstvo financí, které kvůli ní uložilo Šrejbrovi pokutu deset milionů. U soudu mu hrozí až dvanáct let vězení.

Asistence policie byla zřejmě jediná možnost, jak Milana Šrejbra k soudu dostat. Ze všech dosavadních líčení ho jeho advokát omluvil pro pracovní zaneprázdněnost. Od února loňského roku také Šrejber prakticky neopustil Spojené státy americké.

V říjnu se sice do republiky nečekaně vrátil, k soudu 21. prosince však opět nepřišel. Čtvrtého ledna tedy soudkyně požádala o pomoc policii a na Šrejbra byl vydán příkaz k zatčení. "Blížil se termín soudu a toto byl zřejmě jediný způsob, jak zajistit jeho zdárné konání," řekl předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček.

Vzhledem k tomu, že v kauze jsou již vyslechnuti všichni svědci, a není tedy obava z jejich možného ovlivňování, mohl soudce povolit složení kauce jako náhradu za vazbu. Pokud by Šrejber či jeho advokáti pětimilionovou záruku zaplatili a obžalovaný by se i nadále soudu vyhýbal, propadnou peníze státu a znovu by musela zakročit policie. "Záleží také na soudkyni, jestli případnou nabídnutou kauci přijme," podotkl Vlasák.

Šrejbrův advokát Stanislav Balík před časem uvedl, že se jeho klient nemá čeho bát, a nemá proto důvod před spravedlností utíkat. Obhájce totiž doufá, že jeho klient bude nakonec zproštěn viny. "Obžaloba není po právu. Ke spáchání trestného činu evidentně nedošlo. V obžalobě jsou uvedena nepravdivá tvrzení jako například to, že v době od 20. června 1996 do 26. listopadu téhož roku měly klientovy firmy shodný předmět činnosti - obchodování s cennými papíry," prohlásil Balík, který případ označuje jako právnický rozpor mezi paragrafy trestního zákona a zákona o cenných papírech.

Policie i žalobce jsou nicméně přesvědčeni, že Šrejbrova vina je již dostatečně prokázána. "Důkazů pro nepodmíněný trest je dost," konstatoval státní zástupce, který má případ na starosti. Úřady navíc zjistily, že Šrejber se pomalu, ale jistě stěhuje do USA. "Má v Americe pronajatý dům. Zachytili jsme například nějaké pohyby na účtech, které by nasvědčovaly tomu, že svůj majetek stahuje do zahraničí," uvedl loni v létě jeden z policistů, který má o Šrejbrově pobytu v USA informace.

Podle jeho názoru také Šrejbra od návratu do vlasti odrazovaly (kromě jeho vlastních potíží s úřady) také opakované výzvy, aby přišel k soudu svědčit v kauze bývalého pokladníka ODS Libora Nováka. V ní byl Šrejber, coby jeden z hlavních sponzorů ODS, klíčovým svědkem. Ani jednou však nepřišel a nakonec to zdůvodnil tím, že by se svou výpovědí sám mohl vystavit trestnímu stíhání. V roce 1997 vyšlo najevo, že jeho dva roky starý sedmiapůlmilionový dar maskovala ODS vymyšlenými sponzory Bácsem a Sinhou. Soud navíc konstatoval, že tyto peníze přišly v souvislosti s privatizací Třineckých železáren. Ty ve stejné době, kdy ODS dary dostala, získala firma Moravia Steel, jejímž spolumajitelem byl právě Šrejber.

Podezřením, že privatizace železáren byla ovlivněna politickou korupcí, se policie stále zabývá. Navíc není vyloučeno, že se díky zásahu ministra spravedlnosti Pavla Rychetského znovu otevře i kauza Libora Nováka, který byl odvolacím soudem zproštěn obžaloby.

Bývalý tenista a podnikatel Milan Šrejber (na archivním snímku z 24.11.1997), který čelí obžalobě ze zneužívání informací v obchodním styku, byl v noci ze 6. na 7 .ledna zatčen policií na letišti v Praze Ruzyni.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Český velvyslanec konečně dostal v Rusku vízum, do Moskvy zamíří v květnu

Vítězslav Pivoňka, velvyslanec České republiky v Rusku

Vítězslav Pivoňka, který na pozici velvyslance v Moskvě vystřídal Vladimíra Remka, dostal ruské vízum a může nastoupit...

Na věži Elektrárny Ledvice u Bíliny otevřeli nejvyšší českou rozhlednu

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

V Elektrárně Ledvice na Teplicku se pro veřejnost otevřela nejvyšší rozhledna v České republice. Prosklená vyhlídka s...

Zastánci obnovy Vřídelní kolonády sbírají podpisy pro další referendum

Vlevo pohled na železobetonový objekt současné  Vřídelní kolonády z roku 1975,...

Se sběrem podpisů kvůli dalšímu referendu začali členové iniciativy za nahrazení stávající karlovarské Vřídelní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz