Martin Vachta a Lukáš Vorobel u českobudějovického soudu (9.12.2008)

Martin Vachta a Lukáš Vorobel u českobudějovického soudu (9.12.2008) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Soud uložil dvanáct let za bodnutí mladíka, který okřikl hajlující

  • 168
Českobudějovický soud uložil 12 let vězení za pokus vraždy ve Strakonicích. Lukáš Vorobel bodl nožem mladíka, který ho okřikl kvůli hajlování. Napadený ochrnul. Za propagaci rasismu uložil soudce ještě tři roky vězení Martinovi Vachtovi a rok Jiřímu Polákovi, kteří útoku přihlíželi.

K pokusu vraždy došlo v květnu ve Strakonicích. Jakub Štěrbík z Čejetic na Strakonicku okřikl mladíky při hajlování. - čtěte Nevěděl jsem, že mají nůž, říká mladík, který okřikl skiny

Žalobce pro hlavního viníka Vorobela požadoval trest při spodní hranici sazby za vraždu, která je 10 až 15 let, a soud mu vyhověl.

Zamítl naopak připomínky obhájců, kteří tvrdili, že nikdo kromě oběti a jeho kamaráda hajlování neviděl, a žádali zproštění viny. Pokus vraždy chtěli překvalifikovat na ublížení na zdraví, za které je nižší sazba.

Mladík, mezi neonacisty známý jako Vrána, se hájil tím, že nechtěl poškozeného zranit ani zabít. "Chtěl jsem toho kluka udeřit pěstí, ale neuvědomil jsem si, že v ní mám dýku," tvrdil u soudu. - čtěte Chtěl jsem mu dát pěstí, ale měl jsem v ní dýku, hájil se neonacista

Znalec: Sbírka neonacistů hraničí s posedlostí

Podle soudního znalce Zdeňka Zbořila, který posuzoval předměty zabavené neonacistům během domovních prohlídek, je rozsah těchto materiálů mimořádný.

"Je to největší soubor materiálů, který souvisí s neonacismem, dokonce i s nacismem. To sběratelství, kterým se asi hájí, hraničí s nějakou posedlostí," řekl ČTK Zbořil a dodal, že normální člověk si nezaplní byt více než tisícovkou předmětů, které souvisejí s neonacistickou ideologií. Takový jedinec podle něj těmto myšlenkám zcela podléhá nebo je duševně vyšinutý.

Kromě sbírky předmětů s neonacistickými symboly, vyjadřovali Vorobel a Vachta sympatie k hnutí i vlastním tělem. Vachta má například vytetovaný symbol SS a Vorobel vypálený hákový kříž. "Tetování je vždy znakem nějaké skupinové identifikace, oni se tím dávají dohromady," vysvětlil ČTK Zbořil.

, ,

Video