Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud ukončil kauzu zavražděné prodavačky

  15:54aktualizováno  15:54
Za loupežné přepadení obchodního střediska Rozkvět v Mostě a ubodání prodavačky půjdou Josef a Václav Langovi definitivně na čtrnáct a 2,5 roku do vězení. V odvolacím řízení o tom rozhodl pražský vrchní soud. Potvrdil tak tresty, které sourozencům loni v říjnu vyměřil Krajský soud v Ústí nad Labem. Proti novému verdiktu se odvolat už nelze.

Jeden z bratrů podle obžaloby při loupeži zavraždil prodavačku, která se bránila. Druhý muž hlídal u dveří.

"Uložené tresty nelze považovat za nepřiměřeně přísné," prohlásil předseda odvolacího senátu Martin Zelenka.

Vrchní soud se ztotožnil se závěry krajského soudu o vině a trestu. Říjnový rozsudek ale zrušil v části upravující zařazení odsouzených do konkrétního typu věznice. U pětadvacetiletého Josefa Langa, třikrát trestaného za majetkovou kriminalitu, potvrdil umístění do věznice se zvýšenou ostrahou. Sedmnáctiletý Václav Lang má jít do věznice s dozorem, do zvláštního oddělení pro mladistvé.

Proti rozsudku se nelze odvolat, přípustné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Krajský soud bratry odsoudil loni na podzim
Krajský soud vynesl čtrnáctiletý trest nad Josefem Langem loni v říjnu. Sedmnáctiletého bratra Václava, který při loupežném přepadení prodejny hlídal místo a na zavraždění ženy se tak přímo nepodílel, odsoudil soudce Edvin Svoboda k nepodmíněnému trestu dva a půl roku.

Podle rozsudku přepadli muži s úmyslem oloupit prodavačku v mosteckém obchodním centru Rozkvět. Žena se však bránila a starší z bratrů Josef ji nejméně pětkrát bodl nožem do hlavy. Oběť přepadení zemřela na vykrvácení poté, kdy ji útočník jednou z posledních ran přetnul krční tepnu. Nepomohl jí ani rychlý převoz do mostecké nemocnice.

Muži z obchodního domu odešli, aniž by cokoli ukradli.

Vrah prodavačky dopaden

Hlavním důkazem proti oběma obžalovaným byla původní velmi podrobná a věrohodná výpověď Václava Langa. Tu podpořili i další svědci i soudní znalci. Soudce tak mohl rozhodnout na základě řetězce důkazů a neměl o vině bratrů pochyb. Při hlavním líčení však Václav Lang vše popřel a uvedl, že jej k přiznání donutili policisté. To se však neprokázalo.

Josef Lang byl už v minulosti dvakrát vězněn a loupežné přepadení s následkem smrti prodavačky uskutečnil jen jeden měsíc poté, co mu uplynula lhůta pro podmínečné propuštění z věznice. To bylo pro soudce důvodem, proč zvolil vyšší trest z rozmezí 12 - 15 let. Lang navíc s vyšetřovateli nespolupracoval a k činu se nepřiznal, naopak popíral, že by někdy v prodejně vůbec byl.

"Jeho jednání během útoku gradovalo, vedl bodné rány s úmyslem zabít. Výjimečný trest ani horní sazbu jsem ale nestanovil, protože psycholožka nevyloučila možnost nápravy Josefa Langa," odůvodnil Svoboda.

Pro pozůstalé přepadené ženy byl stanovený trest neuspokojivý. Obzvláště, když soudce vyřkl verdikt pro mladšího z bratrů. "To je hrozně málo, to tedy ne," kroutili pobouřeně hlavami a vyjadřovali. Státní zástupkyně se k trestu nevyjádřila.

Václav Lang, kterému je teprve sedmnáct let, také nebyl před tímto případem beze skvrny. "Ve škole měl neomluvené hodiny, a má za sebou přestupkové řízení pro majetkový delikt," potvrdil Svoboda. Protože nenalezl žádné polehčující ani přitěžující okolnosti, uložil mu trest na dva a půl roku ve vězení, ale ve zvláštním oddělení pro mladistvé.

Z prodejny si nakonec pachatelé brutálního činu nic neodnesli. "V obchodě zůstaly tři tisíce korun, nic nechybělo," potvrdil soudce Svoboda.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

Vítr převrátil přívěs nákladního auta, před osobní skácel strom

Silný vítr převrátil prázdný přívěs za náklaďákem u Litomyšle. (18.1.2018)

Čtvrteční silný vítr, který zasáhl celou Českou republiku, přispěl v Pardubickém kraji k několika dopravním nehodám....

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

Najdete na iDNES.cz