Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud ukončil berounskou korupční aféru

  15:58aktualizováno  15:58
Beroun - Soud zbavil viny bývalou primářku léčebny pro dlouhodobě nemocné v Berouně Danielu Malinovou. Po dvaceti měsících vyšetřování tak zřejmě končí největší úplatkářská aféra v historii města. U soudu vypovídalo přes dvacet svědků. Vývoj případu bedlivě sledovala odborná lékařská veřejnost i bývalí pacienti léčebny a jejich příbuzní.

Státní zástupce Josef Šebek se proti rozsudku na místě odvolal. Obžaloba byla postavena pouze na svědecké výpovědi obyvatele Berouna Antonína Koláře. Ten vypověděl, že primářce Malinové dal 1500 korun, aby zajistil kvalitnější zdravotní péči pro svou nemocnou matku.

 

Řada lidí mi to bude vyčítat, říká soudce
Dvaatřicetiletý berounský soudce Michal Pařez slouží spravedlnosti čtvrtým rokem. S případy korupce se zatím setkal dvakrát. "Vím, že řada lidí mi to bude asi vyčítat, ale nemohl jsem jinak. Důkazy nebyly dostatečné a pokud existují pochybnosti o spáchání trestného činu, nemohu nad obžalovaným vynést rozsudek o jeho vině," řekl.

Měl stejný výsledek i vámi posuzovaný první případ korupce?
To se týkalo jednoho berounského policisty. Úplatkářství mu bylo prokázáno. Šlo o to, že vybíral pokuty a nevypisoval přitom bločky. Byla to ale akce dopředu přichystaná inspekcí ministerstva vnitra. Uvedený policista v ní uvízl. Je ale pravdou, že připravené léčka je jedním z mála prostředků, jak korupci odhalit a viníky poté i potrestat.

V čem vůbec spočívá složitost posuzování případů korupce?
Je to trestný čin, který se většinou odehrává pouze mezi dvěma osobami, přičemž ani jedna nemá zájem na jeho odhalení. K soudu se dostane minimum těchto případů, a to pouze ve chvíli, kdy jedna ze stran z různých důvodů tuto tichou dohodu poruší. Navíc vždy trpí důkazní nouzí a jsou obvykle založeny pouze na tvrzení proti tvrzení. To se týkalo i sporu kolem berounské léčebny.

To ale příliš optimisticky nevyznívá, zvláště v situaci, kdy korupce je v České republice vážným společenským problémem...
V tom s vámi souhlasím, korupce je opravdu vážný problém a obávám se, že současné klima v české společnosti i nahrává k jeho dalšímu šíření. Jak jeho rozsah snížit? Tím, že lidé prostě úplatky dávat ani brát nebudou, to je ale otázka spíše morální a tedy i dlouhodobé výchovy. Měli by si také uvědomit, že trestné není pouze úplatky vyžadovat a přijímat, ale také je nabízet. (hul)

Soudce však nepovažoval jeho tvrzení za dostatečně průkazné. "Výpověď Antonína Koláře vzbuzuje řadu pochybností, které obžaloba nevyvrátila žádnými přímými ani nepřímými důkazy. Nelze tedy jednoznačně říci, že obžalovaná skutečně úplatek přijala. Podle platného trestního práva má soud ústavní povinnost zjistit skutkový stav věci tak, aby nevznikaly žádné pochybnosti o vině. Pokud existují, musí se rozhodnout ve prospěch obžalovaného," vysvětlit své rozhodnutí soudce Michal Pařez.

Jak aféra začala?
Berounská úplatkářská aféra vypukla na veřejném zasedání zastupitelstva města v říjnu 1999, kde jeho člen Zdeněk Klůc obvinil bývalou primářku. Vycházel přitom z vlastní zkušenosti z počátku 90. let, kdy podle něho bylo předání úplatku jedinou možností, jak zajistit v léčebně místo pro jeho nemocnou matku.

Se stejným zážitkem se o pár dní později svěřil na stránkách místních novin i Antonín Kolář. "Peníze jsem jí dal venku před léčebnou na žádost matky, aby vůbec dostala injekci a léky na tišení bolesti," uvedl Kolář už před časem.

Zatímco v Klůcově případě byl trestný čin promlčen, Kolářovo svědectví se stalo základem pro obžalobu bývalé primářky. Po zveřejnění případu v novinách se začali hlásit svědci obou stran sporu. Mnozí popsali své zkušenosti s léčebnou v dopisech adresovaných přímo soudci.

"Odezva toho případu ve veřejnosti byla opravdu značná. Výpovědi lidí však byly velmi rozporuplné a žádný jednoznačný závěr, který by usvědčoval obžalovanou z korupce, z nich nevyplynul," dodal soudce.

Primářka se bránila
Malinová se proti nařčení z korupce hájila i u Krajského soudu v Praze žalobou na ochranu osobnosti. Ten ji však v dubnu odmítl. Mimo jiné to zdůvodnil i tím, že disponování s penězi, které Malinová přijímala od pacientů a jejich příbuzných na zřízené Konto stáří, nebylo transparentní. Malinová se proti rozsudku odvolala.

Rozhodnutí soudu vyvolalo spokojenost i zklamání
S verdiktem berounského soudu je Malinová spokojena. "Byla to štvanice na moji osobu, která tímto doufám končí. Nikdy jsem úplatky od nikoho nebrala," řekla při odchodu ze soudní síně.

"Jsem zklamán. Bohužel zkušenosti dalších šesti klíčových svědků, kteří měli svědčit proti paní primářce, se nemohli použít, protože už tyto případy byly promlčené," řekl Zdeněk Klůc zpravodaji MF DNES. "Je ale zajímavé, že žalobu, kterou se domáhala primářka Malinová omluvy za obvinění z braní úplatků, jiný soud zamítl," dodal Klůc.

Doufá, že odvolání státního zástupce proti osvobozujícímu rozsudku bude úspěšné. "V léčebně se úplatky braly a těch lidí, kteří je dali pod tlakem, že by z ní museli dát své nemocné příbuzné pryč, když nezaplatí, je dost."

Autoři:


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Ředitelku školy prověřuje policie kvůli řízení v opilosti. Problémů má víc

(Ilustrační snímek)

Do komise, která bude vybírat nové ředitele škol v Ostravě-Jihu, poslali radní za zřizovatele Ludmilu Večerkovou,...

Muže obviněného z pořezání tenistky Kvitové poslal soud do vazby

Policie zveřejnila identikit muže, který napadl tenistku Petru Kvitovou.

Muže obviněného z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově poslal soud do vazby. Za...

GIBS navrhla obžalovat policistu, který v Plzni vytáhl zbraň na řidiče

Neobvyklý zásah policistů v civilu na řidiče z Karlovarska

Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování jednoho ze dvou policistů, který loni v Plzni se zbraní v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz