Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud trestal ženu, jež vymámila domy

  15:01aktualizováno  15:01
Soud poslal na 5 a půl roku do vězení ženu, která obrala o majetek nemohoucího invalidu. Jana Siváková připravila 75letého profesora konzervatoře během posledního roku jeho života o třináctimilionový majetek. "Zneužila zdravotního stavu poškozeného a znevážila jeho důvěru," řekl soudce Luboš Vlasák.

Jednatřicetiletá žena se o starého, tehdy ještě chodícího profesora konzervatoře starala od roku 1993. Poté ale s manželem a dětmi odcestovala do Británie. Její romský manžel po incidentu se skiny požádal na ostrovech o politický azyl.

"Žilo se nám tam dobře, získali jsme pobyt a měli práci. Do Čech jsem se vracet nechtěla," uvedla dnes Siváková.

Profesor mezitím po těžkém úrazu přišel o obě nohy. Siváková tvrdí, že ji požádal, aby se vrátila a starala se o něj. Za to jí slíbil, že z ní učiní univerzální dědičku. Podle soudce přišla s podmínkou dědictví Siváková, profesor ji nicméně přijal dobrovolně.

Sivákovi se nastěhovali do bytu v domě v Řeznické ulici, který profesor vlastnil. Žena také získala přístup k jeho účtu. Vybírala z něj vysoké částky v hotovosti. Podle soudce žili na invalidův účet i nezaměstnaný manžel a tři děti Sivákové.

"Výsledkem jejího hospodaření bylo pár tisícovek na kontě, neproplacené faktury a nevyplacená mzda údržbářovi domu," uvedl soudce Vlasák.

Siváková nakonec přinutila profesora, aby jí několikapatrový dům v centru metropole a chatu v Jílovišti u Prahy přiřkl darovací smlouvou. Vymámila ji lživým tvrzením, že jako majetný invalida nemá nárok na polohovací lůžko.

Podle soudce Luboše Vlasáka si totiž uvědomila, že závěť lze za života kdykoliv změnit. V darovací smlouvě navíc nebylo řečeno, že se má o invalidu nadále starat.

"Ve chvíli, kdy byly darovací smlouvy podepsány, začala péče o muže opadat, což potvrdili obyvatelé domu," poznamenal Vlasák.

Profesor si navíc všiml, že se mu z bytu ztrácejí obrazy, starožitnosti a nábytek, které ženě nikdy nedaroval. Na Janu Sivákovou proto podal trestní oznámení. Zanedlouho ale zemřel.

Žalobce pro ženu požadoval minimálně osmiletý trest. Podle soudce ale nejsou následky její činnosti nijak zásadní. Odsouzená se na místě odvolala, případem se tak bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.

Chata v Jílovišti bude pravděpodobně vrácena oprávněným dědicům. Pražský dům nestačil být se jménem Sivákové zapsán do katastru nemovitostí, takže ho fakticky nikdy nezískala.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslel jsem, že chce sprovodit ze světa, hájil alkoholik útok na seniora

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří Kilian podle obžaloby pobodal sérií ran nožem staršího...

Na nic netušícího starého muže loni v jeho bytě v pražské Ruzyni zaútočil nožem čtyřiačtyřicetiletý Jiří Kilián. Vážně...

Dovoz min nebyl zakázaný, stát je musí zbrojařům vrátit, rozhodl soud

Obhájci přinesli k soudu delaborovanou minu.

Zbrojařská firma Excalibur Army získá zpět od státu zhruba 500 min. Miny zabavila policie kvůli podezření z jejich...

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Najdete na iDNES.cz