Soud trestal gang z Gottovy vily

  • 4
Praha - Pražský vrchní soud potrestal část sedmičlenného srbského gangu vykradačů luxusních vil. Ze stovky vyloupených domů jim prokázal 14 případů. Jejich pozornosti se nevyhnula ani vila zpěváka Gotta. "Soud vyměřil tresty od pěti do osmi let. Žena vyvázla s podmínkou," řekl iDNES mluvčí soudu Jan Fořt.

Před senátem stanuli v úterý tři Srbové a jedna Češka. V kauze označené jako Staniša Miladič a spol. se zpovídali z předlouhé řady činů: nelegální ozbrojování, krádež, ublížení na zdraví, poškozování cizí věci a padělání dokladů.

"V kauze figuruje sedm obžalovaných. Tři z nich byli v úterý vyloučeni k samostatnému líčení," uvedl Fořt. Tuto část kauzy bude podle něj soud řešit v březnu.

Odvolací instance podle deníku Právo definitivně z obžalovaných sňala vinu za vyloupení dalších 81 domů v Praze a okolí. Státní zastupitelství mezi ně řadilo například služební vilu bývalého předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause či dům exšéfa Sparty Petra Macha.

S nejtvrdším trestem - osm let vězení a peněžitý trest 150 tisíc korun - odešel šéf gangu Jovica Dimitrov. Ten vily pro loupeže vybíral a na místo pak vyslal různě velké skupiny. Staniša Miladič si ve vězení posedí sedm let. Zaplatit musí sto tisíc.

Podle rozhodnutí soudu musí odsouzení muži opustit po výkonu trestu Českou republiku.

Jak vykrást vilu exšéfa sněmovny

Podle policejního vyšetřování měl gang na svědomí i vloupání do služební vily bývalého šéfa Poslanecké sněmovny Václava Klause. Zde je verze kriminalistů, jak gang postupoval:

Je večer 18. září 1999 a gang zlodějů z bývalé Jugoslávie chystá své vrcholné číslo - za pár minut vykrade služební vilu šéfa Poslanecké sněmovny v Praze 6. Na tak riskantní kousek si ještě nikdo z českých zločinců netroufl.

Nejdříve přeskočí plot a schválně spustí tiché alarmy. Chvíli vyčkávají. Když nikdo z místnosti soukromé ochranky nevybíhá, vypáčí boční vchod honosné vily. Pak ještě jedny dveře a už si odnášejí první klenoty a peníze. Klausových důležitých státnických dokumentů si nevšímají.

Kriminalisté později zjistí, že troufalí zloději nejméně dvakrát procházejí kolem oken pokoje strážců. Ti buď tvrdě spí, nebo trénují na posilovacím stroji. Jinak by museli lupiče vidět alespoň na monitorech kamer, které sledují okolí domu.

"Bohužel, záznamy bezpečnostních kamer nám tenkrát moc nepomohly. Celý systém byl nekvalitní, takže jsme viděli jen neostré postavy," vzpomíná pražský kriminalista Igor Kuchař.

Lup odnášejí pachatelé po částech do přistaveného auta. Když se Václav Klaus vrátí z tenisového turnaje a jeho žena z chalupy, společně spočítají, že je neznámí zločinci obrali o majetek za čtyři miliony korun. Chybějí zejména rodinné šperky.

Vzápětí začínají spekulace, co za drzou "vykrádačkou" vlastně je. "Tam nešel někdo krást, tam šel někdo vyhrožovat naší rodině," nechá se slyšet Livie Klausová. Jak se ukáže, nemá pravdu. Zloděje zajímá jen zisk.

Padá i další domněnka. "Zcela jsme vyloučili možnost, že by s pachateli ochranka spolupracovala," dodává nyní Kuchař.

Přesto si bodyguardi musí hledat nové místo. Zaměstnavatel je pro porušení povinností nekompromisně vyhodí.

O půl roku později - po divoké honičce v ulicích Prahy - sedmičlennou ozbrojenou bandu zatýká policejní komando. Livie Klausová se však ukradených šperků nedočká - gang je ukryl neznámo kde.

Kauza Staniša Miladič a spol.
Lupiči si proslavili svým drzým chováním. Nebáli se vyloupit střeženou vilu zlatého slavíka Karla Gotta. Nezastavily je alarmy ani profesionální ochranka.

Na svém kontě mají podle obžaloby téměř sto vykradených luxusních domů po celé zemi.

Celková škoda: devadesát milionů korun.

"Případ je výjimečný především tím, jak si pachatelé při vykrádání drze počínali," říká státní zástupkyně Helena Čapková.

Proč drze? Pro názornost jeden příklad: Když si na Slovensku vyhlédli výstavní dům, podcenili jeho zabezpečení.

Na místo činu nečekaně přijeli policisté. Zaskočení zloději se zahrabali na zahradě do sněhu. Když výjezdová jednotka, která objevila jen prázdný dům, odjela, v klidu odnesli vše cenné.

"Měli jsme kliku, že nepustili psa," smáli se do mobilních telefonů, tehdy už odposlouchávaných.

Zpravidla brali jen klenoty, peníze, starožitnosti a elektroniku. Tedy věci, které se dají na černém trhu snadno zpeněžit. Část lupu prodali u nás, část putovala do jejich vlasti, bývalé Jugoslávie.

Pražské kriminalisty, už případ rozplétali téměř půl roku, zarazilo, jak sebevědomě pachatelé postupovali.

"Alarm většinou utopili v kbelíku s vodou. Pro jistotu si s sebou vozili pětadvacet litrů balené minerálky. Anebo zařízení zastříkali montážní pěnou," popisuje praktiky obžalovaných kriminalista Luboš Koťátko, jenž vedl tým detektivů.

Jindy zase odstřihli od elektřiny dům - občas i celou ulici - či přerušili telefonní linky.

Trezory "rozpárali" přivezeným autogenem nebo je odvezli celé a otevřeli až později.

Obžalovaní však svorně tvrdí: Je to fatální mýlka, jsme solidní obchodníci. Nikdy jsme nic neukradli a zbraně jsme měli kvůli ochraně před Albánci, proti nimž jsme v Kosovu bojovali.

V posledních třech letech pražští kriminalisté dopadli čtyři zločinecké skupiny vykrádající luxusní byty a domy.

Většina chycených pachatelů pocházela ze zemí bývalé Jugoslávie. "Tyto akce jsou nesmírně významné tím, že jsme zločincům z Balkánu ukázali, že Praha už není ráj, kde můžou beze strachu krást," říká šéf odboru obecné kriminality pražské policie Igor Kuchař.

Člen gangu zavinil dopravní nehodu

Jeden z obžalovaných cizinců způsobil v březnu 1999 dopravní nehodu, při níž se těžce zranila jeho spolujezdkyně. Ta během pátečního jednání vypovídala jako svědek.

Svědkyně označila za řidiče obžalovaného Jovicu Dimitrova, kterého znala jen od vidění. Domluvili se na výletu na teplickou diskotéku, kde oba podle ní pili alkohol. Cestou zpět do Prahy si žena odepjala bezpečnostní pás. Řidič jel prý rychle, dostal smyk a havaroval. Svědkyně po kolizi zjistila, že nemůže hýbat hlavou, rukama a nohama.

"On mě vytáhl z auta ven, přestože jsem to nechtěla a žádala jsem ho, aby zavolal záchranku," řekla. Cizinec tvrdil, že má rozbitý mobilní telefon. Opírajíc se o něj, došla žena do vsi, kde si sama sehnala pomoc. Kdosi ji i s cizincem odvezl na pohotovost. Obžalovaný prý svědkyni žádal, aby nikomu neříkala, že havarovali.

Žena utrpěla zlomeninu krční páteře a byla rok v pracovní neschopnosti. "Obžalovaný se nezajímal o to, jak jsem dopadla. Naposledy jsem ho viděla buď v autě, které nás vezlo, nebo v čekárně na pohotovosti," dodala. Dimitrov před soudem namítl, že je abstinent, což svědkyně popřela.

(ČTK)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video