Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud: Spolana zničené stromky platit nemusí

  14:18aktualizováno  14:18
Neratovice - Spolana Neratovice nemusí zaplatit 34,6 milionu za škody způsobené únikem chloru v roce 2000. Chemičku žalovaly lesní školky Knížecí Dvůr na Mělnicku, které přišly o stovky rostlin. Soud ale jejich argumenty neuznal a rozhodl ve prospěch továrny.

Pěstitelé tak odešli s prázdnou, ačkoli sama Spolana v závěru jejího vlastního posudku připouští podíl na zničení rostlin. A sama jim nabízela odškodnění osm milionů korun.

"Je to absurdní a špatné rozhodnutí, kterým jsem velmi zklamaný," uvedl po soudním líčení právní zástupce Školek Knížecí Dvůr David Uhlíř.

"Co víc by kdo chtěl za důkaz než to, že v den, kdy unikl chlor, mrak spadl na obec Tišice a na školku a v ten den byly rostliny spálené a uschnuly. Jaká jiná souvislost by tak měla nebo neměla být?" divil se Uhlíř.

Soudce Martin Konečný v odůvodnění rozsudku zdůraznil, že žalobci se nepodařilo jednoznačně prokázat příčinnou souvislost mezi únikem chloru po havárii ve Spolaně a škodou vzniklou na lesních porostech.

"Žalovaný předložil dost silné argumenty, které to vyvracely," uvedl podle ČTK soudce.

Spolana, která tvrdí, že rostliny uschly z jiných důvodů než kvůli úniku chloru, je tak spokojená. Dostala tak do ruky argument pro další soudní spory, které ji nejspíš čekají.

Spolana ještě vyhráno nemá
Školky Knížecí Dvůr se odvolaly, takže se tento případ dostane k vrchnímu soudu. Navíc David Uhlíř zastupuje ještě další dvě společnosti, které začaly pěstovat rostliny ve stejném místě po firmě Knížecí Dvůr.

"V nejbližší době podám žaloby za Školky Tišice a Ecosy," potvrdil Uhlíř. Tyto firmy požadují náhradu škody způsobené únikem chloru loni po záplavách. Dohromady žádají zhruba sedm milionů.

I tyto firmy jsou s výsledkem středečního soudního jednání nespokojené. "Jsem zklamaný. U Spolany jsme zatím s mimosoudním vyrovnáním neuspěli, tak nevím, jak všechno dopadne," uvedl Zdeněk Nejedlý ze Školek Tišice.

Právník Uhlíř předpokládá, že vrchní soud, k němuž se odvolalává, nejspíš rozsudek zruší a nařídí, aby posudky obou stran sporu zhodnotili odborníci.

"Tohle měl už udělat i soudce krajského soudu. On přeci nemá odborné znalosti na to, aby řekl, který z posudků je věrohodnější. Divím se, že to neudělal a rozhodl bez porady s nějakým ústavem nebo odbornou vysokou školou ve prospěch Spolany," řekl Uhlíř.

Mluvčí Spolany Neratovice Jan Martínek uvedl, že se chemička nebude k dnešnímu soudu vyjadřovat. "Nekomentovali jsme to dosud, nebudeme rozhodnutí soudu komentovat ani teď. Rozhodnutí přijímáme a respektujeme. Druhá strana má ještě lhůtu na odvolání, takže počkáme, jak to dopadne," uvedl.

Podle něj Školkám Knížecí Dvůr nabízela Spolana odškodnění ve výši 8 milionů, což je také v odborném posudku, který Spolana předložila soudu. "Na to školky ale nepřistoupily," dodal Martínek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz