Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud snížil o 100 tisíc odškodnění otci, který odhalil záměnu dětí

  9:25aktualizováno  14:57
Vrchní soud mírně snížil částku, kterou má třebíčská nemocnice zaplatit za záměnu dvou holčiček před třemi lety. Jeden z otců dostane místo 350 tisíc čtvrt milionu. Celkem se rodiče a děti podělí o 3,2 milionu korun. K biologickým rodičům se děti vrátily až v roce života.

Obě matky přišly žádat o milionové odškodnění | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Snížení se týká pouze Libora Broži, který záměnu odhalil. Důvodem byla medializace kauzy v Německu, za kterou si rodina nechala zaplatit.

Ostatní mají dostat stejné sumy, jaké jim přiznal už Krajský soud v Brně - Brožova partnerka Jaroslava Trojanová 700 tisíc, jejich dcera Nikola Veronika Brožová 150 tisíc korun, Jan Čermák 700 tisíc, Jaroslava Čermáková milion korun a jejich dcera Veronika Nikola 300 tisíc.

Obě rodiny původně žádaly 12 milionů. Loni v lednu jim soud přiznal celkem 3,3 milionu korun. Třebíčská nemocnice ale s verdiktem nesouhlasila, a případ se proto dostal před odvolací soud.

"Dospělí účastníci byli ukráceni toho, kdy se rodiče těší na první krůček, na první zoubek. Podle vědců už nasciturus (dosud nenarozené dítě, pozn. red.) vnímá svoji matku a není důvod se domnívat, že by tomu bylo jinak po narození," uvedl soudce Vojtěch Brhel.

Podle něj se nemocnice od počátku stavěla k případu naprosto nepochopitelně. "Svou odpovědnost od počátku popírala, teprve postupem doby začala přiznávat jen malou část odpovědnosti a tu ještě vztahovala jen k době od 9. do 31. 12. 2006 (těsně po narození dětí, pozn. red.). Tak to ale nebylo," popsal soudce Vojtěch Brhel.

"Není zde pouze porušení všemocné preventivní povinnosti, ale řada dílčích porušení zákona o zdraví lidu. Ta dala průchod lehkomyslnému a neodpovědnému přístupu personálu třebíčské nemocnice. To ve svém souhrnu znamená protiprávní zásah do osobnostních práv všech aktérů," popsal předseda senátu.

Obě matky i se svým právníkem přišly žádat o milionové odškodnění

"Že byl dopad na životy žalobců závažný, o tom svědčí výpovědi všech rodičů. V tom smyslu soud souhlasí s žalobci, že Nemocnice Třebíč bagatelizuje dopady záměny," uvedl Brhel.

Nemocnice musí navíc zaplatit soudní výlohy, které se kvůli odvolání vyšplhaly na 500 tisíc korun. Advokát nemocnice nechtěl rozhodnutí komentovat. "Všechny argumenty zazněly už u soudu," řekl pouze. 

Nemocnice se chovala nedůstojně

"Zní až nedůstojně, pokud se nemocnice snaží odpovědnost přenést na žalobce," dodal. Spoluodpovědnost rodičů podle něj nijak nepřevyšuje odpovědnost nemocnice, ta je podle soudu odpovědná nejen po 1. lednu 2007, ale dokonce až dosud.

"Bylo správné, že se nemocnice omluvila, omluva ani dar ve výši 100 tisíc korun ke zhojení a zmírnění způsobené újmy nestačily," upozornil.

Rozhodování podle něj přesto nebylo jednoduché. "Přeli jsme se a po řadu měsíců jsme neměli shodné názory," nastínil Brhel. Nejtěžší podle něj bylo stanovení konkrétních částek. Připustil, že jakýmsi vodítkem soudu byla částka 240 tisíc korun, kterou občanský zákoník stanovuje za ztrátu osoby blízké.

Záměna rozbila rodinu

Čermákovi podle něj měli šťastné a spokojené manželství i rodinné vztahy i s nemocnicí přiděleným dítětem. "To se najednou a nešetrně zhroutilo a ovlivnilo vztah mezi rodiči, vztah k oběma vyměněným dětem i jejich druhému společnému dítěti," připomněl Brhel.

U Libora Broži s Trojanovou byla podle soudu situace poněkud jiná, vztah byl naplněný podezříváním a slovním napadáním dlouho před odhalením záměny dětí.

"Za primární vazby v rodinách nemocnice odpovědnost nenese. Spouštěcím mechanismem ale i v rodině pana Broži s paní Trojanovou byla záměna dětí, její zjištění a zpětná výměna dětí. A za to nemocnice odpovědnost nese," popsal soudce.

Jiný ale podle soudu byl vztah Broži k dětem. "Pan Broža k Verunce nenašel vztah právě s podezřením a poté i utvrzením, že není biologickým otcem," připomněl soudce.

Méně peněz za show v Německu

Situace u Broži s Trojanovou podle něj byla odlišná od Čermákových i později. "Oba partneři poměrně dehonestovali své citové strádání rozsáhlou medializací od počátku případu. Už vůbec se nedá pochopit medializace v Německu za poměrně slušný honorář," zkritizoval předseda senátu - a tím také odůvodnil snížení náhrady Brožovi o sto tisíc korun.

"S nastavením odškodnění tak, jak je přiznal krajský soud, lze v zásadě souhlasit, částky i to, jak se snižují ve vztahu k jednotlivým účastníkům, jsou odpovídající," uvedl Brhel. "Trochu se nám nelíbí tak velký rozdíl mezi částkami přiznanými jednotlivým dětem." Naznačil, že pokud by soud mohl, zvýšil by náhradu Nikole Veronice Brožové. "To ale nemůžeme," uvedl Brhel.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Lupič v bance vyhrožoval bombou, zadrželi jej policisté z vánočních trhů

Neznámý pachatel přepadl banku v ulici Moskevská na Praze 10. Pokladní...

Jen krátkou chvíli trvalo drama v jedné z bank v brněnském centru. Lupič, který vyhrožoval údajnou bombou, se bez...

Za pobodání české expřítelkyně soud potrestal Němce pěti lety vězení

Obžalovaný Němec před Krajským soudem v Ústí nad Labem.

Ústecký krajský soud poslal na pět let do vězení čtyřiadvacetiletého Němce Nilse Antonia Matiase Tesouru. Muž loni v...

Vlak v Praze nedobrzdil a zranili se dva lidé, v Kolíně se málem srazily vlaky

Na hlavním nádraží v Praze nedobrzdil osobní vlak, dva lidé se zranili...

Osobní vlak na hlavním nádraží v Praze dnes při zastavování nedobrzdil a zastavil se o zarážedla na slepé koleji. Dva...Najdete na iDNES.cz