Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud se žháři: Lukeš říkal, že tam bydlí Cikáni, tvrdil Cojocaru policii

  9:03aktualizováno  11:39
V Ostravě pokračoval čtvrtým dnem proces se čtveřicí mladíků, kteří podle obžaloby loni v dubnu ve Vítkově na Opavsku zapálili domek romské rodiny. U soudu zazněla policejní výpověď Václava Cojocaru a v ní i to, že útočníci tušili, že v domě bydlí lidé. Soudu přitom minulý týden dva z obžalovaných tvrdili, že jeli k neobydlenému skladu. Ostatní obvinění ji po jejím přečtení zčásti nebo zcela popřeli. Cojocaru uvedl, že vypovídal pod tlakem.

U Krajského soudu v Ostravě pokračuje čtvrtým dnem líčení se čtyřmi mladíky, kteří jsou obžalovaní z pokusu vraždy. Loni podle obžaloby vhodili zápalné lahve do domu romské rodiny ve Vítkově. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Pondělní jednání trvalo necelé dvě hodiny a bylo vyhrazeno v podstatě jen na čtenou výpověď obviněného Václava Cojocaru. Tu pořídili policisté při jeho výslechu loni 12. srpna.

Cojocaru v ní za iniciátora akce označil Jaromíra Lukeše. Řekl, že to byl on, kdo vybral cíl útoku s tím, že Vítkov dobře zná. Lukeš podle něj také věděl, že v domě bydlí Romové.

"Lukeš ve Vítkově ukazoval na nějaký barák u cesty. Říkal něco v tom smyslu, že tam bydlí nějací Cikáni. Projeli jsme Vítkovem a hledali místo, kde se to nachystá," stojí ve výpovědi. Z dalšího čteného výslechu také vyplynulo, že Lukeš řekl, že se v domě "scházejí podivná individua".

Hledá se foto domu před požárem

Pomozte najít chybějící snímek budovy z Vítkova

Právě tato část výpovědi může hrát důležitou roli při rozhodování o trestu. Minulý týden obžalovaní Cojocaru a a Ivo Müller u soudu tvrdili, že v době, kdy do vítkovského domku vhodili zápalné lahve, byli přesvědčeni, že v něm nikdo nežije a je to jen sklad ukradených věcí - čtěte Chtěli jsme jen zapálit sklad, brání se žháři z Vítkova doživotí.

Lukeš čtenou výpověď v pondělí označil za nepravdivou. "Výroky, že jsem řekl, že v tom baráku jsou nějací Romové, jsou nepravdivé. Není pravda ani to, že jsem dával hadry to těch flašek, ani to, že jsem měl ten útok organizovat," sdělil soudci.

Ze čtené výpovědi vyplynulo, že Cojocaru přijel do Horního Benešova na základě SMS od svých kamarádů Ivo Müllera a Davida Vaculíka. S sebou si vzal skleněné lahve a benzin. V Opavě pak nabrali ještě Lukeše a vydali se směrem k Vítkovu, cestou diskutovali o mítinku Dělnické strany.

Na konci Vítkova si poblíž garáží vybrali místo, kde přelili benzin do skleněných lahví a za volant si sedl Lukeš. Cestou ještě sháněli zapalovač, kterým by lahve mohli zapálit.

Během jízdy k domu se zamaskovali. Když přijeli, Lukeš nechal běžet motor a zbývající tři se vydali k domu. Cojocaru si však podle výpovědi nepamatuje, kdo lahve na místě zapaloval, ani kdo jako první vhodil lahev na dům. Sám tvrdí, že jako první neházel.

Ve výpovědi uvedl, že dům působil hodně staře a dojmem, že v něm nikdo nebydlí. Po útoku místo opustili a delší dobu se s nikým z obžalovaných neviděl. O následcích útoku se dozvěděl až ze zpráv a podle výpovědi ho to dost zaskočilo a zneklidnilo.

Čtveřice útočníků se potkala až po několika dnech a společně probírali celou situaci. Bavili se rovněž o tom, že pokud je zadrží policie, nebudou vypovídat. Podle Cojocarua se na tom ale přímo neshodli.

Kromě čtené výpovědi Cojocaru v pondělí odmítl u soudu cokoliv vysvětlovat. Konstatoval jen, že byl při výpovědi na policii rozrušený, ve stresu a pod tlakem.

Obžalovaní Müller a Cojocaru vypovídali před soudem už minulý týden. Oba svou účast na akci přiznali. Zbylí dva obžalovaní Vaculík a Lukeš vypovídat odmítli. - čtěte To kluci si chtěli hodit flaškou, tvrdí žhář, kterého označují za hlavu útoku.

V pondělí u soudu dosavadní výpovědi zčásti nebo zcela popírali a vypovídat již nechtěli. "Čtené výpovědi Cojocarua jsou nepravdivé. Čtené výpovědi Müllera jsou také nepravdivé," konstatoval bez dalších slov Vaculík. "Nechci se k ničemu vyjadřovat," sdělil soudci Müller.

Obhájci kritizují soudce a průběh procesu

Proces komplikují spory obhájců s předsedou senátu. Advokátům se nelíbí způsob, jakým soudce Miloslav Studnička hlavní líčení řídí. Podle nich je nezákonný a poškozuje práva obžalovaných. Soudce to odmítá.

Námitky se projevily také v úvodu dnešního pokračování procesu. Nejvíce protestoval obhájce Davida Vaculíka Petr Kausta. Nelíbí se mu, že vůbec není jasné, kdo ze členů senátu je přísedící a kdo náhradník. Jeho výtky podpořil i obhájce Jaromíra Lukeše Pavel Pěnkava.

Dosavadní řízení označil Kausta za procesně vadné. "Podle mého názoru ty úkony jsou jaksi nulitní (neplatné), které byly do dnešního dne učiněny, neboť nebylo zřejmé složení senátu," uvedl Kausta.

Státní zástupkyně Brigita Bilíková se domnívá, že nedochází k žádnému porušování trestního řádu. "Přestřelky mezi obhajobou a soudem, případně státním zástupcem jsou celkem běžné i v jiných případech," uvedla Bilíková.

Podle deníku Právo si advokáti na soudce stěžovat nechtějí. "Nemáme pocit, že by měl soudce úmyslnou snahu poškozovat zájmy a práva obžalovaných," řekl Právu Pěnkava. "Může se zdát, že bazírujeme na detailech, ale jestliže má proces tak obrovskou mediální publicitu, musí být veden řádně. Považujeme za nutné upozorňovat na jakýkoliv nesoulad," dodal.

Při útoku 19. dubna 2009 byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka, která utrpěla popáleniny na osmdesáti procentech těla. Dítě bylo v bezprostředním ohrožení života kvůli popáleninovému šoku, selhávání ledvin a sepsi (otravě krve). Lékaři jí museli provést 14 operací, které zajistily její dýchání a při kterých jí byly odstraněny zbytky nefunkční kůže včetně dvou odumřelých prstů na pravé ruce. Poté následovaly další operace, především transplantace kůže.

Popálena byla i matka Natálky Anna Siváková, a to především na levé tváři a rukou. Celkem měla popáleniny II. stupně na 27 procentech těla. Dům rodiny navíc vyhořel a statik nařídil jeho demolici. Nové bydlení získala rodina díky sbírce, kterou vyhlásil obecní úřad.

Aktéři útoku ve Vítkově

Jaromír Lukeš

Jaromír LukešDlouholetý příznivec krajní pravice. Měl kontakty na neonacistický Národní (svobodný) odpor i Autonomní nacionalisty. Účastnil se i akcí pořádaných Dělnickou stranou. Podle obžaloby je Lukeš hlavou skupiny, která ve Vítkově útočila. Právě o něm žalobce tvrdí, že vybral místo útoku. Během incidentu čekal v autě, protože lokalitu znal a mohl tak ostatní z místa rychle odvézt. U soudu nevypovídal.

David Vaculík

David VaculíkI on měl v minulosti vazby na ultrapravicovou scénu. V letech 2007 a 2008 poslal na konto Dělnické strany sponzorský dar, celkem to bylo necelých tisíc korun. Straně pomáhal pořádat také mítinky. Na "akci" ve Vítkově půjčil automobil. Na místě byl pak jedním z vrhačů zápalných lahví. U soudu odmítl vypovídat.

Ivo Müller

Ivo MüllerPřed několika roky byl pořadatelem demonstrace ultrapravicového Národního odporu v Bruntále. S Vaculíkem a Václavem Cojocaru se zná už od základní školy. Byl dalším vrhačem zápalných lahví ve Vítkově. U soudu tvrdil, že nevěděl, že v domku někdo bydlí. Prý mu Lukeš tvrdil, že se jedná o sklad kradeného zboží.

Václav Cojocaru

Václav CojocaruK neonacistické scéně se prý přidal, protože se mu líbil styl oblékání extremistů. Sbíral také věci s válečnou tematikou. Ve Vítkově hodil jednu ze zápalných lahví. U soudu přiznal, že na sraz s ostatními měl přinést benzin, zapalovač a nějakou sklenici. Zároveň ale tvrdil, že vůbec netušil, kam skupinka míří.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz