Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je to jako ze Švejka, řekl soudu muž obžalovaný z útoku na dům ministra

  6:24aktualizováno  12:16
Před pražským městským soudem v úterý stanul ruský student Igor Ševcov. Odmítl, že by loni v červnu hodil zápalné lahve na dům ministra obrany Martina Stropnického. Obžalován je i z podílu na sprejování anarchistických nápisů na zeď ruzyňské věznice. K tomu řekl, že pouze celou akci natáčel, což podle něj není trestný čin.

Na dům Martina Stropnického (ANO) v pražském Suchdole zaútočil podle policie Igor Ševcov loni v červnu. V noci na něj hodil čtyři zápalné lahve. Ty naštěstí nevzplály. Podle obžaloby úmyslně vystavil lidi nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví tím, že zapříčinil požár (více o obžalobě zde).

Ševcov vinu odmítl. „Protokoly a trestní spis vypadaly zčásti jako kapitoly ze Švejka a z části jako estébácké protokoly,“ uvedl. Podle něj policie využila jeho neznalosti českých zákonů a kauzu na něj vykonstruovala.

Fotogalerie

V den, kdy k útoku na Stropnického dům došlo, byl prý na demonstraci před pankráckou věznicí. Po ní se vrátil na studentské koleje v Suchdole a šel do klubu kvůli připojení na internet. Spát prý šel před jednou hodinou ranní.

Pachovou stopu na jedné z hozených lahví si vysvětlit nedovedl. Mluvil o tom, že vybírá jídlo z popelnic, kam ho vyhazují supermarkety, a rukama mu projde spousta lahví.

Ševcov u soudu popisoval, že ho policisté přesvědčili, aby je pustil k sobě na kolej, kde mu zabavili notebook a kameru, což jim dát vůbec nechtěl. U výslechu si podle něj hráli na dobrého a zlého policistu a mimo jiné mu hrozili, že si pro něj jdou příslušníci ruské federální bezpečnostní služby. Donutili ho, aby jim dal pachovou stopu, DNA, otisky prstů. „Dnes už vím, že jsem mohl odmítnout,“ řekl soudu.

K soudu dorazil v tričku s nápisem „naší zbraní je solidarita“ a rudě nalakovanými nehty. Soudkyně se ho ptala i na tetování na krku, kde má nápis ACAB. „To znamená, že všichni policajti jsou bastardi,“ vysvětloval Ševcov. Příslušností ke krajní levici se nijak netajil. „Já jsem přece anarchista,“ prohlásil.

Symbolickou korunu pro ministrovu dceru

Zmocněnec rodiny Stropnických uvedl, že ministr a ani jeho žena žádné odškodnění nežádají. Pouze pro dceru Kordulu požadují symbolickou jednu korunu. „Za pokažené dětství, za strach, že se to bude opakovat, a nepříjemnosti ve škole. Byla přijata ochranná opatření, kvůli kterým si nemůže plnohodnotně hrát s vrstevníky a kamarády,“ uvedl.

Ministr Stropnický k tomu u soudu dodal, že jeho desetiletá dcera nechtěla několik týdnů v pokoji spát. „Dodnes chce, aby než tam jde, někdo před ní do pokoje vešel,“ uvedl.

Zopakoval, že útok ani tak nepovažuje za útok na Martina Stropnického, ale na ministra obrany. „Při troše cynismu lze říci, že člověk v mé funkci musí i s něčím takovým počítat,“ řekl. Podle něj však nelze přejít i to, že šlo o útok na jeho rodinu.

U soudu vypověděl, že mu chodí řada výhrůžek fyzickou likvidací jeho i rodiny. Do souvislosti s útokem je však nedával. Připomněl ještě, že v té době existovala hrozba, která směřovala na některého z aliančních ministrů obrany. Proto měl čtrnáct dní zvýšenou ochranu. Ta paradoxně skončila v pátek před útokem ze soboty na neděli.

Jeho žena Veronika Stropnická opakovala, že útočník dobře věděl, že hází zápalné lahve na dětský pokoj. Byly vidět dětské závěsy či barbíny za oknem. Pro dceru to podle ní má dosud značný dopad. „Na tábor, na všechny kroužky jezdí s ochrankou. Celá třída se jí směje,“ řekla.

Ministr Stropnický a jeho žena byli v době útoku na chatě. V domě zůstala nepohyblivá babička a dva studenti, syn Veroniky Stropnické a jeho bratranec.

Vzbudily ho rány

„V noci mě vzbudily rány. Sešel jsem dolů. Prohledával jsem prostory baráku, hledal jsem na zahradě, v garáži, nenašel jsem nic. Usoudil jsem, že nešlo o vloupání a šel jsem spát. Až druhý den ráno jsem viděl, jak bratranec Šimon Žilka uklízel střepy,“ uvedl syn Vincent Navrátil. Dodal, že původně jim bylo dokonce předhazováno, že jsou za střepy zodpovědní, že se vraceli z nějakého flámu.

Jeho bratranec Šimon Žilka uvedl, že spal a nic neslyšel. Ráno pak našel a uklidil střepy, aby se nepořezaly děti. „Ráno přišla moje sestra s dětmi,“ vysvětlil, kde se tam vzaly.

Ševcov čelí i obžalobě z toho, že hlídkoval u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval po zdi anarchistické nápisy: „touhu po svobodě represe nezastaví“ a „smrt státu.“

„Chvíli jsme tam demonstrovali, jeden člověk ze skupiny šel pak stranou, tak jsem ho natáčel. Nemyslím si, že je to trestný čin, natáčet si mohu cokoliv,“ řekl k tomu u soudu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Budějovicích se srazila dvě auta, jedno vjelo do dětí na přechodu

V Českých Budějovicích se střetla dvě osobní auta. Zraněné byly čtyři děti.

V Českých Budějovicích se srazila dvě osobní auta. V tu chvíli poblíž stála skupinka dětí, do kterých byl jeden z vozů...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

Najdete na iDNES.cz