Ústavní soud se zastal otce, který žádá střídavou péči.

Ústavní soud se zastal otce, který žádá střídavou péči. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Soud se zastal otce, který po návratu z Anglie žádal střídavou péči

  • 29
Ústavní soud se zastal otce, jenž se po návratu z Anglie chtěl starat o své syny. Do té doby je vychovávala matka a muž s tím souhlasil. V Česku však požádal o střídavou péči a soudy ji zamítaly s ohledem na „stabilitu výchovného prostředí.“ Podle Ústavního soudu ale verdikty porušily jeho lidská práva.

„Ústavní soud v odůvodnění nálezu konstatoval, že je především nutno vycházet z premisy, že na péči o děti mají zásadně stejné právo oba rodiče,“ uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Případné odchylky od tohoto principu pak musí být konkrétně a dostatečně odůvodněny.

V tomto případě otec po rozchodu s matkou zůstal v Anglii. Žena a děti se vrátily do Česka, protože zde starší syn začal chodit do školy. Muž je vídal pravidelně tři dny ve čtrnáctidenním cyklu. V roce 2012 se otec vrátil, našel si bydliště blízko místa, kde žijí děti, a požádal o střídavou péči.

Okresní i krajský soud jeho návrh zamítly. Návrat z Anglie podle nich nebyl dostatečný důvod ke střídavé péči. Nepřihlédly ani k tomu, že si starší syn takovou péči výslovně přál a doporučili ji i sociální pracovníci. Krajský soud pak argumentoval i tím, že se rodiče nejsou schopni na čemkoli ohledně dětí dohodnout.

„Obecné soudy ve zrušených rozhodnutích vyžadovaly pro nové rozhodnutí o péči podstatnou změnu poměrů s odkazem na požadavek stability výchovného prostředí dětí. Stabilita výchovného prostředí však dle Ústavního soudu není abstraktní princip, který by byl hoden ochrany sám o sobě, ale má být chráněn pouze v souvislosti s tím, zda skutečně je v nejlepším zájmu dítěte,“ stojí ve zprávě Ústavního soudu.

Děti mají podle Ústavního soudu na oba rodiče stejné citové vazby, muž je schopen se o syny postarat. Střídavá péče je tak podle soudu pro děti nejlepší variantou.

Na závěr ještě uvedl, že pokud spolu rodiče nekomunikují, nemůže to být důvodem omezení práv jednoho z nich. Soudy by měly spíše uvažovat o takových opatřeních, které by mohly zlepšit vztahy mezi nimi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video