Soud se Su Ťij je naše věc, nepleťte se do něj, vzkázala Barma světu

  11:15aktualizováno  11:15
Soud se Su Ťij je plně v souladu s našimi zákony a je čistě naší vnitřní záležitostí, prohlásila barmská junta. Cizí země by se proto podle ní neměly do kauzy vměšovat. Disidentka Su Ťij teď stojí před soudem kvůli obvinění z porušení pravidel domácího vězení. Hrozí jí pět let za mřížemi. A svět se zlobí.

Barmská disidentka Su Ťij | foto: Profimedia.cz

"Právní postup vůči Su Ťij je výhradně vnitřní věcí Barmy. Postupujeme v souladu s domácím právním řádem," řekl na bezpečnostní konferenci v Singapuru generálmajor Aye Myint, náměstek ministra obrany.

Su Ťij stojí před soudem za porušení pravidel domácího vězení. V tom strávila třináct z uplynulých devatenácti let a pravidla měla porušit tím, že přijala nezvaného návštěvníka, Američana Johna Yettawa.

Čtyřiapadesátiletý bývalý voják z Missouri počátkem měsíce přeplaval jezero u jejího rangúnského sídla a v domě zůstal dva dny. "Bůh mě poslal, abych ji chránil," řekl pak u soudu. Měl prý sen, že se nejznámější disidentku světa chystají zavražditi teroristé. - o výpovědi Johna Yettawa si přečtěte zde

John Yettaw na fotografiích, které se našly na fotoaparátu mezi jeho osobními věcmi

Su Ťij před tribunálem v rangúnské věznici Insein prohlásila, že je nevinná a že se žádného porušení pravidel se nedopustila. Američana nezvala a o jeho návštěvě se dozvěděla až ve chvíli, kdy už byl v domě. Nechala ho tam, protože byl vyčerpaný.

Pokud ji soud uzná vinnou, může "vězenkyně z Rangúnu" strávit tři až pět let za mřížemi. O víkendu se navíc objevily zprávy, že chřadne a má zdravotní problémy. Aktivisté se bojí o její život a Západ vyzývá juntu k okamžitému zastavení "loutkového" procesu a propuštění Su Ťij.

Protesty proti obvinění Su Ťij se konají po celém světě

Výzvy a petice zaplavily internet a minulý týden také začala fungovat stránka "64 pro Su Ťij", kde mohou lidé nechávat vzkazy. Své video tam nahrál kupříkladu i britský ministerský předseda Gordon Brown.

Pusťte Su Ťij a dva tisíce dalších, vyzývají USA

Západ i stoupenci Su Ťij jsou přesvědčeni, že jediným účelem nynějšího zinscenovaného procesu je udržet opoziční političku pod zámkem až do voleb plánovaných na příští rok. Ty mají být krokem na cestě k demokracii, ve skutečnosti ale jimi junta hodlá jen upevnit vlastní moc.

Generálové se bojí, aby se neopakoval scénář z roku 1990, kdy se v Barmě - nyní přejmenované na Myanmar - konaly poslední svobodné volby. Strana, v jejímž čele Su Ťij stojí, je tehdy s přehledem vyhrála. Ale vojáci výsledky ignorovali a Su Ťij uvrhli do izolace.

Juntě se pochopitelně nelíbí zájem světa o nepohodlnou demokratku. A tak se snaží vyhrožovat. "Pokud se jakákoli země vměšuje do vnitřních záležitostí jiné země, může to narušit vzájemné porozumění a vztahy," prohlásil generálmajor Myint.

V Singapuru je i americký ministr obrany Robert Gates. Ten zopakoval výzvu Washingtonu k propuštění nejen Su Ťij, ale i dalších asi dvou tisícovek politických vězňů v Barmě.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Muž z podobizny v kauze Kuciak spáchal sebevraždu

Slovensko zveřejnilo identikit muže v případu zavražděného novináře Kuciaka

Ve středu večer si vzal život jeden z mužů, které v září zadržela slovenská policie v souvislosti s vraždou novináře...

Kdysi prchali z Německa, nyní se kvůli brexitu chtějí Židé vrátit

Demonstrace proti antisemitismu v Berlíně (25. dubna 2018)

Společně s blížícím se brexitem žádá o repatriaci stále více Němců, kteří do Velké Británie přišli původně hledat nový...

Nechtěl jsem ji zabít. Vrah bulharské novinářky přiznal vinu

Severin Krasimirov podezřelý z vraždy Viktorie Marinovové se k její vraždě...

Jednadvacetiletý muž podezřelý z vraždy bulharské novinářky Viktorije Marinovové v pátek veřejně přiznal vinu za její...Najdete na iDNES.cz