Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud s ruskou mafií zajímá Unii, vznikne zvláštní zpráva

  3:33aktualizováno  3:33
Proces s šéfy ruské a čečenské mafie sleduje i ochránce lidských práv a poradce belgického europoslance Barta Staesyho Imran Ezhiev. Dělá si stenografické poznámky, analyzuje jednotlivé svědecké výpovědi a pozoruje jednání českého soudce a státního zástupce. Vzniknout má zpráva, která zamíří do europarlamentu.

Andranik Soghojan, takzvaný "Vor v zakoně", tedy nejvyšší ruská autorita u mafie. | foto: ČTK

Je to naprosto neobvyklé. Jeho mise má zjistit, jestli nejsou v Česku porušována lidská práva u obviněných a zda nejsou do celé aféry zapleteny i ruské tajné služby.

Ezhiev je přesvědčen, že klíčový svědek Tagir Tarschojev, který udal všechny špičky ruskojazyčné mafie, tu byl nasazen ruskými tajnými službami. "Jde jim hlavně o to, ukázat světu, že Čečenci jsou zlo a vraždí," řekl MF DNES Ezhiev.

Omyl nájemného vraha

V procesu na lavici obžalovaných sedí nejvyšší bossové ruskojazyčné mafie: takzvaný "Vor v zakoně", tedy nejvyšší ruská autorita u mafie Andranik Soghojan. Ale také vládce čečenské mafie Gilani Aliev a jeho bratr Mogamed.

Všichni se podle policie zapojili do války v podsvětí, kterou nešťastnou náhodou odnesl v listopadu 2007 i řidič šéfa Sazky Michal B. Toho si spletl nájemný vrah se šéfem konkurenčního klanu, Arméncem Armanem Ahornyanem, jehož chtěl "Vor v zakoně" nechat zabít, protože se s nimi nepodělil o desítky milionů korun ze společného byznysu.

Pozorovatel Ezhiev tvrdí, že soud musí najít ty, kdo si vraždy objednali. "Takoví lidé musí být tvrdě potrestáni. Ale nesmějí se přitom porušovat lidská práva a vtahovat do případu Čečence, kteří s tím nemají nic společného," řekl Ezhiev.

Ten se zastává zejména bratrů Alievových. "Velmi mě znepokojuje, že ruské služby vysílají do Evropy více takových lidí, jako je svědek Tarschojev, který je ochoten za pár rublů říct, co chce kdo slyšet. Hlavně, aby z toho vyšlo: ‚Vidíte, co dokážou Čečenci‘," řekl Ezhiev.

Imran Ezhiev

Pochází z Čečenska, je uznávaný ochránce lidských práv. V Rusku byl 18krát zatčen a vězněn. V roce 2001 se o jeho propuštění zasazoval i prezident USA George Bush.

Je poradcem belgického europoslance Barta Staesyho, je prezidentem mezinárodní nadace Dobro bez hranic. Dohlíží na dodržování lidských práv zejména v zemích severního Kavkazu.

Proces s ruskojazyčnou mafií v Česku sleduje, protože dostal informace, že zatčení lidé jsou ve vězení vydíráni. Míní, že do procesu byli uměle vtaženi i Čečenci.

Pravda je, že Tarschojev se sám u soudu přiznal, že spolupracuje s českou tajnou službou BIS. Ale česká policie je o účasti obou Čečenců na nájemných vraždách zcela přesvědčena. "Jsme si jisti tím, jak jsme to vyšetřili a co jsme k tomu předložili. Musíme si uvědomit, že tady prostě dokazujeme trestnou činnost lidem, kteří jsou opravdu v té hierarchii vysoce postavení. Nechme to tedy v klidu na soudu, aby to rozhodl," řekl šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

Bojí se jich i boss Starka

Gilani Aliev je podle oficiálních zpráv BIS a policie skutečně šéfem čečenské mafie u nás. V roce 2003 byl souzen za vydírání českých podnikatelů, ale protože soud neuznal řadu důkazů, byl propuštěn na svobodu. Česko definitivně opustil v roce 2007 a žil hlavně ve Slovinsku. Tam byl také při policejní akci Wolfram zatčen.

Jeho bratr Mogamed studuje v Praze právnickou fakultu a patří ke špičkám zdejšího řeckořímského zápasu.

Gilani Aliev byl také v minulosti vyšetřován kvůli vydírání příbramského bossa Jaroslava Starky. V roce 2003 za Starkou přijel s partou svých lidí, kteří měli pod černými kabáty kulovnice a pistole. Prý byli najati, aby s ním narovnali jistý spor.

I Starka, který má vlivné přátele (a ochranu) v českém podsvětí, tehdy raději své svědectví proti Alievovi vzal zpět.

Soud vyslýchal i včera řadu svědků. Celý proces jen tak neskončí a bude trvat ještě řadu týdnů. Budovu vrchního soudu přitom střeží policisté se samopaly a na střeše se občas mihne stín odstřelovačů. To všechno proto, že se tajné služby obávají pokusu o násilné osvobození členů mafie.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Policisté připoutali opilou ženu k mříži, podmíněné tresty jim zůstanou

Policisté Miroslav Vaněk, Ondřej Paška a Jakub Vychodil u uherskohradišťského...

Odvolací senát Krajského soudu ve Zlíně potvrdil podmíněné tresty pro tři policisty z Uherského Hradiště, kteří jsou...

Soud s Bartošem provázejí průtahy. Opět navrhl předčítání svých knih

Adam B. Bartoš čeká na zahájení soudního jednání.

Soudní jednání s předsedou Národní demokracie Adamem B. Bartošem provázejí obstrukce. Po několika dnech, kdy se...

Najdete na iDNES.cz