Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

14:28
Pro dnešek líčení končí, pokračuje zítra v devět hodin ráno. Budou se vyslýchat další svědci a znalci.
13:25
Soudce Tomáš Kubovec citoval z faktur společnosti Ora print, v jejímž voze Janeček havaroval. Lobbista měl porsche pronajaté za 15 tisíc korun měsíčně, za práci pro společnost dostával měsíčně 10 tisíc korun. Firma Ora print v minulosti vydávala předražený časopis pro VZP.
13:24
U pultíku s mikrofonem vypovídá svědek nehody pan Buberle. "Viděl jsem, jak se pán pomalu rozjel a srazil paní pravým zrcátkem. Paní upadla za vozidlo a pán jel dál. Poté jsem zavolal na policii," uvedl.
12:59
Vypovídá policista Vrána, soudce opět zmínil jen příjmení svědka. Policista po nehodě běžel za Janouškem poté, co lobbista ujel po sražení ženy. "Křičel jsem na něj, ať se zastaví. Když jsem ho doběhl, tak zastavil. Jeho pohyb byl vláčný, odpovídal opilosti. Další komunikaci si nepamatuji," zmínil policista.
12:48
Soudce krátce prochází lékařskou zprávu o ošetření sražené ženy a další expertizy. Čeká se na dalšího svědka, který má zpoždění.
12:47
Po hodinové přestávce líčení pokračuje, vypovídá dopravní policistka Zelenková. "Choval se dost slušně, což se stává málokdy. Nebyl arogantní, agresivní. Mluvil zmateně," uvedla.
11:29
Policista vypověděl, že Janoušek po nehodě telefonoval přítelkyni, aby mu dovezla doklady. Dosud se spekulovalo, že lobbista volal svým vlivným známým. Telefonáty se zabývala i Generální inspekce bezpečnostních sborů. "Říkal, že ji musí zavolat, aby se o něj nebála a přivezla mu doklady. Proběhlo několik telefonátu. Naváděl ji, kde to má hledat. Nějaká žena skutečně přijela," řekl soudu policista.
11:18
Janoušek po příjezdu hlídky podle policisty nejprve kladl nesmyslné otázky, později začal spolupracovat, i když se zpomaleným chováním. Nejdříve se několikrát nepovedlo provést dechovou zkoušku, protože Janoušek dýchl slabě. Posléze mu policisté naměřili 2,28 promile. "Uvedl, že má delší doby problémy, že ho pronásledují novináři a že to psychicky nezvládá," řekl policista.
11:06
Jednání soudu opustil advokát sražené ženy Josef Lžičař. Nyní svědčí další policista z Pankráce, který zasahoval u Janouškovy nehody.
11:03
Nyní vypovídá švagrová a spolujezdkyně sražené ženy. "Pouze jsem zaregistrovala, že na semaforu se objevila zelená, auto se rozjelo a švagrová spadla," popsala svědkyně.
11:02
Janoušek byl podle výpovědi policisty v době nehody neupravený, jako by jej někdo vzbudil a musel narychlo někam jet. "Choval se ale slušně a na naše pokyny reagoval," vypověděl Dyrbák.
10:43
Soudce čte výpověď policisty Patrika Dyrbáka, který u Janouškovy nehody zasahoval. "Pana Janouška jsem do té doby neznal. Po vystupení z vozu si sedl na lavičku. Řekl mi, ať si vedle něj posadím, že mi vše vysvětlí. Mluvil nesouvisle a potichu byla na něm známa únava a alkohol. Představil se jako Roman," vypověděl policista.
10:42
Nyní jako svědek vypovídá Zoran Kazimirovič, jednatel společnosti Ora print, v jejmíž voze Jannoušek ženu srazil. "Měli jsme smlouvu na zapůjčení. Vozidlo je pojištěno, dohodli jsme se, že rozdíl pan Janoušek uhradí," uvedl Kazimirovič. Janoušek podle něj pro Ora print pracoval jako poradce.
10:35
Nyní se ženy ptá Janouškův advokát Vít Široký. Chce vědět, co vnímá jako prvotní střet - zda bouchání do auta nebo až samotný náraz. "Pamatuji si pouze, že jsem klepala na kapotu. Náraz si nepamatuji," uvedla žena.
10:24
Sražená žena na pokyn soudce u pultíku s mikrofonu předvedla, jak plácala do kapoty Janouškova vozu a jakým způsobem tento prostor opustila, než do ní auto narazilo. Samotný střet si nemapatuje. Podrobnosti týkající se nehody líčí poměrně stručně, často se odvolává na svou výpověď na policii.
09:49
"Jsou věci, která se vrátit nedají. Chyba, která se stala, se nedá vrátit. Chtěl bych se omluvit poškozené a její rodině za to, co jsem udělal... Jsem připraven nést následky svého pochybení," uvedl Janoušek ve své výpovědi. Na otázky soudu odpovídat nebude, soud opustil.
  • Roman Janoušek (uprostřed) přichází k Městskému soudu v Praze. Za pokus o...

    Roman Janoušek (uprostřed) přichází k Městskému soudu v Praze. Za pokus o vraždu mu hrozí až osmnáctiletý trest vězení. (16. července 2013) / Autor: Dan MaternaMAFRA

09:39
Janoušek se právě omluvil ženě, kterou loni srazil. "Udělal jsem chybu, kterou nejde vzít zpět," řekl podnikatel. Uvedl, že kvůli zdravotnímu stavu nebude vypovídat, pouze přečetl svou výpověď.
08:50
Hlavní líčení je zatím naplánováno do pátku. Kvůli neúčasti některých svědků ale patrně potrvá několik měsíců.
08:49
Lobbistovi nepomohlo ani to, že ženě zaplatil statisícové odškodné. Státní zástupkyně naopak obvinění z úmyslného ublížení na zdraví změnila na pokus o vraždu.