Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud s Rathem je v pětině. A zatím se nepohnul z místa

  19:34aktualizováno  19:34
Nejsledovanější proces roku, slovy Davida Ratha vykonstruovaná megakorupční kauza. Z jejích naplánovaných 40 jednacích dnů už uběhlo osm, během nichž však k žádnému dramatickému posunu nedošlo. Ke slovu se totiž prakticky dostali pouze Rath, korunní svědkyně obžaloby Ivana Salačová a advokáti.

Obvinění (zleva) Petr Kott, David Rath a Kateřina Pancová | foto:  Michal Růžička, MAFRA

1David Rath

David Rath u soudu zatím prokázal, že je řečníkem první třídy. Jeho dotazy byly formulovány často lépe a přesněji, než u některých advokátů. Překvapil výpovědí, která během několika dní trvala celkem deset hodin. Délka mu přitom může spíš uškodit. Jen málokdo v jednací síni totiž dokázal při jeho monologu udržet pozornost. 

Soud s Davidem Rathem v podrobné on-line reportáži

Jeho řeč navíc nepřinesla žádná nová zásadní zjištění, která by hrála v jeho prospěch. Výjimkou mohou být snad jen posudky na rekonstrukci buštěhradského zámku. Slova o zmanipulovaných odposleších a účelovém procesu už dříve zmínil Rath v projevech před Sněmovnou i jeho advokáti.

Ani u soudu nepřestává hájit ČSSD. Uvedl například, že jen tato strana dokáže zlepšit lidem životní podmínky. Často zmiňuje i Jiřího Dienstbiera. Ten je podle poslance osobností, která by mohla být například budoucím ministrem spravedlnosti.

Je znát, že Ratha hodně trápí dlouhá, patnáct měsíců trvající vazba. Oproti době před zatčením působí starší, unavenější. Dlouhé věznění často zmiňuje. U soudu například uvedl, že se cítí diskriminován. Dokud bude ve vazbě, odmítl odpovídat na dotazy.

2Ivana Salačová

Spolupracující obviněná, klíčová svědkyně obžaloby. Její výpověď, následné otázky advokátů, žalobce a soudce a obžalovaných a videa z výslechů zabrala téměř týden. Salačová vylíčila dopodrobna, jak se ve Středočeském kraji manipulovaly zakázky. Svědectví jí teoreticky může vynést podmínečný trest. Naopak Kateřině Pancové, Petru Kottovi, Pavlu Drážďanskému, Václavu Kovandovi a Lucii Novanské téměř najisto zlomí vaz.

Fotogalerie

Podnikatelka ze Slaného však obzvlášť při dotazech advokátů nepůsobila dvakrát jistým dojmem a nahrávala tak některým obhájcům, kteří se ji snaží znevěrohodnit. Často téměř šeptala, dívala se do země, nervózně přešlapovala. Přesto si státní zástupce Petr Jirát její výpověď nemůže vynachválit.

Na Salačové je nejvíc poznat psychické vypětí. Minulý pátek svou výpověď s pláčem přerušila. Jeden z novinářů totiž na sociální síť napsal, že je "ženská na zabití" (více se dočtete zde). Ve čtvrtek potom její advokát požádal, aby následujících několik dnů mohlo proběhnout bez její přítomnosti, aby mohla podstoupit lékařská vyšetření.

3Petr Kott a Kateřina Pancová

Údajní hlavní organizátoři Petr Kott a Kateřina Pancová se před senát postavili jen na chvíli. Krátce promluvili o své nevině a odmítli odpovídat na dotazy. Ve čtvrtek se ještě pokusili shodit doznání Salačové, které se pro ně rovná takřka jistému kriminálu.

Pár, který spolu nejméně dva roky žil v rodinném domě v Rudné u Prahy, se po patnáctiměsíčním odloučení snažil alespoň o nějaký kontakt. Proti však byli dozorci. "Předpisy platí pro každého, tělesné kontakty nejsou povoleny," řekl jeden ze strážců pořádku v soudní síni. (více o projevech lásky v soudní síni zde).

4Advokáti

Stejně jako obžalovaní, i jejich obhájci zasedli do dvou řad. Na zahájení procesu jich přišlo dokonce více, než obžalovaných. Dva právníky má David Rath, ale i Ivana Salačová. Naopak Kateřinu Pancovou a Petra Kotta hájí jeden a ten samý právník, elitní advokát Tomáš Sokol.

Ke slovu se obhájci dostali až po výpovědi Ivany Salačové. Tu "grilovali" dvakrát dokola, ptali se jí i několikrát na tu samou otázku. Jejich snaha rozhodit Salačovou však vyznívala naprázdno. Dokonce se místy zdálo, že se jim povedl přesný opak, tedy že Salačová řekla více než chtěla. Vždy to přitom bylo v neprospěch jejich klientů.

Třetí kolečko následovalo po přehrání záznamů z policejních výslechů Salačové. To už soudce dokonce například obhájci Lucie Novanské pohrozil odebráním slova, pokud se bude dotazovat stále na to samé.

5Soudce

Ostře sledovaný případ dostal na stůl soudce Robert Pacovský. Ten je přitom na krajském soudu "jen" na stáži. Před začátkem procesu tak zaznívaly posměšné komentáře, že Ratha bude soudit stážista (profil Pacovského si můžete přečíst zde).

Z dosavadního průběhu se však dá říct, že Pacovský svou roli zvládá s přehledem. Bez emocí, v naprostém klidu. V mezích drží advokáty i obžalované. "Vy nejspíš provádíte reklamu jedné politické straně, ale požádal bych vás, abyste se neodchyloval od toho, co je předmětem tohoto řízení," usměrnil v pátek Davida Ratha poté, co se poslanec rozpovídal o ČSSD.

Začal proces roku. Podívejte se na příjezd Davida Ratha k soudu:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Žena nesla kolem adventního věnce benzin, po požáru skončila v nemocnici

Hotový adventní věnec

Velmi neopatrně si počínala žena v Pusté Kamenici na Svitavsku, když v neděli o půl osmé večer pálila svíčky na...

Trestance soudí za útok na jiného vězně, zbraní byl skleněný střep

Vězeň Jan Slavík při prvním dnu hlavního líčení před pardubickou pobočkou...

U pardubické pobočky krajského soudu začalo hlavní líčení v případu vězně Jana Slavíka, který je obžalovaný z pokusu o...

Hasiči zasahovali v Modřanech, ze speciálního kotle unikl chlór

Pražští hasiči zasahují v areálu firmy v ulici Komořanská při úniku chloru...

Čtyři jednotky pražských hasičů včetně chemiků zasahovali u úniku chlóru v Komořanské ulici v Praze. Chemikálie unikla...Najdete na iDNES.cz