Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Provizím se říkalo „králíci“, prozradila Salačová z kauzy Rath

  12:25aktualizováno  16:05
Soud se skupinou okolo Davida Ratha ve čtvrtek poměrně nečekaně pokračuje výpovědí podnikatelky Ivany Salačové. Ta už dříve jako jediná vypovídala na policii, díky čemuž může teoreticky odejít "pouze" s podmínečným trestem. Svou výpověď ve čtvrtek nedokončila, pokračovat bude v pátek.

Ivana Salačová u soudu se skupinou okolo Davida Ratha (7. srpna 2013) | foto: Roman VondroušČTK

Podnikatelka začala tím, jak se seznámila s Kateřinou Pancovou a Petrem Kottem, podle ní přes projektanta Procházku z firmy Aria. Pro Středočeský kraj zpracovávala řadu zakázek. Když proto kraj hledal reprezentativní prostory, zmínila buštěhradský zámek. Samotných jednání o převodu zámku se podle svých slov neúčastnila.

"Bylo mi řečeno, že pokud se realizace převodu uskuteční, mohlo by to být řádově za 200 milionů korun. Z mých úst to ale nezaznělo, to má pan doktor Rath špatnou informaci," zpochybnila Salačová tvrzení Davida Ratha. Ten ve čtvrtek uvedl, že s odhadem ceny ho seznámila na jednání se starostou Buštěhradu právě Salačová. "Nejsem stavařka, jsem ekonomka," uvedla.

Salačová podrobně popisovala svůj podíl na následné zakázce rekonstrukce buštěhradského zámku. "Bylo mi řečeno panem Procházkou (ředitel firmy Aria, která měla na starost projektovou dokumentaci, pozn. red.), že pokud se chci podílet na realizaci rekonstrukce, tak s touto firmou (Konstruktiva Branko) musím spolupracovat," vypověděla.

Fotogalerie

Schůzky s ředitelem firmy Pavlem Drážďanským a Petrem Kottem ohledně zakázky probíhaly v Kottově kanceláři v kladenské nemocnici, posléze v kanceláři Pancové. Davida Ratha prý viděla zhruba čtyřikrát. Pancová s Kottem podle ní požadovali "provizi" 20 až 24 milionů. Zaplacení si měli s Drážďanským rozdělit na půl.

Podle ní se na schůzkách probíraly problémy, které projekt provázely. Na dotaz žalobce Jiráta, zda tyto problémy byly probírány i s Davidem Rathem, odpověděla, že si není jistá. Pancová však podle ní mluvila o tom, že to s "Davidem" probere.

S Konstruktivou uzavřela fiktivní smlouvy

Popsala rovněž, že spolu s Drážďanským uzavřeli smlouvy na asi pět zakázek, celkově za 13 milionů korun. "Smlouvy byly podepsány, ale práce nebyly fakticky provedeny, byly pouze vyfakturovány. A já jsem ty peníze postupně, jak je Konstruktiva uhrazovala, nosila zpět panu řediteli Drážďanskému," popsala Salačová.

Ona sama prý z celého projektu chtěla vycouvat. Měla za to, že pro její firmu Fisa nebude výhodná. Kateřina Pancová ji prý však nazývala "styčným důstojníkem" mezi Konstruktivou a jí. Proto souhlasila, že se zúčastní předání "provize".

Soud s Rathem

"Odpoledne ke mně přijel inženýr Drážďanský a sdělil mi, že má už všechno zabaleno. Já jsem mu předala poslední splátku faktur. On odjel s tím, že jsme si dali sraz před ředitelstvím nemocnice. Dohodli jsme se, že já ponesu naše reklamní víno firmy FISA a on v krabici ponese paní ředitelce Pancové provizi," vypověděla. Drážďanskému předala asi dva miliony, kolik bylo v krabici ředitele Konstruktivy, neví.

Její výpověď v tomto bodě několikrát přerušili obhájci jak Davida Ratha, Kateřiny Pancové a Petra Kotta, ale i dalších obžalovaných. Namítali, že státní zástupce Jirát klade Salačové návodné otázky.

Žalobce však Salačovou nevyslýchal pouze v souvislosti s rekonstrukcí Buštěhradu. Podnikatelka se totiž podílela i na rekonstrukci hostivického gymnázia.

Upravovaly se zadávací podmínky

Tu měla zajistit stavební firma Pohl (mezi obžalovanými je manažer firmy Václav Kovanda). "Pan Kott si přijel do areálu naší firmy a já mu předala provizi 2,8 milionu korun, 200 tisíc dostala paní Novanská," uvedla. Pro peníze prý používali krycí slovo "králíci".

Tendr byl od začátku "ušit na míru" jedné firmě. Ostatní prý dělaly "křoví", jak je obžalovaní označovali v kódované řeči. Tyto firmy podle podnikatelky přitom o neregulérnosti zakázky věděly.

"Mechanismus byl stejný u Hostivic i u Buštěhradu. Na začátku byla předem daná firma, která vyhraje, a projektová dokumentace byla šita na míru této firmě," vypověděla Salačová. Na to něco nesouhlasně poznamenal David Rath, soudce ho za to napomenul. Salačová dále řekla, že se prý podílela na úpravě zadávacích podmínek tak, aby je splňovala pouze firma Pohl.

Za to prá měla dostat 1,4 milionu korun. Jeden z advokátů se Salačové zeptal, jak s nimi naložila.  "Možná nějaké dárky k Vánocům zaměstnancům," odpověděla mu podnikatelka.

Na dotaz svého advokáta Vojtěcha Veverky, jestli na ni byl vyvíjen nátlak, odpověděla, že ne. "Mě když vzali do vazby a viděla noviny i televizi, připadala jsem si, že jsem tam hlavní organizátor té věci, hlavně tedy ohledně zámku Buštěhrad," vysvětlila, co ji donutilo k výpovědi. Od té doby prý má obavy, že se jí něco stane.

Za přiznání může odejít s podmínkou

Salačová se k výpovědi dostala poměrně nečekaně. David Rath totiž soudce Roberta Pacovského požádal o přerušení výpovědi do pátku a Pacovský mu vyhověl. Po přečtení stručné výpovědi další obžalované Lucie Novanské tak přišla řada právě na Salačovou.

Její advokát Vojtěch Veverka požádal předsedu senátu o dvacetiminutovou pauzu, aby se se Salačovou mohl poradit. Čekal prý, že Rath bude mluvit déle.

Salačová má být jedním z trumfů žalobce Petra Jiráta. Jako jediná totiž vypovídala a Jirát jí za to přiznal postavení spolupracující obviněné, což jí může vynést podstatně nižší trest, teoreticky i podmínku.



Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...



ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...



Další z rubriky

Ve Dvoře Králové někdo zabil ženu, policie zadržela jednoho muže

Ilustrační snímek

Kriminalisté od dopoledne vyšetřují násilnou smrt ženy ve Dvoře Králové nad Labem. Její bezvládné tělo se našlo v...

Poctivá žena nahlásila nález obálky na toaletách, bylo v ní 80 tisíc

(Ilustrační snímek)

„Každý slušný člověk by udělal to samé,“ říká padesátiletá žena, která na toaletách klatovského obchodního domu našla...

Před 29 lety řízl spoluvězně žiletkou do krku. Teď tvrdí, že nechtěl

Několikanásobný recidivista Zdeněk Rangl žádá u plzeňského soudu obnovu...

Mnohonásobnému recidivistovi Zdeňku Ranglovi podle znalců přináší uspokojení a vzrušení vidět cizí krev. V borské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!



Najdete na iDNES.cz