Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath trvá na advokátovi, který ho nechce hájit. Soud mu obhájce přidělí

  8:45aktualizováno  16:16
Soudní líčení ve věci obžalovaného exhejtmana Davida Ratha a jeho spoluobžalované Lucie Novanské je přerušeno do 2. června. O víkendu Rath totiž vypověděl smlouvu dosavadním obhájcům. Soudce Robert Pacovský mu dal v pondělí jeden den na to, aby si sehnal nového obhájce. David Rath ovšem dorazil v úterý ráno k soudu opět bez advokáta.

Žalobce Petr Jirát Rathovi navrhl trest ve výši alespoň devět let. Jeho dosavadní advokáti Adam Černý a Roman Jelínek měli se svými řečmi začít v pondělí. Místo toho jim ale Rath zrušil plnou moc a vybral si jiného advokáta. Nový obhájce Michal Pacovský, strýc soudce Roberta Pacovského, ale pro změnu zrušil plnou moc Rathovi. Pondělní hlavní líčení musel proto soudce odročit. 

Od soudce Pacovského dostal obžalovaný Rath do úterka úkol: najít si nového obhájce, který by ze zákona dostal lhůtu na prostudování spisu.

Někdejší politik ČSSD obžalovaný z masivní korupce při zadávání stavebních zakázek ve Středočeském kraji ale dorazil k soudu opět bez obhájce.

David Rath před jednáním Krajského soudu ukázal dopis, který poslal faxem...

David Rath před jednáním Krajského soudu ukázal dopis, který poslal faxem advokátu Michalu Pacovskému. (19. května 2015)

Upozornil, že bude trvat na tom, aby ho hájil advokát Michal Pacovský. Prý mu poslal fax a vyzval ho, aby přišel k úternímu jednání. „Žádnou výzvu jsem nedostal. Takovou povinnost mi může uložit jen soud a v některém případě advokátní komora,“ uvedl k Rathovu kroku Michal Pacovský v SMS zprávě, kterou poslal redakci iDNES.cz

Výpověď plné moci ze strany Michala Pacovského prý Rath písemně nedostal. Přišel mu sice email, který to konstatuje, a slyšel to též v soudní síni, přesto ale trvá na tom, aby ho Pacovský podle zákona o advokacii ještě 15 dnů zastupoval.

„V případě vaší neúčasti hrozí zmaření hlavního líčení, které by bylo bezpochyby na újmu mých práv,“ napsal Rath Pacovskému a zdůvodnil svůj postup §20 odst. 6 zákona o advokacii. 

Jenže právě toto ustanovení vysvětluje každý jinak. Podle Ratha se vztahuje na advokáta Pacovského, podle názoru soudce i žalobce na dosavadní advokáty Adama Černého a Romana Jelínka. 

Soudce Robert Pacovský v úterý po zhruba čtvrthodinovém jednání rozhodl, že soud Rathovi přidělí obhájce ex offo a přerušil líčení do 2. června. 

„Soudem přidělený obhájce by měl dostat již v úterý do datové schránky rozhodnutí, že má obhajovat doktora Ratha,“ objasnil běžnou praxi státní zástupce Jirát, který ještě na začátku května odhadoval, že rozsudek padne do konce června. Nyní o tom podle svých slov už přesvědčen není.  

Fotogalerie

„Než soud určí obhájce, má David Rath stále ještě možnost vybrat si advokáta sám. Obhájce na základě plné moci má v tom případě přednost,“ naznačil žalobce Jirát další možnosti k dalším obstrukcím ze strany Davida Ratha. Jiného advokáta si může Rath najít a sepsat s ním plnou moc i v době, kdy už ho bude hájit právní zástupce ustanovený ex offo. Změny advokátů se tak teoreticky mohou protahovat do nekonečna. 

V úterý odpoledne potvrdila redakci iDNES.cz mluvčí soudu Zuzana Steinerová, že obhájce pro Davida Ratha byl již vybrán. „Jeho jméno v tuto chvíli sdělit nemohu,“ dodala s tím, že nejprve se s rozhodnutím musí seznámit jak nový advokát, tak obžalovaný a státní zástupce. 

Nabízí se také otázka, jak došlo ke „komunikačnímu šumu“ kolem Rathovy obhajoby. Advokát Pacovský sepsal s Rathem plnou moc po schůzce s ním a jeho dosavadními obhájci. Až dodatečně zjistil, že se týká jiné trestní věci, než se domníval. „Pokud byl advokát Pacovský podveden, pak by to bylo na postih advokátní komorou pro advokáty, kteří se toho dopustili,“ domnívá se žalobce Jirát. 

O důvodech nejnovějších obstrukcí v Rathově kauze se dá zatím jen spekulovat. Jeden z hlavních důvodů, proč může chtít David Rath vynesení verdiktu co nejvíce oddalovat pojmenoval v pondělí žalobce Petr Jirát. „Je evidentní, že se doktor Rath snaží získat čas. Můžeme se jen domnívat, na co,“ naznačil Jirát a poukázal na to, že ve své závěrečné řeči navrhl pro obžalovaného propadnutí veškerého majetku.

Advokát Pacovský se Rathovy obhajoby ujal minulý týden v pátek, druhý den ale změnil názor a v pondělí k soudu nepřišel. Soudu napsal, že na případu nepracuje. Rath bude od advokáta Pacovského požadovat vysvětlení. Advokát je mimo republiku, odletěl v pondělí na tři dny pracovně do Izraele.

Bývalý hejtman Středočeského kraje Rath je obžalovaný z ovlivňování veřejných zakázek financovaných z Evropské unie. Týkaly se prý stavebních a zdravotnických tendrů. Soud již dřív kvůli průtahům rozdělil případ týkající se celkem 11 obžalovaných do dvou částí. Zbylých devět lidí dostalo v dubnu nepravomocně tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky. Pro Ratha žádá žalobce nejméně devět let vězení a propadnutí majetku.

Exhejtman spoluvlastní několik nemovitostí, ovšem jen tři z nich již soud zajistil. Se zbylými může volně nakládat a převádět je na jiné osoby. Tak to před třemi měsíci udělal s bytem v ulici B. Němcové v Hostivici, který převedl na svou partnerku Renatu Horkou, respektive na její firmu Citadela.

Majetek Davida Ratha. O tohle všechno může přijít:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz